Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Otwarcie Impact'20. Premier Morawiecki: nietypowe czasy są wyzwaniem, ale i szansą

432
Podziel się:

Na otwarciu kongresu Impact'20 Mateusz Morawiecki tłumaczył, co robi rząd dla przedsiębiorców. Wskazał również, że wyjątkowy czas, jaki spowodowała trwająca pandemia, to wyzwanie dla przedsiębiorców, ale zarazem szansa. - Stoimy przed wielkim wyzwaniem, które zdefiniuje świat na kolejne lata, jeśli nie na dziesięciolecia - powiedział premier.

Otwarcie Impact'20. Premier Morawiecki: nietypowe czasy są wyzwaniem, ale i szansą
Premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia Impact 2020. (PAP, PAP)

- Odkąd stało się jasne, że epidemia koronawirusa dokona przeorania systemów gospodarczych wszystkich państw świata, stanęliśmy przed nowym wyzwaniem, które wytyczy ścieżki na kolejne lata - mówił premier Morawiecki podczas występu na Impact'20.

Szef rządu podkreślił, że jego gabinet zadziałał błyskawicznie na nadchodzący kryzys, dzięki czemu udało się uratować sporo miejsc pracy.

- Pierwsze wyniki Polski na tle UE są pozytywne, bo pokazaliśmy tarczą antykryzysową i tarczą finansową, że możemy uratować przedsiębiorców i gospodarkę - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Zobacz także: Zobacz: Rząd sprawdzi, czym ogrzewamy domy. Wielki spis źródeł ciepła

Zdaniem Morawieckiego kryzys wywołany pandemią koronawirusa jest ogromnym wyzwaniem, jakie postawione zostało przed przedsiębiorcami oraz państwami. Jednak dla takiego kraju, jak Polska, jest zarazem szansą.

Premier wyjaśnił, że uruchomione w trakcie pandemii programy pomocowe pozwoliły Polsce przejść "drogę do Zachodu na skróty". W ocenie Morawieckiego w niektórych kwestiach nawet prześcignęliśmy państwa zachodnie.

- Dzisiaj po kilku latach od zainaugurowania innowacyjnego Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju możemy powiedzieć, że te pierwsze kroki w tej trudnej drodze powiodły nam się całkiem nieźle. To nasz wielki sukces gospodarczy - ocenił Mateusz Morawiecki.

- W danych statystycznych za zeszły rok dane za innowacyjność urosły jak nigdy wcześniej w ciągu 30 lat. To wciąż za mało, ale przyrost o blisko 1/4 to rekord 30-lecia. To znaczy, że Plan Odpowiedzialnego Rozwoju zachęca do innowacyjności i działa - dodał premier.

W ocenie szefa rządu to właśnie innowacyjność jest tym, co powinno przyświecać Polsce i działającym na jej terenie przedsiębiorcom w najbliższych latach. Gdyż tylko dzięki niej "wejdziemy z przytupem" w czwartą rewolucję przemysłową i wyrwiemy się zarazem z bycia państwem "niskich kosztów pracy".

Morawiecki zapewnił również, że wspólnie ze swoim rządem, starają się stworzyć jak najkorzystniejszy ekosystem dla mikroprzedsiębiorców i start-upowców. Wspólnie opracowują strategię, która umożliwi działalność nad Wisłą mniejszym podmiotom. Wymienił tutaj m.in. estoński CIT oraz IP Box.

- Wielu małych przedsiębiorców i start-upowców ma szansę sprzedawać swój produkt u naszych wielkich narodowych championów. To nasz sukces gospodarczy, który pokazał, że możemy wdrożyć dobrą strategię - imposybilizm ostatnich 30 lat został przełamany - ocenił Morawiecki.

Z ust premiera padła również deklaracja co do estońskiego CIT-u. - Zastanawiamy się nad podniesieniem ogłoszonego progu z 50 mln złotych na wyższą kwotę, o tym wkrótce będziemy mówić - zapowiedział szef rządu.

Mateusz Morawiecki zapewnił również, że Polska jest otwarta na przedsiębiorców białoruskich. Szef rządu zaprosił wszystkich, którzy czują się w jakikolwiek represjonowani we własnym państwie lub też ich rozwój jest w jakiś sposób blokowany.

- Wszyscy przedsiębiorcy: z Polski, ale i z całego świata - możecie liczyć na korzystny ekosystem, który budujemy tutaj w Polsce - zapewnił premier. - COVID zasypał wiele dróg. Ale jestem przekonany, że razem z wami, drodzy przedsiębiorcy, znajdziemy wiele szlaków, albo też wytyczymy nowe - dodał.

- Włączyliśmy w tę zmianę setki innowacyjnych przedsiębiorców i znakomitych kreatorów. Dziękuję za współpracę w wytyczaniu nowych szlaków. Technologie kwantowe czy chmurowe, sztuczna inteligencja - to przyszłość, na którą kładziemy nacisk - zakończył Mateusz Morawiecki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(432)
pisiorki
2 lata temu
"Technologie kwantowe czy chmurowe, sztuczna inteligencja - to przyszłość, na którą kładziemy nacisk". Zapomniał dodać, że od nowego roku dojedzie informatyków - 9% składka, i wepchnięcie specjalistów na UoP i skalę podatkową. Czyli po przekroczeniu progu, zabiorą im 41% z pensji na sam podatek. I kto wam pisiaki będzie te chmury i sztuczną inteligencję robił ? Przecież tym zajmuje się klasa średnia (informatycy, managerowie), oraz przedsiębiorcy którzy ich zatrudniają. A oni wszyscy was nienawidzą, bo ich okradacie. Kaczor twierdzi, że są "za bogaci". To się logicznie nie trzyma kupy. Chyba, że te kładzenie nacisku to ma być właśnie zniszczenie przyszłości.
Tomek
3 lata temu
Taaa są dramatem Polaków i szansa dla PiS na ich dalsze okradanie. Brawo Mateuszek kłamczuszku. Hipokryzja PiS nie zna granic .Pozdrawiam
robcyk
3 lata temu
ja bym poprosił tego Pana aby nie mówił nic co powoduje wyraźny przyrost " nosa "... ( właśnie agresywnie przebił mi ekran komputera ) - niech teraz odkupuje !!!
zawodowi narz...
3 lata temu
zamiast narzekać zobaczcie jak przeszła Polska jeśli chodzi o organizację służby zdrowia, zachorowalność i ofiary, jak wyglądają wskaźniki gospodarcze takie jak bezrobocie i spowodowany pandemią spadek PKB w stosunku do innych krajów europejskich. Jak nareszcie uregulowano sprzedaż bezpośrednią i wytwórstwo przez rolników, jak ściga się przekręty VATowskie, jest wreszcie ustawa reprywatyzacyjna uniemożliwiająca sprzedaż kamienic z lokatorami i przyznająca odszkodowania, państwo przejęło od Gdańska zaśmiecone Westerplatte o które nareszcie należycie zadbano. Że o takich oczywistościach jak godne wsparcie socjalne nie wpsomnę. I porównajcie to z działaniami poprzedników dbających WYŁĄCZNIE o własny interes
em
3 lata temu
Morawiecki ty już chyba postradałeś rozum, niszczysz człowieku wszystko i wszystkich, pozamykaj wszystkie szkoły bo się okazuje ze są potrzebni tylko informatycy i roboty
...
Następna strona