Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

PIT przez Internet. Sposób na szybkie rozliczenie zeznania podatkowego

0
Podziel się:

Rozliczenie swojego zeznania rocznego, najczęściej na PIT-36 lub PIT-37, następuje na podstawie PIT-11 uzyskiwanego od swojego pracodawcy (w przypadku osób pracujących na umowę o pracę, podpisujących umowę zlecenie lub umowę o dzieło). Przedsiębiorcy również rozliczają się z fiskusem, ale na podstawie swoich ksiąg rachunkowych.

Internetowe rozliczenie deklaracji PIT zyskuje na popularności wśród Polaków
Internetowe rozliczenie deklaracji PIT zyskuje na popularności wśród Polaków (Pixabay.com)

W przypadku nadpłaty podatku lub korzystania z którejś z ulg (na przykład prorodzinnej), otrzymać można zwrot podatku, a w przypadku niedopłaty, należy dopłacić zaległe zobowiązania.

PIT-36 oraz PIT-37 należy dostarczyć do urzędu skarbowego właściwego ze względu na adres zamieszkania lub adres wykonywania działalności gospodarczej do końca kwietnia roku następującego po roku podatkowym, którego to zeznanie dotyczy. PIT-11 z kolei musi być dostarczony przez pracodawcę osobiście, listownie lub elektronicznie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, które dotyczy zeznanie.

PIT przez Internet – dlaczego warto?

PIT do urzędu skarbowego można złożyć w wersji papierowej, zanosząc go osobiście, można go wysłać listownie na adres urzędu albo zrobić to elektronicznie. PIT przez Internet to teraz bardzo popularny sposób rozliczania się. Jest to szybkie i łatwe, wymaga zdecydowanie mniej wysiłku niż tradycyjna forma. System samodzielnie dokonuje działań rachunkowych, więc nie trzeba tego robić na kalkulatorze. Trudniej jest w ten sposób się pomylić. Dodatkowo system automatycznie wskaże, które rubryki należy wypełnić i które pola zostały pominięte.

Rozliczanie PIT przez Internet ma także tę zaletę, że nie trzeba marnować czasu w kolejce w urzędzie skarbowym albo na poczcie. PIT wypełnić można w wolnej chwili, na przykład wieczorem lub w weekend. Jednocześnie złożone w ten sposób rozliczenia są szybciej wprowadzane do systemu, więc szybciej także spodziewać się można ulgi, na przykład prorodzinnej.

PIT przez Internet to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które mają do rozliczenia proste dochody, na przykład uzyskiwane z umowy o pracę albo z działalności gospodarczej. Jeżeli sytuacja jest bardziej skomplikowana i podatnik nie ma pewności, w jaki sposób ma się rozliczyć z fiskusem i obawia się popełnienia błędu, lepiej jest skontaktować się najpierw z urzędem skarbowym.

Jak rozliczyć PIT przez Internet?

Udostępnione są darmowe programy, które umożliwiają rozliczenie PIT przez Internet. Nie tylko dają one dostęp do odpowiednich formularzy, ale same również naliczają odpowiedni podatek, a następnie przesyłają dokument do urzędu skarbowego.

W celu skorzystania z tego rozwiązania należy się uwierzytelnić, czyli podać swoje dane oraz kwotę przychodu z rozliczenia z zeszłego roku. W takich programach znaleźć można nawet 30 różnych PIT-ów, czyli najbardziej powszechnie występujące. To rozwiązanie praktyczne także dla pracodawców, którzy muszą wysyłać wiele PIT-ów do urzędu skarbowego.

1 procent podatku

Składając swój PIT przez Internet, nie zapomnij o odpowiednim spożytkowaniu swojego jednego procenta podatku. Możesz go przekazać na cele charytatywne, w wybierając jedną z organizacji pożytku publicznego. W tym celu potrzebny ci jest jej numer KRS, który znaleźć można na stronie na przykład fundacji albo wybrać organizację z listy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)