Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Anna Tylec
|
aktualizacja

PIT 2019: jak rozliczyć przychody z bloga?

14
Podziel się:

Bloger uzyskujący przychód z racji prowadzenia bloga zobowiązany jest do rozliczenia się z urzędem skarbowym. Forma opodatkowania, którą wybierze, zależy od rodzaju zawieranych umów i źródła dochodu.

Przychody z bloga podlegają opodatkowaniu
Przychody z bloga podlegają opodatkowaniu

Przychód z bloga można rozliczyć z urzędem skarbowym na kilka sposobów. Wybór odpowiedniego zależy od charakteru prowadzonego bloga, a także zasad, na których uzyskiwany jest przychód.

Przychody z bloga jako działalności gospodarczej

Część blogów ma charakter poradnikowy i nie niesie za sobą żadnych treści reklamowych. Oznacza to, że osoby, które je prowadzą, nie uzyskują przychodów z racji ich prowadzenia. Istnieją jednak blogi, które tworzone są w celach zarobkowych lub dzięki swojej poczytności z biegiem czasu takimi się stają. W momencie, gdy witryna zaczyna przynosić zyski, a charakter bloga wyraźnie na to wskazuje, bloger ma obowiązek rozliczyć przychód z fiskusem.

Jednym ze sposobów jest założenie własnej działalności gospodarczej. Wskazane jest to, zwłaszcza gdy w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, prowadzenie bloga jest działalnością zarobkową, wykonywaną osobiście, a także ma charakter zorganizowany i ciągły.

Blogerzy rozliczający z urzędem skarbowym swój dochód z bloga mają możliwość wyboru formy opodatkowania na zasadach ogólnych, według stawek 18 proc. i 32 proc. lub podatkiem liniowym w wysokości 19 proc. Ostatnia forma sprawdzi się, zwłaszcza gdy dochody z bloga są wysokie. W związku z rozliczeniem przychodów z bloga jako przedsiębiorca, bloger powinien odprowadzać odpowiednie zaliczki na rzecz podatku dochodowego, a także składać deklaracje PIT za każdy rok prowadzenia działalności. Właściwymi formularzami PIT będą PIT-36 dla zasad ogólnych lub PIT-36L dla podatku liniowego. Termin składania deklaracji podatkowej dla obu tych druków upływa ostatniego dnia kwietnia, w tym roku będzie to 30 kwietnia 2019 r.

Bloger prowadzący własną działalność gospodarczą powinien pamiętać również o opłacaniu składek ZUS, a także o prowadzeniu ksiąg podatkowych.

Przychody sporadyczne z bloga – rozliczenie PIT

W przypadku, gdy prowadzenie bloga przynoszącego dochody nie nosi znamion działalności gospodarczej i odbywa się sporadycznie, bloger może rozliczyć się z fiskusem jako podatnik, który wykonuje działalność osobiście. Wszelkie artykuły sponsorowane czy wyprodukowane dla zleceniodawcy filmy pojawiające się na blogu powinny być zatem rozliczane na podstawie umów cywilnoprawnych: umowy zlecenia lub o dzieło.

Plusem takiego rozwiązania jest fakt, że bloger nie ma obowiązku opłacania w ciągu roku składek na poczet podatku dochodowego, ponieważ zrobi to za niego zleceniodawca. To również on powinien wystawić za dany rok podatkowy formularz PIT-11, na podstawie którego bloger rozliczy swój dochód z tytułu prowadzenia bloga w deklaracji PIT-37. Warto jednak pamiętać, że takie rozwiązanie wiąże się tylko z jedną formą opodatkowania, to jest zasadami ogólnymi. Dochód będzie wliczał się w całkowity dochód roczny osiągnięty przez blogera, co może doprowadzić do przekroczenia limitu i wejście na drugi stopień opodatkowania według stawki 32 proc.

Dochód z bloga a prawa autorskie

Innym sposobem rozliczenia przychodów z bloga jest uznanie ich za wynikające z praw majątkowych. Jeśli bloger podpisał umowę z przeniesieniem praw autorskich, będzie mógł złożyć za rok podatkowy deklarację PIT-36 do ostatniego dnia roboczego kwietnia (w 2019 roku będzie to 30 kwietnia). Podatek wynosić będzie 18 proc., ale autor będzie miał możliwość skorzystania z ulgi uwzględniającej 50-procentowe koszty uzyskania przychodów.

