Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

PIT-40. Sprawdź, kiedy pracodawca może rozliczyć się w twoim imieniu

0
Podziel się:

Wystarczy odpowiedni wniosek. Wtedy nie musisz się już martwić poprawnym i terminowym rozliczeniem ze "skarbówką". Zobacz, komu się to opłaca.

PIT-40. Sprawdź, kiedy pracodawca może rozliczyć się w twoim imieniu
(Katarzyna Mała / East News)

Nie we wszystkich przypadkach podatnik musi samodzielnie składać zeznanie roczne. Czasami może go w tym obowiązku wyręczyć pracodawca. Składa w tym celu specjalny druk PIT-40. Zobacz, jakie warunki trzeba spełnić, żeby nie musieć martwić się rozliczeniami z fiskusem.

W imieniu pracownika formularz do urzędu skarbowego może wypełnić na przykład:

  • zakład pracy,
  • rolnicza spółdzielnia produkcyjna,
  • jednostka organizacyjna, która dokonuje wypłaty emerytur i rent z zagranicy,
  • uczelnia, placówka naukowa, zakład pracy oraz inne jednostki organizacyjne wypłacające stypendia,
  • areszt śledczy oraz zakład karny, wypłacający należności za pracę tymczasowo aresztowanym oraz skazanym.

Na takie udogodnienie nie mogą liczyć wykonujący działalność osobiście, a więc na przykład pracujący w oparciu o umowy cywilnoprawne (umowy zlecenie lub umowy o dzieło). Etatowi pracownicy natomiast, jeśli chcą skorzystać z tej możliwości, muszą otrzymywać wynagrodzenie tylko z jednego zakładu pracy. Jeśli w ciągu roku podatnik pracował w kilku miejscach lub oprócz stosunku pracy zarabiał na umowie zlecenie, to złoży PIT sam.

Za 2014 rok pracodawcy rozliczą się z fiskusem tylko w imieniu tych pracowników, którzy wyrazili taką chęć, składając PIT-12. Termin złożenia takiego wniosku upłynął 9 stycznia 2015 roku. Ci, którzy tego nie zrobili, będą musieli rozliczyć się samodzielnie.

Ulgi nie odliczysz

Zlecenie rozliczenia z fiskusem pracodawcy wiąże się ze sporymi ograniczeniami dla podatnika. Płatnik może odliczać tylko:

Skorzystać nie można natomiast z ulg podatkowych: prorodzinnej, internetowej, rehabilitacyjnejczy na darowizny. Powierzenie rozliczenia pracodawcy wyklucza również wspólne rozliczenie z małżonkiem. Nie ma też mowy o przekazaniu 1 procenta podatku na organizację pożytku publicznego.

Płatnik musi rozliczyć się w imieniu pracownika najpóźniej do końca lutego. W 2015 roku jest to wyjątkowo 2 marca, ponieważ 28 lutego przypada w sobotę.

Co z nadpłatami?

Jeśli z zeznania wynika, że pracownikowi przysługuje zwrot podatku, to jest on uwzględniany na poczet należnej zaliczki na podatek dochodowy, którą pracodawca zapłaci w marcu. Gdy nadpłata była większa, to podatnik otrzyma ją w gotówce. Natomiast w odwrotnej sytuacji, czyli kiedy urzędowi skarbowemu trzeba dopłacić, odpowiednia kwota jest pobierana pracownikowi z wynagrodzenia za marzec.

Może się zdarzyć, że podatnik najpierw chce, żeby rozliczył go pracodawca, a później orientuje się, że ma prawo skorzystać z ulgi lub wspólnego rozliczenia z małżonkiem. W takim przypadku może potraktować PIT-40 jako informację (tak, jak otrzymywany zazwyczaj od pracodawców PIT-11) i mimo to rozliczyć się samodzielnie. Urząd skarbowy jako wiążący potraktuje ten formularz, który został złożony później.

Czytaj więcej w Money.pl
PIT to przykry obowiązek? Tak mu sprostasz Ten dokument musi co roku złożyć kilkanaście milionów Polaków. Sprawdź, jak zrobić to poprawnie.
Oszczędzisz nawet 12 tysięcy na podatku Co roku z tej ulgi korzysta prawie 10 milionów Polaków
Fiskus zabiera ci mniej niż myślisz Zobacz, dokąd naprawdę trafiają twoje pieniądze.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)