Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Opłata recyklingowa. Kogo obowiązuje i ile wynosi?

0
Podziel się:

Opłata recyklingowa to opłata, która jest doliczana do torby z tworzywa sztucznego. Wszystko po to by klienci wybierali torby zakupowe wielokrotnego użytku.

Opłata recyklingowa ma ogranicznyć dystrybucję toreb z tworzyw sztucznych
Opłata recyklingowa ma ogranicznyć dystrybucję toreb z tworzyw sztucznych (Saldari/Reporters)

Od początku 2018 w sklepach nie można otrzymać za darmo lekkich toreb na zakupy. Objęto je niewielką opłatą recyklingową. Jest ona doliczona do ceny takiej torby albo jest jej podstawową opłatą. Żeby jej uniknąć, trzeba wybrać torbę wielokrotnego użytku.

Opłata została ustalona, bo lekkie plastikowe torby powodują zaśmiecanie i zanieczyszczanie środowiska. Dodatkowo torby zakupowe o grubości materiału mniejszej niż 50 mikronów są używane kilka razy rzadziej, przez co często stają się odpadami.

Regulacje dotyczące opłaty recyklingowej

Obowiązek związany z opłatą recyklingową nakładają przepisy Unii Europejskiej. Maksymalna opłata za „foliówkę” może wynosić maksymalnie 1 zł, jednak rozporządzenie Ministra Środowiska ustala taką opłatę na 20 groszy. Za darmo są za to leciutki torby, tzw. zrywki, do których pakuje się żywność luzem, czyli np. mięso, warzywa czy owoce. Torba ta może mieć grubość nie większą niż 15 mikrometrów.* Bez opłaty* może być jednak zaoferowana klientowi wyłącznie w sytuacji, gdy jest podstawowym opakowaniem żywności sprzedawanej luzem. Dlatego nie będzie mogła być przekazana klientowi za darmo, jeśli żywność ma już inne opakowanie. Taka opłata będzie obowiązywała nawet w przypadku torby poniżej 15 mikrometrów, jeśli pakowane są do niej drobne elementy (np. śrubki). Chodzi bowiem o to, że bezpłatna jest tylko wtedy, gdy pakuje się w nią żywność.

Opłacie recyklingowej podlegają wyłącznie torby, które są oferowane klientom do pakowania produktów kupowanych w sklepach detalicznych i hurtowych. Opłata recyklingowa nie będzie pobierana za torby papierowe, o ile nie mają w swoim składzie żadnych tworzyw sztucznych.

Właściciel sklepu może ustalić dowolną opłatę za lekką torbę na zakupy. W każdym jednak razie 20 groszy z tej opłaty będzie to opłata recyklingowa, która jest dochodem budżetu państwa. Jeśli taką torbę sklep wyda klientowi za darmo, to właścicielowi grozi kara od 500 zł do 20 000 zł.

Przedsiębiorca do 15 marca następnego roku musi przekazać do budżetu państwa opłatę recyklingową na specjalny numer konta.

Kiedy nie pobiera się opłaty recyklingowej?

Ustawodawca przewidział kilka sytuacji, które mogą być sporne w związku z ustawą recyklingową. I tak, jeśli produkty są rozdawane i są zapakowane w torbę jednorazowego użytku, to opłata recyklingowa nie będzie pobrana, bo produkty takie nie są oferowane do sprzedaży w jednostce handlowej. Podobnie rzecz ma się do fabrycznych opakowań foliowych. Jeśli towar jest zapakowany w takie opakowanie, to nie będzie pobierana opłata recyklingowa.

Ustalono, że opłatą recyklingową będą objęte torby na zakupy z tworzywa sztucznego oferowane w punktach handlu detalicznego lub hurtowego, jeśli grubość materiału wynosi poniżej 50 mikrometrów.

Obowiązki prowadzących jednostki handlu detalicznego lub hurtowego

Przedsiębiorca, który prowadzi punkt handlu detalicznego albo hurtowego musi odprowadzić opłatę recyklingową do budżetu państwa. Jeśli tego nie zrobi, będzie mu groziła kara nawet w wysokości 20 000 zł.

msp
poradnik seo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)