Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Anna Tylec
|
aktualizacja

Zerowy zwrot podatku z PIT. Czy może się tak zdarzyć?

4
Podziel się:

Zerowy zwrot podatku to sytuacja rzadka, ale możliwa. Dzieje się tak przede wszystkim, gdy kwota należności podatnika wobec urzędu skarbowego niwelowana jest przez przysługujące mu ulgi i odliczenia.

W rocznej deklaracji podatkowej może zdarzyć się, że zwrot podatku będzie równy 0 zł
W rocznej deklaracji podatkowej może zdarzyć się, że zwrot podatku będzie równy 0 zł (pixabay.com / stevepb / CC0)

Zwrot podatku wynoszący 0 złotych to rzadki, choć możliwy wynik rozliczenia rocznego PIT. Dotyczy przede wszystkim podatników rozliczających się według zasad ogólnych, ale także ryczałtem ewidencjonowanym i podatkiem liniowym.

Zwrot podatku PIT równy zero złotych

Rozliczenie roczne PIT polega na obliczeniu dochodów rocznych podatnika i wyliczeniu z nich należnego urzędowi skarbowemu podatku. W ciągu roku osoby rozliczające się według skali podatkowej, czyli w formularzu PIT-36 albo formularzu PIT-37, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w deklaracji PIT-28, a także na zasadach podatku liniowego w druku PIT-36L wpłacają zaliczki na poczet podatku dochodowego. W zaznaniu rocznym PIT mogą skorzystać z ulg i odliczeń, a przez to obniżyć kwotę należnego podatku. To natomiast wiąże się z możliwością otrzymania zwrotu. Niekiedy zdarza się jednak, że podatnik w wyniku rozliczenia rocznego musi dopłacić pewne kwoty podatku.

Inną opcją jest także sytuacja, w której z zeznania PIT wynika, że sprawa podatku między podatnikiem a skarbówką jest uregulowana (zerowy zwrot PIT). Dzieje się tak między innymi, gdy z pewnych względów (np. zaniechania w ciągu roku podatkowego wpłaty zaliczek na rzecz podatku dochodowego) osoba rozliczająca się w deklaracji PIT jest dłużna wobec skarbówki, ale przy zastosowaniu ulg oraz odliczeń kwota należności wyrównuje się do zera. Warto jednak zaznaczyć, że zerowy zwrot podatku z PIT ma miejsce rzadko. Zazwyczaj bowiem, nawet jeśli następuje przybliżone wyrównanie, to mimo wszystko należność leży po jednej ze stron i opiewa na kilka lub kilkanaście złotych.

Co podwyższa kwotę zwrotu podatku PIT?

Czynnikami wpływającymi na niższą kwotę podatku dochodowego, która należy się fiskusowi, a przez to często również na wyższy zwrot podatku PIT są odliczenia i ulgi.

Osoby rozliczające się na zasadach ogólnych i wpłacające w ciągu roku podatkowego zaliczki na poczet podatku dochodowego mają prawo do skorzystania z różnego rodzaju ulg i odliczeń, które korzystnie wpływają na wysokość zwrotu podatku PIT. Fiskus daje im bowiem między innymi możliwość zastosowania kwoty wolnej od podatku oraz kwoty obniżającej podatek. Wartości te są zmienne w zależności od osiągniętego dochodu, przy czym wskazują na tendencję degresywną. Oznacza to, że im większy dochód, tym mniejsza kwota wolna od podatku oraz zmniejszająca podatek.

Kolejnym przywilejem podatników pozwalającym na podwyższenie kwoty zwrotu podatku PIT jest odliczenie kosztów uzyskania przychodów. Stałe stawki dotyczą osób fizycznych osiągających przychody na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego, spółdzielczego stosunku pracy, a także pracy nakładczej. Wysokiego zwrotu podatku mogą spodziewać się również osoby uzyskujące dochód z działalności wykonywanej osobiście z przeniesieniem praw autorskich. Im bowiem przysługuje prawo do odliczenia w zeznaniu PIT 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu. Ważne jednak, aby te nie przekroczyły kwoty stanowiącej pierwszy próg podatkowy według opodatkowania na zasadach ogólnych, czyli 85 528 zł.

Ponadto fiskus pozwala podatnikom na zastosowanie różnego rodzaju ulg w rocznym rozliczeniu podatkowym. Kwota zwrotu podatku PIT może wzrosnąć po uwzględnieniu między innymi ulgi prorodzinnej przysługującej rodzicom w różnych kwotach w zależności od liczby dzieci. Poza tym zastosowanie ma także ulga rehabilitacyjna czy chociażby ulga na internet. Osoby, które w ciągu roku podatkowego wpłaciły darowizny na rzecz organizacji zajmujących się działalnością pożytku publicznego albo na cele kultu religijnego, także mogą uwzględnić z tego tytułu odliczenia podatkowe w rocznym zeznaniu PIT w załączniku PIT-O. Obniżenie podatku, a przez to wyższy zwrot podatku PIT, dotyczy także podatników oddających krew.

Przedsiębiorcy składający PIT-28, którzy mają zaległości wobec fiskusa, osiągną zerowy zwrot podatku lub jego nadpłatę po złożeniu odpowiednich załączników (PIT-O, PIT-2K lub PIT-D)
uwzględniających ulgę odsetkową czy odliczenia mieszkaniowe.

Niedopłata podatku w PIT

Zeznanie roczne PIT może wykazać oprócz nadwyżek również niedopłaty. Dzieje się tak, gdy płatnik rozliczający się według zasad ogólnych uiszcza zaliczki na poczet podatku dochodowego podatnika według stawki procentowej odnoszącej się do niższego progu, natomiast dochód podatnika próg ten przekroczy. Dotyczy to także sytuacji, gdy dochody pochodzą z kilku źródeł, a po zsumowaniu przekracza kwotę 85 528 zł, podlegając tym samym opodatkowaniu w wysokości nie 18 proc., ale 32 proc.

Podobna sytuacja występuje, gdy w ciągu roku podatkowego podatnik zaniechał wpłacenia części lub całości należnego podatku wynikającego z obowiązku uiszczania zaliczek na poczet podatku dochodowego.

porady
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
Czech
8 miesięcy temu
Rozliczam się z niepracująca żoną w ubiegłym roku 1200 zwrotu a teraz 0 o co chodzi ??
Arystoteles
8 miesięcy temu
Ja miałem zawsze około 500zl zwrotu, od 2-3 lat 0zl "dobra zmiana"
patrycja
9 miesięcy temu
fajne "rzadko" wlasnie ze znajomą dostałyśmy całe 0 zł :/ o co tu chodzi ?
bez nicku
2 lata temu
Czytam, że zerowy zwrot PIT to sytuacja rzadka, ale możliwa. A ja tak mam co drugi rok! Pracuję na etacie w jednym miejscu, nie mam odliczeń i od iluś lat wychodzi mi albo 0, albo 1 zł dopłaty lub nadpłaty.