PIT-37 to najpopularniejsza deklaracja podatkowa. Na tym druku rozliczają się z fiskusem m.in. pracownicy etatowi, zleceniobiorcy, emeryci i renciści. Dotyczy wszystkich tych osób, które deklarują wynagrodzenia i zarobki rozliczane za pośrednictwem płatników. Formularz muszą złożyć do końca kwietnia po roku podatkowym (w 2017 roku ostateczny termin wypada 2 maja).
Deklarację PIT-37 wypełnią podatnicy, którzy w ubiegłym roku osiągali przychody z tytułu:
wynagrodzeń ze stosunku służbowego lub stosunku pracy;
emerytur lub rent, świadczeń przedemerytalnych i zasiłków przedemerytalnych;
zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego;
stypendiów;
działalności wykonywanej osobiście (np. z umów zleceń lub kontraktów menadżerskich);
praw autorskich i innych praw majątkowych;
Do wypełnienia zeznania rocznego na tym formularzu niezbędne są dane z PIT-11. Druki dokument każda osoba powinna otrzymać od pracodawcy lub zleceniodawcy. Podatnik pracujący w ciągu roku w kilku miejscach musi pamiętać o skompletowani pełnej dokumentacji.
Na druku PIT-37 należy zadeklarować przychody, koszty ich uzyskania, składki na ubezpieczenia oraz zaliczki pobierane w ciągu roku. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozliczyć się indywidualnie, łącznie z małżonkiem albo jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Deklaracja pozwala również na skorzystanie z ulg i odliczeń podatkowych.
Nadpłata PIT wynika z wpłacenia zbyt wysokich lub nienależnych fiskusowi zaliczek na poczet podatku dochodowego. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy podatnik zwrotu nie otrzyma.
Rozliczenie wspólne PIT to jeden z przywilejów, z których mogą korzystać polscy podatnicy rozliczający się z fiskusem na zasadach ogólnych. Zazwyczaj wybór tej opcji przynosi małżonkom korzyści. Są jednak wyjątki.
Urząd skarbowy jest zobowiązany zwrócić nadpłatę PIT w ciągu 90 dni od złożenia formularza w odpowiedniej placówce lub przez internet. W tym roku Ministerstwo Finansów uruchomiło usługę internetową, która umożliwia podatnikom sprawdzenie, jaki jest aktualny stan realizacji zwrotu nadpłaty.
Podatnik powinien złożyć swoje roczne zeznanie PIT w urzędzie skarbowym właściwym miejscu zamieszkania. W przypadku zmiany adresu właściwą placówką będzie ta, która odpowiada miejscu pobytu podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego.
Śmierć współmałżonka nie pozbawia prawa do wspólnego rozliczenia podatku. Nawet, jeśli zmarł w ciągu roku podatkowego.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to preferencyjna forma opodatkowania działalności gospodarczej. Choć wydaje się bardzo korzystna, nie każdy może się według niej rozliczać.