Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Anna Tylec
|
aktualizacja

PIT emeryta. Co warto wiedzieć?

22
Podziel się:

Emerytura i inne świadczenia wypłacane przez organy rentowe podlegają opodatkowaniu, dlatego wymagane jest również ich rozliczenie w zeznaniu rocznym PIT.

Emeryci mają obowiązek rozliczyć się w zeznaniu PIT z fiskusem
Emeryci mają obowiązek rozliczyć się w zeznaniu PIT z fiskusem

Świadczenia wypłacane emerytom podlegają opodatkowaniu, a więc także i obowiązkowi składania rocznego zeznania PIT. Emeryt może wypełnić formularz PIT-37 lub PIT-36 samodzielnie lub zostać rozlicznym przez organ rentowy w PIT-40A. Wtedy jednak nie skorzysta z ulg.

Jaki PIT wypełnia emeryt?

Formularzem PIT właściwym podatnikom pobierającym świadczenia emerytalne jest druk PIT-40A/11A.

W kwestii deklaracji podatkowej emerytów pojawia się pytanie: czy emeryt wypełnia PIT? Tak, ponieważ świadczenia emerytalne podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, a zatem muszą zostać rozliczone w zeznaniu rocznym. Jednak w przypadku, gdy jedynym przychodem emeryta jest świadczenie tego typu, wypełnieniem formularza zajmie się właściwy organ rentowy, czyli ZUS albo KRUS. Jego obowiązkiem jest przesłanie do końca lutego w roku następującym po rozliczanym roku podatkowym jednego egzemplarza PIT-40A/11A emerytowi, a także do końca stycznia drugiego egzemplarza do urzędu skarbowego właściwego miejscu zamieszkania emeryta.

Rozliczenie PIT emeryta razem z małżonkiem

Osoby, które pobierają świadczenia z ZUS albo KRUS mają praw do ulg i odliczeń w rocznym zeznaniu podatkowym. Nic nie stoi także na przeszkodzie rozliczenia podatkowego emeryta ze współmałżonkiem, niezależnie czy ten nadal pracuje, czy również otrzymuje emeryturę.

Wspólny PIT z małżonkiem w większości przypadków daje duże korzyści w rozliczeniu. W przypadku emeryta, którego współmałżonek zarabia więcej niż 85 528 zł, a więc rozliczany jest na zasadach ogólnych według podwyższonej stawki 32 proc., ujęcie wspólnych przychodów, po ich zsumowaniu i podzieleniu na pół, może obniżyć stawkę podatku do 18 proc.

Jeśli współmałżonek emeryta zarabia mniej niż 8 000 zł albo w roku podatkowym nie uzyskał żadnych przychodów, wspólne rozliczenie PIT pozwoli na zastosowanie kwoty zmniejszającej podatek w wysokości 1 440 zł u obojga małżonków. W przypadku, gdy zbyt niskie dochody małżonka nie pozwolą na uwzględnienie odliczenia na całą tę kwotę, niewykorzystana część przejdzie na drugiego małżonka.

PIT emeryta – odliczenia i ulgi

Roczne zeznanie podatkowe emeryta pozwala na zastosowanie różnych ulg i odliczeń. Dotyczą one przede wszystkim kosztów, jakie emeryt poniósł w ciągu roku podatkowego z tytułu zapewnienia niezbędnych udogodnień, kupna leków i opłacenia zabiegów rehabilitacyjnych. Co ważne, ulgi przysługują emerytom, którzy posiadają orzeczenie o zakwalifikowaniu do danej grupy niepełnosprawności.

W szczegółowym rozróżnieniu należy zatem wymienić przysługujące emerytowi w PIT ulgi podatkowe związane z:

  • kosztami remontu i przystosowania mieszkania lub poszczególnych pomieszczeń do celów niepełnosprawności,
  • wydatkami na zakup leków dla osób niepełnosprawnych, jeśli ich miesięczny koszt łączny przekracza 100 zł,
  • zakupem sprzętu rehabilitacyjnego,
  • pokryciem kosztów domowej pomocy pielęgniarskiej,
  • kosztami utrzymania i dostosowania samochodu do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także kosztów transportu osoby niepełnosprawnej na zabiegi lecznicze i rehabilitacyjne,
  • wydatkami na utrzymanie psa asystującego,
  • kosztami zabiegów i turnusów rehabilitacyjnych.

W rozliczeniu PIT emeryta można znaleźć się również informacja o odliczeniu od darowizny wpłaconej na cele pożytku publicznego na rzecz kultu religijnego, na cele działalności charytatywno-opiekuńczej kościołów oraz na rzecz organizacji społecznych. Wpłaty muszą być udokumentowane poprzez stosowne oświadczenie wydane przez podmiot, który otrzymał darowiznę.

Deklaracja PIT emeryta – samodzielnie albo przez pośrednika

Zarówno wypełnienie zeznania PIT emeryta samodzielnie, jak i przez organ rentowy ma swoje wady i zalety. Pierwsze rozwiązanie pozwala na zastosowanie odliczeń i ulg, a także daje przywilej rozliczenia PIT wspólnie z małżonkiem. Drugie zapewnia poprawność deklaracji. Jest także opcja pośrednia.

