Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

PIT 2014. Jak rozliczyć ulgę na dzieci?

0
Podziel się:

Sprawdź, kto najwięcej zyska na nowych przepisach.

PIT 2014. Jak rozliczyć ulgę na dzieci?
(Andrzej Zbranecki / East News)

Już w rozliczeniu za rok 2014 rodzice i opiekunowie będą mogli skorzystać z nowych przepisów dotyczących ulgi prorodzinnej. Najbardziej zyskają rodziny wielodzietne, które w przypadku trzeciego i czwartego dziecka odliczą o 20 procent więcej niż w poprzednich latach. Ponadto, jeśli ulga będzie wyższa niż podatek do zapłaty, urząd skarbowy zwróci podatnikowi różnicę.

aktualizacja: 15.04.2015

Prawo do odliczenia przysługuje na każde małoletnie dziecko, pozostające pod opieką podatnika (będącego rodzicem biologicznym, zastępczym lub opiekunem prawnym). Z ulgi skorzystać mogą również rodzice pełnoletnich dzieci, które:

  • otrzymywały w 2014 roku zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną (niezależnie od wieku),
  • nie ukończyły 25. roku życia, kontynuuje naukę w szkołach i nie zarobiły w 2014 roku więcej niż 3089 złotych.

Z przywileju mogą korzystać tylko rozliczający się na zasadach ogólnych (według skali podatkowej), w tym także przedsiębiorcy. Ponadto dzieci nie mogą pozostawać w związku małżeńskim ani być umieszczone w placówce zapewniającej całodobowe utrzymanie.

Ile można odliczyć za 2014 rok?

Zgodnie z listopadową nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kwota odliczenia na trzecie dziecko wzrosła o 331,92 zł i wynosi 2000,04 zł. Natomiast na czwarte i każde kolejne dziecko rodzice będą mogli odpisać o 475,92 zł więcej, czyli 2700 złotych. Nie zmieni się natomiast wysokość odpisu na pierwsze i drugie dziecko. W tym przypadku wysokość ulgi nadal wynosi 1112.04 zł. Dodatkowo, rodzice jednego dziecka nie mogą zarobić w ciągu roku więcej niż 112 tysięcy złotych (ten sam limit dotyczy osoby samotnie wychowującej dziecko), a jeśli nie są małżeństwem i nie rozliczają się wspólnie - limit wynosi 56 tysięcy złotych na każdego z nich. Limit nie obowiązuje przy większej liczbie dzieci.

Wysokość ulgi na dzieci w PIT 2014
Liczba dzieci Roczna wysokość ulgi Miesięczna wysokość ulgi
Źródło: Ministerstwo Finansów
1. dziecko 1112,04 zł 92,67 zł
2. dziecko 1112,04 zł 92,67 zł
3. dziecko 2000,04 zł 166,67 zł
4. i kolejne dziecko 2700 zł 225 zł

Wysokość ulgi sumuje się w zależności od liczby dzieci. Rodzice trójki dzieci odliczą zatem za pełen rok w sumie 4224,12 zł, a czwórki - 6924,12 zł. Jeśli wysokość podatku będzie niższa, to ulga nie tylko "wyzeruje" zobowiązanie wobec fiskusa, ale również pozwoli na zwrot nadwyżki podatnikowi. Jedynym warunkiem jest to, żeby całkowita kwota odliczenia nie przekroczyła wysokości odprowadzonych w 2014 roku składek na ubezpieczenia społeczne.

Przykład 1

Co więcej, termin zwrotu podatku skrócono o 2 miesiące. Rodziny otrzymają pieniądze w ciągu 30 dni od momentu złożenia zeznania rocznego.

Gdzie to ująć?

Wszystkie odliczenia należy wypisać w załączniku do zeznania podatkowego PIT-0. Ulga prorodzinna jest o tyle korzystna, że odlicza się ją nie od dochodu, ale już od samego podatku. Pełną kwotę odliczenia należy wpisać w polach 41 i 42 części C załącznika. W pozycji 40 natomiast trzeba wskazać, ilu dzieci dotyczy ulga.

Następnie w części E podatnik korzystający z odliczenia musi podać dane identyfikacyjne dzieci, włącznie z numerem PESEL. Dodatkowo, na żądanie urzędu skarbowego (nie trzeba dołączać ich do zeznania) należy przedstawić zaświadczenia, oświadczenia oraz inne dowody, potwierdzające prawo do odliczenia, na przykład:

  • odpis aktu urodzenia dziecka,
  • zaświadczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka,
  • zaświadczenie o kontynuowaniu nauki przez pełnoletnie dziecko.

Szczególne przypadki

Problem pojawia się w sytuacjach, w których prawo do odliczenia nie przysługuje przez cały rok, ale tylko przez kilka jego miesięcy, na przykład z powodu:

  • urodzenia dziecka w trakcie roku,
  • ślubu dziecka,
  • podjęcia pracy przez pełnoletnie dziecko.

W tym celu stworzono miesięczną kwotę odpisu, dzieląc roczną stawkę przez 12. W takim przypadku wysokość ulgi oblicza się, biorąc pod uwagę tylko te miesiące, w których podatnik miał do niej prawo (i te miesiące zaznacza w części E załącznika PIT-0.

Przykład 2

Przykład 3

W poprawnym rozliczeniu PIT wraz z ulgami na dzieci pomoże specjalny program, który można pobrać, klikając w prawym górnym rogu strony "Rozlicz PIT" lub bezpośrednio tutaj.

Czytaj więcej w Money.pl
Sprawdź, czy musisz złożyć PIT do końca stycznia Zaniechanie tego obowiązku może cię kosztować nawet 35 tysięcy złotych grzywny.
Rozliczenie z fiskusem. Ważne terminy! Zapominalscy zapłacą kary finansowe, nawet 35 tys. złotych.
Zapłacisz 19 zamiast 18 procent podatku Można uniknąć zobowiązania wobec fiskusa, trzeba tylko spełnić jeden warunek.
ulga na dzieci
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)