Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obowiązkowe ZUS RZA dla pracodawcy

0
Podziel się:

Przedsiębiorca, zatrudniający pracownika musi składać za siebie deklarację ZUS RZA.

Obowiązkowe ZUS RZA dla pracodawcy

Osoba, która prowadzi działalność gospodarczą jest zwolniona z obowiązku składania za siebie deklaracji rozliczeniowej, jeżeli nic nie ulega zmianie w stosunku do miesiąca poprzedniego.

Zwolnienie to dotyczy jednak wyłącznie osób prowadzących działalność, które opłacają składki za siebie oraz ewentualnie za osoby współpracujące.

Gdy prowadzący działalność gospodarczą jest płatnikiem składek również za inne osoby, np. zatrudnia pracownika lub zleceniobiorcę, dokumenty rozliczeniowe jest zobowiązany składać za każdy miesiąc. Z obowiązku tego nie jest zwolniony nawet wówczas, gdy nic nie ulega zmianie w stosunku do danych wykazanych w dokumentach rozliczeniowych złożonych za poprzedni miesiąc.

Gdy prowadzący działalność nie składał za siebie raportu ZUS RZA, tylko raport RCA za pracownika i deklarację ZUS DRA, gdzie wykazywał należne składki za pracownika i za siebie, jest zobowiązany do złożenia korekty dokumentów rozliczeniowych.

Przykładowo za kwiecień powinien złożyć za siebie raport ZUS RZA, oznaczając go identyfikatorem 02.04.2007 i deklarację rozliczeniową oznaczoną tym samym identyfikatorem. W taki sam sposób powinien skorygować dokumenty za wszystkie miesiące, za które nie składał raportu ZUS RZA.

Podstawa prawna:

§ art.46, art. 47 ust. 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)