Z racji tego, że zeznanie roczne emerytów jest wypełniane przez organ rentowy automatycznie, świadczeniobiorca z ZUS lub KRUS, który wykaże chęć rozliczenia samodzielnego, powinien w ciągu roku podatkowego złożyć organom stosowne oświadczenie. Dzięki temu otrzyma PIT-11A, który stanie się podstawą do rozliczenia formularza PIT-37, ewentualnie druku PIT-36. Innym rozwiązaniem jest złożenie korekty otrzymanego PIT-40A do ostatniego dnia roboczego kwietnia.

Innym rozwiązaniem jest wypełnienie zeznania PIT przez urząd skarbowy, a konkretnie Krajową Administrację Skarbową (KAS). Emeryci i renciści należą bowiem do grupy podatników, którym dedykowana jest usługa 'Twój e-PIT'. Na podstawie informacji z ZUS czy KRUS skarbówka wypełnia PIT emetyta i udostępnia go na platformie, na koncie podatnika. Ten może deklarację zaakacpetować, edytować (dodać ulgi, odliczenia czy OPP), odrzucić lub nie robić nic. W ostatnim przypadku, o ile wcześniej nie zostanie złożony PIT w innej formie, zeznanie zostanie automatycznie zaakaceptowane 30 kwietnia.

Pozostawienie wypełnienia deklaracji PIT emeryta organowi rentowemu będzie dobrym rozwiązaniem dla świadczeniobiorców, którzy nie korzystają z ulg, czy nie rozliczają się z małżonkiem. Zeznanie sporządzone przez ZUS albo KRUS da gwarancję poprawności danych, a także sprawi, że emeryci nie będą musieli przejmować się terminami, kolejkami w urzędzie skarbowym czy czasochłonnym wyliczaniem kwot.

Deklaracja PIT emeryta a 1 proc. podatku

Niezależnie od tego, czy emeryt złoży deklarację roczną PIT samodzielnie, czy za pośrednictwem organu rentowego, ma pełne prawo do wskazania Organizacji Pożytku Publicznego, której chce przekazać 1 proc. podatku.

Jeszcze do niedawna wypełnianie PIT przez ZUS czy KRUS wiązało się z utratą takiego przywileju. W rozliczeniu PIT za 2018 rok urząd skarbowy przeleje 1 proc. podatku na wskazaną przez emeryta organizację, jeśli ten złoży w skarbówce załącznik PIT-OP. W druku powinny znaleźć się dane wybranej instytucji oraz podstawowe dane składającego wniosek.

Deklaracja PIT wypełniona przez emeryta samodzielnie nie wymaga dołączania żadnych druków. Formularze PIT-36 i PIT-37 zawierają bowiem na ostatniej stronie odpowiednie rubryki przeznaczone do wskazania OPP i celu szczegółowego. Gdy jednak emeryt powierza rozliczenie PIT organowi rentowemu, a chce przekazać 1 proc. podatku, powinien złożyć sam druk PIT-OP do właściwego urzędu skarbowego od 1 stycznia do 30 kwietnia 2019 roku. Oznacza to, że do wskazania OPP nie trzeba już przepisywać druku PIT z ZUS czy KRUS na nowy arkusz PIT-37, o ile emeryt nie chce uwzględniać żadnych ulg czy odliczeń.

Rozliczenie PIT emerytowanego wojskowego

Emerytura wojskowa jest wypłacana i rozliczana z urzędem skarbowym w PIT tak samo, jak inne świadczenia emerytalne. Zwolnieniu z podatku podlegają jedynie renty nadane podatnikom, którzy podlegają przepisom o zaopatrzeniu inwalidów wojskowych i wojennych, a także ich rodzinom. Ta sama dotyczy osób represjonowanych, a także emerytów i rencistów, którzy utracili wzrok podczas działań wojennych (1939-1945) albo w wyniku detonacji pozostałych po II wojnie światowej niewybuchów i niewypałów.

Osoby takie nie muszą uwzględniać tych dochodów w rocznej deklaracji PIT, a jeśli to jedyne dochody uzyskane w danym roku podatkowym, nie obowiązuje ich obowiązek składania zeznania.

wiadomości
gospodarka
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(22)
Weronika
3 lata temu
proszę o zniesienie podatku od emerytur
Weronika
3 lata temu
podatek od emerytur miał być zniesiony
Jam
3 lata temu
Chcę emeryturę 20.000 zł !
Bolesław
4 lata temu
Chciałbym mojej mamie rencistce przesłać pieniądze na opał czy ona którą rozlicza ZUS musi się z tej mojej darowizny rozliczać? czy musi ją zadeklarować jako przychód?
SOWA
5 lata temu
PRACOWAĆ NA CZARNO I NIE ZAOPATRYWAĆ ZŁODZIEI.
...
Następna strona