Archiwum artykułów autora Anna Tylec
SPÓŹNIONY PIT / PIT 2019: Co zrobić, jak nie zdążyliśmy?
Spóźnione złożenie deklaracji PIT może przynieść podatnikowi przykre konsekwencji w postaci utraty przywilejów, a czasem nawet kar pieniężnych. Aby ich uniknąć, należy wystosować tzw. czynny żal. Od 2019 roku inaczej wygląda sytuacja podatników rozliczających się w PIT-37 i PIT-38
ZWROT PODATKU / Zerowy zwrot podatku z PIT. Czy może się tak zdarzyć?
Zerowy zwrot podatku to sytuacja rzadka, ale możliwa. Dzieje się tak przede wszystkim, gdy kwota należności podatnika wobec urzędu skarbowego niwelowana jest przez przysługujące mu ulgi i odliczenia.
NADPŁATA PIT / Nadpłata PIT. Nie każda trafi do Twojej kieszeni
Nadpłata PIT wynika z wpłacania zbyt wysokich lub nienależnych fiskusowi zaliczek na poczet podatku dochodowego. W takiej sytuacji po złożeniu deklaracji rocznej możemy liczyć na zwrot nadpłaconego podatku. Zdarzają się jednak przypadki, gdy podatnik należności nie otrzyma.
ORGAN RENTOWY / PIT emeryta. Co warto wiedzieć?
Emerytura i inne świadczenia wypłacane przez organy rentowe podlegają opodatkowaniu, dlatego wymagane jest również ich rozliczenie w zeznaniu rocznym PIT.
WSPÓLNE ROZLICZANIE MAŁŻONKÓW / Czy zawsze opłaca się rozliczyć PIT razem z małżonkiem?
Rozliczenie wspólne PIT to jeden z przywilejów, z których mogą korzystać polscy podatnicy rozliczający się z fiskusem na zasadach ogólnych. Zazwyczaj wybór tej opcji przynosi małżonkom korzyści. Są jednak wyjątki.
URZĄD SKARBOWY / Gdzie rozliczyć PIT – który urząd skarbowy jest właściwy?
Każdy podatnik ma obowiązek wypełnienia deklaracji rocznej PIT w wyznaczonym odgórnie terminie. Znaczenie ma również złożenie zeznania podatkowego do odpowiedniego urzędu skarbowego, właściwego miejscu zamieszkania. Jak ustalić właściwy urząd skarbowy, do którego powinniśmy złożyć roczny PIT?
PODATEK RYCZAŁTOWY / Ryczałt ewidencjonowany — na czym polega?
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to preferencyjna forma opodatkowania działalności gospodarczej. Polega na wpłacaniu stałej stawki podatkowej w zależności od wykonywanej działalności. Choć wydaje się bardzo korzystna, nie każdy może się według niej rozliczać.
DEKLARACJA PIT / W jakich sytuacjach nie trzeba rozliczać PIT?
Polscy podatnicy uzyskujący przychody objęte ustawowo opodatkowaniem zobowiązani są do złożenia rocznego zeznania PIT. Jeśli jednak jedyne ich dochody zwolnione są z opodatkowania, może okazać się, że formularza w urzędzie skarbowym wcale nie złożą. Sprawdź, kiedy nie trzeba składać rocznej deklaracji PIT.
GIEŁDA KRYPTOWALUT / Jak rozliczyć handel kryptowalutami w PIT?
Handel kryptowalutami oraz wymiana ich na waluty tradycyjne w świetle polskiego prawa podlegają opodatkowaniu PIT. Rozliczenie następuje na zasadach ogólnych lub według podatku liniowego.
DZIEDZICZENIE SPADKÓW / Czy należy rozliczyć spadek w PIT?
Spadek nie podlega ustawie o podatku od dochodu osób fizycznych, dlatego poza kilkoma szczególnymi wyjątkami nie jest przedmiotem rozliczenia w deklaracji rocznej PIT.
ROZLICZENIE PIT / Przychody z umowy o dzieło. Jak je rozliczyć?
Umowa o dzieło należy do umów cywilnoprawnych. Osiągnięty z jej tytułu przychód musi zostać rozliczony z fiskusem. Wynagrodzenie za uzyskany rezultat będzie stanowić przychód podlegający opodatkowaniu. Jak rozliczyć takie przychody? Może to nastąpić na kilka sposobów.
PRACA DLA STUDENTA / Jak powinien się rozliczyć pracujący student?
Studenci uzyskujący przychód z tytułu stosunku pracy lub umów cywilnoprawnych, zobowiązani są do złożenia zeznania PIT. Powinni umieścić w rocznej deklaracji podatkowej wszelkie przychody uzyskane w danym roku podatkowym z tytułu podjęcia pracy zarobkowej. Jak wygląda rozliczenie pracującego studenta?
DEKLARACJA PIT / Jak rozliczyć PIT-11 przez internet?
W celu zniwelowania ryzyka popełnienia błędu przy wypełnianiu deklaracji PIT warto sięgnąć po specjalne programy lub narzędzia online, które pomogą łatwo i szybko wypełnić oraz złożyć zeznanie podatkowe.
PODATKI / Fiskus pomaga rozliczać PIT. Wstępnie wypełnione zeznanie
Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe sporządza Urząd Skarbowy na wniosek podatnika rozliczającego się na druku IT-37 lub PIT-38. Jest to jedno z ułatwień w rozliczaniu PIT oferowane przez fiskusa.
ROZLICZENIE PRZEZ URZĄD SKARBOWY / Rozliczenie PIT przez urząd skarbowy. Usługa Twój e-PIT
Rozliczenie PIT przez urząd skarbowy to jedno z ułatwień, z którego skorzystać mogą osoby uzyskujące przychód od płatnika. Rozwiązanie ma swoje wady i zalety.
PODATKI / Zwrot podatku PIT. Sprawdź, czy ci się należy
Zwrot podatku PIT należy się podatnikom, którzy w ciągu roku płacili zaliczki wyższe niż wymagane lub korzystają z ulg i odliczeń. Zwrot powinien nastąpić maksymalnie 90 dni od złożenia przez podatnika deklaracji PIT.
DEKLARACJE PIT / Deklaracje PIT - jaki formularz, do czego i dla kogo?
Fiskus dysponuje ponad 40 wzorami deklaracji PIT. Podatnik lub płatnik powinien wybrać tę, która odpowiada jego sytuacji podatkowej w danym roku rozliczeniowym.
PIT / PIT 2019: jak rozliczyć przychody z bloga?
Bloger uzyskujący przychód z racji prowadzenia bloga zobowiązany jest do rozliczenia się z urzędem skarbowym. Forma opodatkowania, którą wybierze, zależy od rodzaju zawieranych umów i źródła dochodu.