Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

PIT 2020. Jak wypełnić zeznanie z uwzględnieniem tzw. ulgi dla młodych

1
Podziel się:

Rozliczenie PIT za 2019 r. Resort finansów publikuje instrukcję dla płatników z uwzględnieniem ulgi dla młodych, czyli osób do 26. roku życia, którzy są zwolnieni z podatku. W związku z tą ulgą, rozliczenie w tym roku będzie nieco kłopotliwe. Czasu jest coraz mniej, termin mija 31 stycznia.

Nowa deklaracja PIT-11. Trzeba było uwzględnić ulgę dla młodych
Nowa deklaracja PIT-11. Trzeba było uwzględnić ulgę dla młodych (East News)

"Przedstawiamy instrukcję jak sporządzić informację PIT-11 za 2019 r. w wersji 25 w związku z wejściem w życie przepisów dotyczących tzw. ulgi dla młodych (tj. osób do 26. roku życia)" - czytamy na stronach resortu finansów.

Nowy wzór informacji PIT-11(25), który wszedł w życie 1 stycznia 2020 r., i ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2019 r., został odpowiednio zmodyfikowany pod kątem wykazania działań płatnika w zakresie tzw. ulgi dla młodych, obowiązującej w ustawie PIT od 1 sierpnia 2019 r.

Instrukcja jest jednak napisana topornym, urzędniczym językiem, więc postaramy się ją nieco rozjaśnić.

Zobacz także: Obejrzyj też: Zmiana dla każdego podatnika. Sprawdź, czy przelew dojdzie

W nowym wzorze druku PIT-11(25) płatnik, który ma do rozliczenia młodych podatników, musi zwrócić uwagę na punkt E oraz G, które znajdują się kolejno na drugiej i trzeciej stronie deklaracji.

Co ważne, część młodych podatników, która złożyła pracodawcy oświadczenie, że ich dochody w całości są zwolnione od PIT, od razu otrzymywała wyższe wynagrodzenie, bo nie pobierano im zaliczki na PIT.

Są jednak tacy, którzy takiego oświadczenia nie złożyli, więc teraz trzeba to zaznaczyć w zeznaniu podatkowym, by pracownik otrzymał ulgę, czyli zwrot podatku.

Rząd PiS wprowadził "zerowy PIT dla młodych", czyli zwolnienie z podatku pracowników do ukończenia 26 lat, już w trakcie roku podatkowego. Przepisy obowiązują od 1 sierpnia 2019 r.

Więc w przypadku podatnika, który złożył pracodawcy oświadczenie o zwolnieniu dochodu od PIT w całości, jest trochę więcej roboty. Trzeba wypełnić nie tylko rubrykę E, ale także G.

W rubryce E płatnik musi skupić się na podpunktach 1 i 5. Tam trzeba wpisać wszelkie przychody, koszty ich uzyskania oraz kwoty pobranych zaliczek na PIT, ale za okres od 1 stycznia do 31 lipca 2019 r. Do tego, jeśli już po tej dacie podatnik ukończył 26 rok życia, również tu trzeba wpisać przychody, bo już nie podlegają one zwolnieniu z opodatkowania.

To nie koniec, w rubryce G wskazać trzeba przychód objęty ulgą dla młodych, czyli zwolnieniem z podatku. Dotyczy to przychodu uzyskanego od 1 sierpnia do końca 2019 r. I - podkreślmy raz jeszcze - tylko wobec tych, którzy złożyli oświadczenie i już po 1 sierpnia dostawali wyższą pensję w związku ze zwolnieniem z podatku.

Teraz przechodzimy do tych podatników, którzy takiego oświadczenia nie złożyli i do końca roku pobierano im z pensji zaliczkę na podatek PIT. Im przysługuje ulga, więc wypełnić trzeba jedynie rubrykę E, ale za to w punktach 2 i 6. Tam należy wpisać kwoty przychodu, kosztów i zaliczek.

Pełną instrukcję przygotowaną przez ministerstwo można znaleźć tu: "Jak wypełnić PIT-11 z uwzględnieniem tzw. ulgi dla młodych". Są tam zaznaczone też inne przypadki, z którymi płatnik może się spotkać.

Każdy płatnik musi przesłać deklarację PIT-11 do właściwego urzędu skarbowego do końca stycznia, a podatnikowi przekazać druk do końca lutego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
e4rr
4 lata temu
Dopiero wy mieszacie jak w betoniarce, Polska to kraj specjalnie zrządzany aby nikt nic nie kapował ani nie rozumiał.