Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

PIT 36L – kto go składa?

0
Podziel się:

PIT-36L to deklaracja podatkowa odpowiednia dla podatników, którzy w swojej działalności gospodarczej korzystają z podatku liniowego. Taka forma opodatkowania została przygotowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, wspólników spółek osobowych oraz rolników zajmujących się działami specjalnymi.

Zeznanie PIT 36L to forma rozliczenia podatku liniowego
Zeznanie PIT 36L to forma rozliczenia podatku liniowego (wutzkohphoto, Shutterstock)

Korzystanie z podatku liniowego

Skorzystanie z podatku liniowego jest możliwe dopiero wówczas, kiedy dany podatnik zadeklaruje chęć takiej formy opodatkowania. To podstawowa trudność związana z wyborem innej formy opodatkowania, ponieważ zadeklarować ją trzeba niejako z góry.

Osoby zakładające dopiero działalność gospodarczą, mogą wybrać taką formę opodatkowania już w swoim wniosku do CEIDG. Inne przypadki nie dają możliwości zmiany formy opodatkowania w trakcie trwania roku podatkowego i można to zrobić wyłącznie do 20 stycznia poprzez złożenie wniosku do odpowiedniego urzędu skarbowego.

Czym charakteryzuje się podatek liniowy?

Podatek liniowy swoją nazwę bierze od jednolitej stawki podatku wynoszącej 19 proc. bez znaczenia, w jakiej wysokości dochody uzyskuje dany przedsiębiorca. Taka forma opodatkowania jest korzystna dla osób, które mają wysoki dochód i osiągają go wyłącznie z tytułu prowadzenia przez siebie działalności gospodarczej. To ważne udogodnienie, które wpływa na obniżenie kwoty należnego podatku. Po przekroczeniu kwoty pierwszego progu podatkowego przedsiębiorca nie musi płacić 32-procentowego podatku, a nadal utrzymuje prawo do jego stawki 19 proc.

Takie rozwiązanie ma jednak swoje wady. Przede wszystkim uniemożliwia skorzystanie z większości ulg i odliczeń. Podatek liniowy daje możliwość odliczania wyłącznie zapłaconych składek społecznych. Przy wyborze podatku liniowego nie wolno łączyć na jednym zeznaniu rocznym przychodów uzyskanych z prowadzonej działalności, a także z umowy o pracę i innych źródeł. Oznacza to, że PIT-36L przeznaczony jest wyłącznie do wykazania dochodów z działalności, a przychody z umowy o pracę należy rozliczyć na zeznaniu PIT-37.

Podatek liniowy jest najkorzystniejszy dla osób, które sobie dorabiają poza posiadaną przez siebie pensją. W takich sytuacjach, zamiast bazować na umowach zlecenie lub umowach o dzieło, może okazać się korzystne rozliczanie się na bazie podatku liniowego. Co prawda złożyć wtedy trzeba dwa PIT-y (PIT-36L z działalności i PIT-37 z umowy o pracę), ale nawet pomimo tego takie rozwiązanie jest bardzo korzystne. Pozwala to na spore oszczędności w skali całego roku podatkowego.

PIT-36L – odliczenia

W ramach deklaracji PIT-36L istnieje możliwość zmniejszenia przychodu o koszty jego uzyskania. Możliwe jest również odliczenie od dochodu zapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne, natomiast od podatku można odjąć jeszcze składki na ubezpieczenia zdrowotne. Nie ma jednak możliwości skorzystania z innych ulg oraz odliczeń. Nie można rozliczać się wspólnie z małżonkiem oraz jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Nie zakłada ona kwoty wolnej od podatku.

Podatek liniowy rozliczany na PIT-36L pozwala na przekazanie jednego procentu swojego podatku na którąś z organizacji pożytku publicznego.

PIT-36L – co się w nim wykazuje?

PIT-36L pozwala na wykazanie wyłącznie przychodów pochodzących z działalności gospodarczej, a także z działów specjalnych produkcji rolnej, które są opodatkowane liniowo. Nie można tego łączyć z przychodami z innych źródeł.

Roczne zeznanie PIT-36L składa się do właściwego urzędu skarbowego. Ma się na to czas do 30 kwietnia roku, który następuje po roku podatkowym, którego dotyczy deklaracja. W przypadku, kiedy ten dzień jest wolny od pracy, prawidłowym terminem jest kolejny dzień roboczy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)