Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PIT-28 za 2013 rok. Jakie ulgi podatkowe dla ryczałtowca?

0
Podziel się:

Wypełniając PIT-28 nie można skorzystać z wszystkich preferencji podatkowych.

PIT-28 za 2013 rok. Jakie ulgi podatkowe dla ryczałtowca?
(vizafoto - Fotolia.com)

Podatnicy płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności gospodarczej lub z tytułu umów najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze powinni rozliczyć się z urzędem skarbowym do końca stycznia na formularzu PIT-28. Mogą wysłać zeznanie podatkowe również w wersji elektronicznej. Nie mogą natomiast skorzystać z wszystkich preferencji podatkowych.

Zeznanie PIT-28 mamy obowiązek rozliczyć do dnia 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym – czyli do 31 stycznia 2014 r., kierując je do urzędu skarbowego właściwego według naszego miejsca zamieszkania w ostatnim dniu roku podatkowego.

Zeznanie możemy dostarczyć do urzędu skarbowego, gdzie otrzymamy potwierdzenie jego złożenia. Można je również nadać listem poleconym w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy – Prawo Pocztowe (Poczta Polska). Inną opcją jest wrzucenie PIT-28 do _ urzędomatu _, który może być umieszczony nie tylko w urzędzie skarbowym, ale także w innych miejscach, np. w urzędzie gminy.

PIT-28 rozliczymy również przez internet - nawet wtedy, gdy nie posiadamy kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Można to zrobić korzystając z darmowego programu PIT lub odwiedzając rządową stronę e-deklaracje.gov.pl. Dowodem złożenia zeznania w formie elektronicznej jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które zawiera m.in. datę przyjęcia zeznania przez system e-deklaracje.

- _ Warto pamiętać, że rozliczając się na formularzu PIT-28 można korzystać z przysługujących ulg i odliczeń, przewidzianych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne _- przypomina w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Ulgi i darowizny dla ryczałtowca. Wypełnij załącznik PIT/O

Jeśli składasz PIT-28 i chcesz skorzystać z odliczenia ulg oraz darowizn, powinieneś wypełnić dodatkowo formularz PIT/O. Ryczałtowiec może skorzystać m.in. z:

  • *ulgi internetowej *- która w tym roku podatkowym dostępna będzie na nowych zasadach. Od 2014 roku (czyli rozliczenia PIT za 2013 rok) z ulgi korzystać można tylko przez dwa następujące bezpośrednio po sobie lata podatkowe, czyli w dwóch kolejno składanych po sobie deklaracjach. Jeśli w poprzednich latach podatnik korzystał z ulgi na internet dwukrotnie, nie może tego zrobić w PIT za 2013 rok. Jeśli odliczał ulgę po raz pierwszy z PIT za 2012 rok, ma do niej prawo po raz ostatni. Podatnik, który nie skorzysta z ulgi w PIT za 2013 rok i nie korzystał z niego wcześniej, może w dowolnym roku rozpocząć korzystanie z ulgi. Gdy zrobi to po raz pierwszy, prawo do ulgi przysługiwać mu będzie za dany rok oraz za rok następny, bezpośrednio po tym roku.
  • *ulgi rehabilitacyjnej *- przeznaczonej jest dla osób, które posiadają orzeczenie o jednym z trzech stopni niepełnosprawności. Również osoby zajmujące się nimi mogą skorzystać z wielu odliczeń podatkowych związanych z poniesionymi kosztami na cele rehabilitacyjne.
    • *ulgi na leki *- od podatku można odliczyć leki, które zostały przepisane przez lekarza. Od dochodu odejmujemy wtedy wydatki przekraczające miesięcznie 100 złotych. Podatnik powinien posiadać rachunek z apteki, bądź aptek, który będzie podstawą rozliczenia.
    • *ulgi za darowizny *- chodzi o darowizny przekazane na rzecz kultu, czy kościoła, na cele pożytku publicznego, jak również za oddaną krew. Ograniczeniu nie podlegają darowizny przekazane na działalność charytatywno - opiekuńczą Kościoła Katolickiego. Przekazane tej instytucji dary pieniężne i rzeczowe odliczyć możemy od dochodu w ich pełnej wartości. Pozostałe darowizny odliczamy w wysokości nie większej niż 6 procent dochodu.

Przy rozliczeniu ryczałtem nie można natomiast skorzystać z ulgi prorodzinnej, jeżeli nie uzyskuje się innych dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych (według skali podatkowej). Składanie PIT-28 pozbawia ponadto przywileju wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem. Wyjątkiem jest sytuacja, w której ryczałtem opodatkowane są jedynie przychody z najmu i dzierżawy prywatnej (nie jako przedsiębiorca). Wówczas takie przychody nie pozbawiają nas prawa do opodatkowania innych przychodów (np. z tytułu umowy o pracę) łącznie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Czytaj więcej w Money.pl
Kto musi rozliczyć PIT do końca stycznia? Deklarację PIT-28, która dotyczy opodatkowania zeszłorocznych przychodów podatkiem ryczałtowym, składamy do końca tego miesiąca.
Pracodawca wypełni za nas PIT, jeśli... Do 10 stycznia pracownik może zwrócić się do swojego pracodawcy, by wypełnił za niego zeznanie podatkowe za zeszły rok.
Preferencje podatkowe. Więcej firm skorzysta Dzięki spadkowi kursu złotego względem euro więcej przedsiębiorców skorzysta w przyszłym roku np. z prawa do kasowego rozliczania VAT. To jednak nie wszystko.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)