Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Anna Tylec
|
aktualizacja

Zmiana formy opodatkowania - przejście na podatek liniowy

2
Podziel się:

Podatek liniowy to jedna z form opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej. Polega na obliczeniu podatku według stałej stawki 19 proc.

Podatek liniowy to jedna z kilku form opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej
Podatek liniowy to jedna z kilku form opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej (Fotolia)
bEEbPWJN

Podatek liniowy zakłada jednolitą stawkę 19 proc. niezależnie od wysokości dochodów i opłaca się głównie przedsiębiorcom osiągającym roczny przychód wyższy niż 100 tys. zł. Zmiana formy opodatkowania na podatek liniowy powinna zostać zgłoszona poprzez formularz CEIDG w określonym przepisami terminie.

Czym jest podatek liniowy?

Podatek liniowy to forma rozliczenia podatkowego z urzędem skarbowym z dochodów z działalności gospodarczej. Według tej metody wysokość podatku jest proporcjonalna do wysokości podstawy opodatkowania i wyliczana jest według stałej stawki 19 proc. Podatek liniowy rozliczany jest na druku PIT-36L.

Oprócz podatku liniowego przedsiębiorca może wybrać inne formy opodatkowania. Pierwsza podstawowa metoda to zasady ogólne, czyli skala podatkowa (18 proc. lub 32 proc.). Inne natomiast to karta podatkowa, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, a także właśnie podatek liniowy. W przypadku zasad ogólnych wybór metody rozliczania z fiskusem jest domyślny, natomiast zmiana formy opodatkowania na jedną z pozostałych wymaga przedstawienia przez przedsiębiorcę oświadczenia.

bEEbPWJP

Podatek liniowy, podobnie jak inne metody rozliczenia z urzędem skarbowym za przychód z działalności gospodarczej, ma swoje wady i zalety. Plusem takiej formy jest stały próg podatkowy w wysokości 19 proc. niezależnie od uzyskanego przychodu. Poza tym rozliczając się metodą podatku liniowego, można wpłynąć na wysokość opodatkowanej kwoty poprzez zwiększenie kosztów uzyskania dochodu, a także korzystać z kredytu podatkowego czy uproszczonej formy odprowadzania zaliczek. Przedsiębiorca wybierający podatek liniowy może też odliczyć od dochodu składki na ZUS, a od podatku - składki zdrowotne. Nie ma prawa jednak korzystać z ulg na dziecko czy rehabilitacyjnej ani rozliczać się wspólnie z małżonkiem albo jako samotny rodzic. Inną niedogodnością związaną z podatkiem liniowym jest konieczność prowadzenia księgi przychodów i rozchodów.

Podatek liniowy – dla kogo?

Podatek liniowy to forma opodatkowania działalności gospodarczej. Opłaci się jednak przede wszystkim osobom prowadzącym działalność gospodarczą, której zyski przekraczają 100 tys. zł w skali rocznej.

Korzyści osiągną także jedynie te osoby, których dochód pochodzi tylko i wyłącznie z własnej działalności oraz przedsiębiorcy nierozliczający się ze współmałżonkiem czy niekorzystający z ulg na dzieci. Warto zatem pamiętać, że przedsiębiorca ma prawo do wyboru formy opodatkowania, która będzie dla niego najkorzystniejsza.

bEEbPWJV

Jak zgłosić zmianę formy opodatkowania na podatek liniowy?

Zmianę sposobu rozliczania z fiskusem na podatek liniowy należy zgłosić za pomocą formularza CEIDG-1 we właściwym urzędzie miasta lub gminy.

Wiąże się to z faktem, że o ile każdy podatnik domyślnie rozliczany jest według skali podatkowej, o tyle inne formy opodatkowania, w tym także podatek liniowy, wymagają złożenia specjalnego oświadczenia. Jeśli dana forma okaże się niekorzystna dla przedsiębiorcy, może on dokonać kolejnej zmiany. W tym jednak przypadku powinien sporządzić samodzielnie pismo zawierające dane takie jak: imię i nazwisko podatnika, jego adres zamieszkania oraz NIP, adres urzędu skarbowego, do którego kieruje on pismo, rok będący rokiem podatkowym rozliczanym według nowej formy, krótki opis i datę rozpoczęcia prowadzenia działalności oraz jej symbol PKD. Pismo powinno zostać przedłożone naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego.

Do kiedy zgłosić przejście na podatek liniowy?

Zgodnie z przepisami obowiązującymi do końca 2018 r. chęć zmiany formy opodatkowania i przejścia na podatek liniowy należało zgłosić do 20 stycznia danego roku. Należy jednak pamiętać, że od 1 stycznia 2019 r. obowiązują zmienione terminy składania oświadczeń o wyborze opodatkowania podatkiem liniowym. Zgodnie z nowymi przepisami zgłoszenie o wyborze podatku liniowego należy złożyć:

bEEbPWJW
  • do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięto pierwszy przychód w danym roku podatkowym lub
  • do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy przychód osiągnięto w grudniu, a więc w ostatnim miesiącu roku podatkowego.

Ze zmian w przepisach dotyczących wyboru podatku liniowego wynika, że podatnicy, którzy zechcą w roku 2019 roku po raz pierwszy skorzystać z tej formy opodatkowania, będą zobowiązani zgłosić wnioski dopiero w miesiącu następującym po miesiącu, w którym osiągnęli pierwszy przychód. W ich przypadku termin składania oświadczenia o przejściu na podatek liniowy upływa zatem 20 lutego 2019 roku (jeżeli pierwszy przychód uzyskają w styczniu). Podatnicy, którzy zgłosili wybór podatku liniowego przed 1 stycznia 2019 r., nie muszą ponownie składać tego oświadczenia – skorzystają oni z przepisów przejściowych.

Przejście na podatek liniowy w trakcie roku

Zmiana formy opodatkowania możliwa jest po każdym roku podatkowym, co oznacza, że przedsiębiorca co rok może rozliczać się według innej, najbardziej dla niego korzystnej formuły. Jedynym usankcjonowanym przez prawo podatkowe przypadkiem, w którym bez przeszkód w ciągu roku można zmienić formę rozliczenia, jest przejście z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na skalę podatkową.

bEEbPWJX

W przypadku podatku liniowego możliwość taka zachodzi jedynie w momencie zarejestrowania nowej działalności gospodarczej. Przedsiębiorca, który zrobi to w 2019 r., zobowiązany jest do złożenia stosownego oświadczenia naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego najpóźniej do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód.

W świetle prawa możliwa jest także zmiana formy opodatkowania na podatek liniowy poprzez zamknięcie na stałe jednej działalności gospodarczej i rozpoczęcie w ciągu roku kolejnej, jednak należy pamiętać, że zasadność tego działania może być różnie interpretowana przez lokalny urząd skarbowy.

bEEbPWKq
działalność gospodarcza
porady
podatki
KOMENTARZE
(2)
Alojzy
3 lata temu
autor myli przychód z dochodem, proponuję otworzyć wikipedię zanim napisze się artykuł
Trzeźwy obywa...
4 lata temu
To jest forma opodatkowania dla zamożnych ludzi. Naprawdę bogaci prawie nic nie płacą. Biedota myśli, iż kiwa system, podczas gdy to ona jest najbardziej dojona.