Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Anna Tylec
|
aktualizacja

Zwrot podatku PIT. Sprawdź, czy ci się należy

23
Podziel się:

Zwrot podatku PIT należy się podatnikom, którzy w ciągu roku płacili zaliczki wyższe niż wymagane lub korzystają z ulg i odliczeń. Zwrot powinien nastąpić maksymalnie 90 dni od złożenia przez podatnika deklaracji PIT.

Zwrot podatki PIT może wynieść od kilkudziesięciu do kilkuset złotych
Zwrot podatki PIT może wynieść od kilkudziesięciu do kilkuset złotych (fotolia.com)

Zwrot podatku wynika z nadwyżki wpłaconych zaliczek na poczet podatku dochodowego. Sytuacja jest wynikiem korzystania między innymi z ulg i odliczeń. Zwrot nadpłaconego podatku powinien nastąpić maksymalnie trzy miesiące po złożeniu przez podatnika deklaracji PIT.

Zwrot podatku – kiedy się należy?

Zwrot podatku należy się podatnikowi, którego zaliczki na podatek dochodowy zostały odliczone nieprawidłowo, a w konsekwencji ich wysokość przekroczyła wysokość kwoty należnej fiskusowi.

W deklaracji PIT ujmuje się kwotę przychodu uzyskanego w danym roku podatkowym, kwoty zaliczek na rzecz podatku, wysokość składek na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne, a także korzystanie z różnego rodzaju ulg i odliczeń. Zwrot podatku PIT będzie możliwy między innymi w momencie, gdy przy opodatkowaniu według zasad ogólnych, w formularzu PIT-37 lub PIT-36, wpłacane zaliczki na podatek dochodowy odnosić się będą do II progu przychodu, ale finalnie będzie on niższy.

Inną sytuacją, w której może wystąpić nadwyżka wpłaconego podatku, jest korzystanie z różnego rodzaju ulg obniżających kwotę należną fiskusowi. Będzie to między innymi ulga prorodzinna, ulga abolicyjna czy ulga rehabilitacyjna. Poza tym w zeznaniach rocznych istnieje możliwość ujęcia kosztów uzyskania przychodu czy odliczeń z tytułu praw autorskich lub majątkowych. Dlatego właśnie zwrotu podatku mogą spodziewać się również przedsiębiorcy rozliczający się w formularzu PIT-28 czy PIT-36L.

Zwrot podatku PIT nie należy się w momencie, gdy wpłacone zaliczki w pełni pokrywają zobowiązania podatkowe wobec fiskusa. Poza tym podatnik nie otrzyma zwrotu, jeśli ten wyniesie mniej niż 8,70 zł. Kwota ta zostanie wstrzymana i ureguluje ewentualne niedopłaty w zeznaniach podatkowych w przyszłości. Na zwrot podatku PIT nie mogą liczyć również osoby, które zalegają z zapłatą mandatów lub mają inne zobowiązania wobec państwa, których dotychczas nie uregulowały. Nadpłata pokryje bowiem należne długi.

Niedopłata podatku PIT

Może zdarzyć się, że roczne zeznanie podatkowe wykaże niedopłatę. Powodem może być wpłacanie zaliczek na podatek dochodowy według I stopnia skali, ale osiągnięcie progu 85 528 zł dochodu rocznego. Niedopłatę należy uregulować przed terminem składania deklaracji PIT, ponieważ po 30 kwietnia urząd skarbowy ma obowiązek naliczania zaległych odsetek – 8 proc. w skali roku.

Jeśli podatnik ma problemy finansowe i nie jest w stanie w terminie wnieść należnej kwoty niedopłaty podatku, może zwrócić się do naczelnika urzędu skarbowego o ulgę w spłacie. Ten według własnej oceny w wyjątkowych i solidnie uzasadnionych przypadkach może rozłożyć należność na raty, odroczyć termin spłaty, a nawet odsetki umorzyć.

W jakiej formie następuje zwrot podatku PIT?

Zwrot nadpłaconego podatku dochodowego można otrzymać w gotówce lub w formie przelewu bankowego.

Gotówkę odebrać można na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest udanie się do kasy urzędu skarbowego. Drugim natomiast otrzymanie zwrotu poprzez przekaz pocztowy. W tym przypadku warto pamiętać jednak, że kwota nadwyżki podatku PIT zostanie pomniejszona o koszt wysyłki.

Jeśli podatnik chce skorzystać z opcji otrzymania zwrotu podatku PIT na konto bankowe, powinien podczas składania deklaracji PIT wypełnić odpowiedni formularz. Dla osób posiadających numer PESEL lub NIP-7 będzie to załącznik ZAP-3, natomiast dla tych, którzy nie widnieją w rejestrze PESEL, a ich numerem identyfikacji podatkowej jest NIP, drukiem właściwym będzie CEIDG-1.

Ministerstwo Finansów informuje, że jeśli nadpłacony podatek wynosi mniej niż dwukrotność kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym wynoszących 11,70 zł, jego odbiór możliwy jest tylko w kasie skarbówki.

Kiedy otrzymamy zwrot podatku PIT?

Urząd skarbowy zobowiązany jest do zwrotu nadpłaty podatku w terminie nieprzekraczającym 90 dni od złożenia przez podatnika deklaracji PIT we właściwej placówce.

Z racji tego, że najwięcej osób składa zeznania podatkowe przed terminem końcowym, zrodziła się zasada, że najszybciej zwrot podatku dostają ci, którzy skarbówkę odwiedzili w styczniu i lutym. Najdłużej na zwrot czekają natomiast osoby, które formularze PIT złożyły w kwietniu. Na termin zwrotu podatku PIT wpływa także forma złożenia deklaracji. Szybciej dostaną go podatnicy, którzy wybrali drogę elektroniczną.

To podatników korzystających z możliwości złożenia PIT drogą elektroniczną dotyczą pozytywne zmiany już w rozliczeniu podatkowym za 2018 rok. Zwrot podatku ze strony urzędu skarbowego nastąpi bowiem maksymalnie 45 dni po wysłaniu rozliczenia, a nie jak dotąd 3 miesiące, tak jak w przypadku deklaracji papierowej.

Za datę zwrotu podatku PIT uznaje się dzień obciążenia konta skarbówki w przypadku zwrotu przelewem bankowym, albo dzień nadania przekazu pocztowego czy wypłaty lub pozostawienia do dyspozycji gotówki w kasie organu podatkowego.

Jeśli podatnik nie otrzyma nadpłaty podatku z urzędu skarbowego w terminie, ma prawo ubiegać się o należne odsetki za zwłokę w wysokości 8 proc. w skali roku. Należy jednak pamiętać, że w momencie, gdy urząd skarbowy prosi o korektę, czas na przykazanie zwrotu naliczany jest od początku.

podatki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(23)
jak żyć
5 lata temu
złodziejstwo
Koko
5 lata temu
Mam pytanie jeżeli rozliczyłem się z ulgą na dzieci za rok 2017 i żona także ale mieszkamy osobno i urząd żąda jednego zwrotu .Co robić ? Nie jestem w stanie dogadać się z żoną czy mogę napisać korektę na połowę rozliczenia ? Co dalej urząd grozi prokuratura .Ja miałem pełne rozliczenie a żona nie .
lpo
6 lat temu
to bandyctwo i okradanie ludzi.
anna
6 lat temu
2 pity złożone w tym samym dniu na początku marca. jeden już od dawna zwrócony, a drugi cały czas jest na pierwszym etapie!!
Krzysztof
6 lat temu
Ja też czekam na zwrot z US
...
Następna strona