Bloger osiągający przychód z bloga z tytułu praw autorskich powinien otrzymać od kontrahenta druk PIT-11 do ostatniego roboczego dnia lutego roku następującego po roku rozliczanym w PIT.

Rozliczenie dochodu z wynajmu powierzchni w witrynie bloga

Przychody z bloga mogą mieć źródło w umieszczanych w witrynie reklamach kontrahentów. Jeśli bloger decyduje się na wydzierżawienie czy wynajęcie powierzchni reklamowej na swoim blogu i z tego tytułu uzyskuje przychody, powinien rozliczyć się z fiskusem w podatkowej deklaracji rocznej według jednej z dwóch proponowanych form opodatkowania: zasad ogólnych lub drogą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Przychód z bloga z tytułu najmu opodatkowany według zasad ogólnych powinien zostać rozliczony na druku PIT-36 i złożony do ostatniego roboczego dnia kwietnia, czyli w 2019 roku do 30 kwietnia.

Wybór metody preferencyjnej powinien zostać zgłoszony we właściwym urzędzie skarbowym do 20 dnia roboczego stycznia (termin w 2019 roku to 21 stycznia), a przy rozpoczęciu działalności w ciągu roku do dnia uzyskania pierwszego przychodu. Bloger rozliczający przychód z bloga z tytułu najmu metodą ryczałtową odprowadzi podatek, co miesiąc lub co kwartał, według niższej stawki wynoszącej 8,5 proc., ale w deklaracji rocznej nie uwzględni kosztów uzyskania przychodu. Formularzem, który powinien złożyć, jest PIT-28. Termin dostarczenia go do urzędu skarbowego upływa z końcem stycznia w roku następujacym po rozliczanym roku podatkowym. W rozliczeniu PIT za rok podatkowy 2018 będzie to data 31 stycznia 2019 r.

Rozliczenie bloga – dochód z innych źródeł

Bloger, który osiąga przychód z racji prowadzenia bloga, może skorzystać jeszcze z innej metody rozliczenia podatkowego, polegającej na wskazaniu źródeł dochodu innych niż występujące w ustawie prawa podatkowego. Nie będzie to zatem stosunek pracy lub służbowy, działalność gospodarcza, najem lub dzierżawa, umowa o dzieło czy zlecenia, kapitały pieniężne czy prawa majątkowe. Przykładem innego źródła dochodu może być natomiast zaoszczędzenie wydatków czy powiększenie aktywów majątku.

Jeśli według deklaracji przychody z bloga pochodzą z innych źródeł to podmiot zamawiający, który wypłaca wynagrodzenie, powinien wykazać tę wypłatę w formularzu PIT-8C. Druk ma obowiązek wysłać zarówno do zleceniobiorcy (blogera), jak i właściwego jego miejscu zamieszkania urzędu skarbowego.

Bloger rozlicza się z tego rodzaju przychodu z prowadzenia bloga na podstawie formularza PIT-36 według skali podatkowej. Druk złożyć powinien do ostatniego roboczego dnia kwietnia, czyli w 2019 roku do 30 kwietnia. Nie ma prawa do odliczenia kosztów uzyskania przychodu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(14)
Adam
5 lata temu
Ja współpracuję z biurem rachunkowym PERFEKT z Krakowa i jestem bardzo zadowolony z ich usług. Rozliczają dla mnie bez problemu wszystkie tego typu przychody
Waldek
6 lat temu
I młodzi myślą założę blog i będę żył z tego nie ma kasy
Monika
6 lat temu
I nie tylko koperty
Monika
6 lat temu
A ile ci panowie biorą pod stołem koperty śmgaja jak nic z Us
tylko ja
6 lat temu
limit zwolnienia z VAT od 01-01-2017 wynosi 200 000,00 zł a nie jak podaje autor 150 000,00 zł. I jak tu uwierzyć w rzetelność innych informacji...