Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Anna Tylec
|
aktualizacja

Jak rozliczyć PIT-11 przez internet?

4
Podziel się:

W celu zniwelowania ryzyka popełnienia błędu przy wypełnianiu deklaracji PIT warto sięgnąć po specjalne programy lub narzędzia online, które pomogą łatwo i szybko wypełnić oraz złożyć zeznanie podatkowe.

Dzięki narzędziom internetowym można łatwo i szybko rozliczyć PIT
Dzięki narzędziom internetowym można łatwo i szybko rozliczyć PIT (ESB Professional, Shutterstock)

Wypełnianie deklaracji PIT może rodzić wątpliwości, a w konsekwencji również błędy. Dlatego pomocne mogą okazać się narzędzia internetowe. Rozliczenie PIT-11 przez internet jest szybkie i niweluje ryzyko pomyłki.

PIT-11 – dla kogo i do kiedy?

PIT- 11 powinni otrzymać wszyscy podatnicy uzyskujący przychód od płatnika. Terminem otrzymania PIT-11 jest ostatni dzień roboczy lutego, a więc w rozliczeniu podatkowym za rok 2018 będzie to 28 lutego 2019 roku.

PIT-11 dotyczy osób, które w danym roku podatkowym otrzymywały dochody z tytułu umowy o pracę lub zawarcia umów cywilnoprawnych. Formularz przesłany przez pracodawcę lub zleceniodawcę powinien zawierać informacje dotyczące kwoty uzyskanego przychodu, wpłaconych na poczet podatnika zaliczek na podatek dochodowy, składek na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne, a także wysokość kosztów uzyskania przychodu. Formularz PIT-11 może zostać przesłany w formie papierowej lub elektronicznej.

Dane zawarte w druku PIT-11 powinny zostać przeniesione do odpowiedniej deklaracji, poprzez którą nastąpi rozliczenie podatnika z urzędem skarbowym. Właściwymi formularzami będą PIT-37 przy zestawieniu dochodów opodatkowanych jedynie według skali podatkowej lub PIT-36 w przypadku uzyskania dodatkowych przychodów ze źródeł innych niż płatnik PIT np. z tytułu najmu.

Wielu podatników ma kłopoty z poprawnym rozliczeniem PIT, dlatego z myślą o nich powstało kilka ułatwień. Sam urząd skarbowy proponuje pomoc poprzez sporządzenie rozliczeń PIT przez administrację skarbową. Usługa Twój e- PIT działa od 2019 roku (już w rozliczeniu PIT za rok 2018) i dedykowana jest wszystkim podatnikom, którzy rozliczają się na podstawie PIT-11 lub PIT-R, PIT-8C i PIT-40A/11A, czyli w druku PIT-37 lub PIT-38. Przygotowane przez skarbówkę formularze dostępne są na stronie podatki.gov.pl w zakładce 'Twój e-PIT ". Deklarację można zaakceptować, edytować, odrzucić lub pozostawić bez zmian, a wtedy ta automatycznie zostanie wysłana do US 30 kwietnia, o ile podatnik nie złoży do tego czasu zeznania w innej formie.

Ten, kto woli wypełnić formularz PIT sam, może skorzystać z ułatwień, jakimi są programy rozliczeniowe online.

Rozliczenie podatkowe PIT-11 przez internet – programy i serwisy

Do dyspozycji podatnika producenci pozostawiają wiele programów i serwisów online, dzięki którym łatwo rozliczyć swoje roczne dochody w PIT-11. Najpierw warto zdecydować się na konkretny program. Wybór może paść na te przygotowane przez Ministerstwo Finansów e-Deklaracje lub rozliczenie PIT za pomocą bankowości elektronicznej.

Usługę internetowego rozliczenia PIT proponują również portale finansowe i podatkowe. Przygotowanie formularza może odbyć się zarówno w programie zapisanym na dysku, jak i w witrynie internetowej. Łatwe i szybkie wypełnienie deklaracji podatkowej oferuje między innymi program do rozliczenia PIT Money.pl.

Rozliczanie PIT-11 online krok po kroku

Wszystkie wyżej wymienione drogi rozliczenia PIT-11 drogą elektroniczną mają wspólny mianownik – podobną procedurę wprowadzania informacji, generowania formularza i podpisywania gotowych deklaracji.

Zanim program wygeneruje finalny formularz, podatnik zostanie poproszony (w różnej kolejności) o szereg informacji, które mają wpływ na poprawne rozliczenie PIT-11:

  • sposób rozliczania: indywidualnie, z małżonkiem, jako osoba samotnie wychowująca dziecko;
  • liczba formularzy PIT-11 do uwzględnienia w zeznaniu,
  • wskazanie czy chodzi o rozliczenie, czy korektę rozliczenia,
  • wskazanie innych przychodów,
  • zaznaczenie ulg, darowizn, doliczeń i odliczeń od podatku,
  • w niektórych programach można wygenerować również załącznik ZAP-3 służący zmianie danych lub numeru konta bankowego.

W zależności od programu czy serwisu online następnym krokiem może być wypełnienie PIT-11 lub PIT-37. Pierwszy przypadek jest dużo łatwiejszy, ponieważ polega na przepisaniu danych w dokładnie te same rubryki druku przedstawionego w programie, co w otrzymanym druku PIT-11. Na podstawie podanych informacji zostanie wygenerowane finalne zeznanie podatkowe. Druga możliwość zakłada przeniesienie danych z PIT-11 do odpowiedniego formularza PIT. Wymaga zatem ostrożności, w które pola wpisywane są poszczególne informacje. Serwisy czy programy rozliczeniowe generują odpowiednie załączniki m.in. PIT-O przy uldze na dziecko, czy PIT-D w przypadku odliczeń wydatków mieszkaniowych.

Podpisanie zeznania PIT przez internet może nastąpić na trzy sposoby:

  • poprzez podpis elektroniczny,
  • przez profil zaufany ePUAP,
  • za pomocą tzw. danych autoryzujących (najczęściej); chodzi przede wszystkim o podanie kwoty z dochodu z roku poprzedniego, dla rozliczenia PIT za 2018 rok będzie to dochód z 2017 roku.

Po wysłaniu rozliczenia PIT przez internet podatnik powinien otrzymać na wskazany adres mailowy lub w postaci wygenerowanego w kreatorze załącznika Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

porady
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
Andrzej
6 lat temu
GDZIE ZNALEŹĆ program do rozliczenia PIT-u drogą elektroniczną bez zaszytego na stałe numeru KRS OPP? Nawet na stronach urzędów skarbowych znajdują się polecane przez nich programy z nieedytowalnymi KRS-ami (co jest chyba jakimś wręcz przestępstwem). Czy w ogóle istnieie w sieci taki program? Będę wdzięczny za podpowiedź.
Wrocl
6 lat temu
Dzis kolega mi mówił, że jest nowa ulga na kota.
szypr
6 lat temu
Wczoraj jak sie rozliczałam, to miałam ulgę na kota.
trdyjrfty
6 lat temu
artykuł ogólnikowy i napisany w ten sposób mylnie wprowadza w błąd podatnika. pit 36 dla najmu ? tak ale tylko rozliczających na zasadach ogólnych, 8,5% to juz pit 28+a.