Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Okres wypowiedzenia umowy zlecenia. Jak wypowiedzieć umowę zlecenie?

2
Podziel się:

Umowa zlecenie jest bardziej elastyczna niż umowa o pracę. Wiąże się to również z tym, że można ją dość swobodnie rozwiązać. Tryb wypowiedzenia związany jest z tym, jak umowę skonstruowano. Dowiedz się jak wypowiedzieć umowę zlecenie i jakie są okresy wypowiedzenia takiej umowy.

W przypadku umowy zlecenia należy przestrzegać okresów wypowiedzenia, jakie zostały zapisane w umowie
W przypadku umowy zlecenia należy przestrzegać okresów wypowiedzenia, jakie zostały zapisane w umowie (Shutterstock.com, Nonwarit)

Umowa zlecenie jest umową cywilnoprawną. Regulują ją przepisy kodeksu cywilnego. To, jakie zasady wpiszemy do umowy zlecenie, zależy wyłącznie od stron tej umowy. Może być ona bardzo swobodnie ukształtowana.

Warunki umowy zlecenia

Żadne przepisy prawne nie narzucają określonych warunków umowy zlecenia. Warto jednak wiedzieć, że jeśli umowa zlecenie dotyczy pracy, to nie istnieją tu dzienne limity czasu pracy. Zwolnienia i dni wolne to również kwestia tego, jak strony się dogadają. Ważne jednak by w takiej umowie nie używać pojęcia urlop, bo jest to zarezerwowane dla umowy o pracę. W przypadku umowy zlecenia nie można też określić wyraźnie miejsca wykonywania pracy. Teoretycznie można ją wykonać w dowolnym miejscu i czasie. Można też zastąpić wykonawcę inną osobą.

Wypowiedzenie umowy zlecenia

W przypadku umowy zlecenia można ją też swobodnie wypowiedzieć. Najczęściej jest ona wypowiadana ze skutkiem natychmiastowym. Jeśli umowa rozwiązywana jest z bardzo ważnych powodów, to nie trzeba zachowywać okresów wypowiedzenia. Prawo nie określa, w jaki sposób umowa zlecenie powinna być rozwiązania. Faktem jest to, że trzeba tego dokonać tak, by informacja mogła dotrzeć do drugiej strony.

Jeśli umowa zlecenie została przygotowana w formie pisemnej, to w ten sam sposób należy złożyć wypowiedzenie takiej umowy. Nie trzeba podawać przyczyn, jakie stoją za tym, że umowa jest wypowiadana. Jeśli powody są poważne, to możemy uwolnić się od konsekwencji finansowanych. Dlaczego? Wszystko dlatego, że wykonawca odpowiada za wszelkie szkody, które ponosi podmiot zlecający z powodu tego, że umowa została zerwana. Jeśli to zlecający zerwie umowę, musi oddać drugiej stronie koszty, które zostały poniesione w związku z realizacją zadania.

Trzeba też dodatkowo wypłacić wynagrodzenie za czas dotychczasowej pracy. Jeśli umowa będzie wypowiedzenia bez ważnych przyczyn, trzeba będzie naprawić szkodę, która jest spowodowana takim wypowiedzeniem. Spore konsekwencje może powodować fakt, kiedy umowa zlecenie zostanie zerwana bez ważnego powodu. Ważnym powodem może być np. brak wpłacenia zaliczki, która ma pokryć wydatki związane z realizacją umowy, ważnym powodem może być też choroba albo to, że zmieniła się sytuacja życiowa lub miejsce zamieszkania.

Ustalanie okresów wypowiedzenia

Jeżeli mówimy o okresach wypowiedzenia, to mogą one być ustalone dowolnie przez dwie strony umowy. Wypowiedzenie może obejmować np. dzień, tydzień, czy miesiąc. Nie ma w tym zakresie żadnych konkretnych uwarunkowań. Jeśli zostaną takie ustalenia wpisane do umowy zlecenia, koniecznie trzeba ich przestrzegać. Wtedy taka umowa może być wypowiedziana z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Co ważne, tylko jeśli jest wypowiadana bez istotnego powodu. W przeciwnym bowiem razie trzeba będzie ponieść odpowiedzialność materialną za niewłaściwy sposób wypowiedzenia takiej umowy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Pati
2 lata temu
Witam, mam zapisane w umowie zlecenie że obowiązuje okres wypowiedzenia dwa tygodnie, czy jeśli zleceniodawca spóźnia się z wypłatą to mogę się na to powołać i zwolnić że skutkiem natychmiastowym?
Paweł
4 lata temu
Witam Aktualnie jestem na okresie wypowiedzenia umowy ale zleceniodawca kolejny raz spóźnia się z opłaceniem faktury. W umowie jest zawarte że płatność faktury zostanie dokonana 30dni od jej dostarczenia. Kolejnym zapisem jest że jeżeli któraś ze stron nie wywiąże się z obowiązków zawartych w umowie można ją zerwać w trybie natychmiastowym. W tym przypadku zleceniodawca nie dotrzymuje warunków umowy i stąd moje pytanie czy będąc już w okresie wypowiedzenia umowy które ja wysłałem mogę teraz zerwać w trybie natychmiastowym że względu na brak terminowej płatności.