Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowela Prawa energetycznego. Kilka ważnych zmian

3
Podziel się:

Projekt nowelizacji Prawa energetycznego przyjęty w pierwszym czytaniu. Zawiera m.in. nowe rozwiązania sprzedaży awaryjnej prądu i gazu.

Sejmowa komisja energii przyjęła nowelę Prawa energetycznego
Sejmowa komisja energii przyjęła nowelę Prawa energetycznego (EAST NEWS)

Sejmowa komisja energii i skarbu przyjęła w środę w pierwszym czytaniu projekt nowelizacji Prawa energetycznego, przewidujący m.in. wprowadzenie 100-proc. obliga giełdowego na energię elektryczną i zawierający nowe rozwiązania sprzedaży awaryjnej prądu i gazu – informuje PAP.

Komisja przyjęła też szereg poprawek, zgłoszonych przez wiceprzewodniczącego Wojciecha Zubowskiego z PiS. Nie zmieniają one zasadniczo kształtu projektowanej regulacji, dotyczą szczegółów proponowanych rozwiązań oraz - jak tłumaczył sam Zubowski - wzmacniają poziom ochrony odbiorców przed wstrzymaniem dostaw prądu czy gazu.

100 proc. obligo giełdowe nakazuje wytwórcom sprzedaż całości energii elektrycznej poprzez giełdę. Jak argumentował w środę wiceminister energii Tadeusz Skobel, wzrost obliga do 100 proc. ma na celu ograniczenie ewentualnych wzrostów cen energii na rynkach hurtowych, niewynikających z czynników fundamentalnych.

Projekt odnosi się też do przepisów o jakości paliw stałych i wprowadza za sprzedaż paliwa niesortowanego identyczną sankcję, jak za wprowadzenie do obrotu paliwa niespełniającego norm – informuje PAP.

Projektowana ustawa wprowadza też nowe regulacje w obszarze tzw. sprzedaży rezerwowej, czyli sprzedaży odbiorcy końcowemu energii elektrycznej oraz gazu przez sprzedawcę rezerwowego, w przypadku zaprzestania dostaw przez dotychczasowego sprzedawcę, np. z powodu bankructwa.

Dotychczas w obszarze gazu regulacji takich nie było wcale. Projektowane zapisy oraz zgłoszone do nich poprawki szczegółowo określają okoliczności zawierania nowych umów ze sprzedawcą awaryjnym, obowiązki sprzedawcy, który musi zaprzestać dostaw itp.

Projekt zakłada też wdrożenie do polskiego porządku prawnego przyjmowanych w UE tzw. Kodeksów Sieci i Wytycznych, które mają posłużyć budowie wspólnego, jednolitego rynku energii elektrycznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz też: Ceny prądu porażą firmy. Zapłacić mogą wszyscy
energia
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
elektryk
4 lata temu
Możemy spać spokojnie. Minister Tchórzewski już jakiś czas temu energetykę powierzył Najjaśniejszej Panience. Amen.
załamany
4 lata temu
Oczywiście największa podwyżka dla polskich przedsiębiorców. 70procent?! Oszaleli, już płacimy wielokrotność tego co w gospodarstwie domowym. Przyjdzie zamknąć biznesy nam polskim przedsiębiorcom. Oczywiście nikt się tym nie przejmuje. Nowe hale magazynowe powstają jak grzyby po deszczu ale nie nasze! Będziemy tam robić za miskę ryżu. Taka pomoc państwa.
albo na kartk...
4 lata temu
Wprowadzić tylko awaryjną sprzedaż.