Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PO obiecuje zmiany w rozliczaniu podatków

0
Podziel się:

Platforma Obywatelska zapowiada, że rezygnacja z formularza przyczyni się do większego bezpieczeństwa podatników.

PO obiecuje zmiany w rozliczaniu podatków
(mg.gov.pl)

- Elektroniczne konta podatkowe, w ramach których urząd skarbowy będzie rozliczał podatek PIT, a podatnik będzie mógł skorygować jego wyliczenia, obiecuje w swoim programie wyborczym Platforma Obywatelska. Dziś jej politycy przedstawiali szczegóły tej propozycji.

_ - Od chwili zniesienia deklaracji PIT podatnik w Polsce będzie się rozliczał poprzez internet, ale rozliczać go będzie sam urząd skarbowy. To jest rewolucyjna zmiana _ - przekonywał Adam Szejnfeld.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Maciej Grabowski tłumaczył, że urzędy skarbowe mają informacje, które umożliwiają im _ wyszacowanie zobowiązania podatkowego za podatnika _. - _ Oprzyrządowanie informatyczne, które jest do tego potrzebne, może być gotowe w ciągu dwóch lat. Podatnik będzie tylko klikał w swoim komputerze, zatwierdzając tę deklarację. Nikt nie będzie już musiał podliczać swoich dochodów, swoich kosztów, całą tę pracę zrobi za niego urząd skarbowy _ - deklarował Grabowski.

Jak tłumaczył, każdy z 25 milionów podatników będzie miał swoje konto podatkowe, w ramach którego będzie dokonywać akceptacji lub korekty obliczeń, które przeprowadzi urząd skarbowy. - _ W ciągu dwóch lat taki system w pełni zafunkcjonuje, a w roku 2015 wszyscy podatnicy będą mogli rozliczać się w takim systemie _ - deklarował Grabowski.

_ - Teraz jest odwrotnie _ - podkreślał Szejnfeld. - _ Teraz podatnik wypełnia PIT, dostarcza go do urzędu skarbowego i to urzędnik koryguje, sprawdza, ewentualnie wszczyna postępowanie administracyjne _ - zaznaczył.

KALKULATOR PŁAC

Typ umowy:
Miesięczne zarobki: wspólne rozliczenie z małżonkiem oprócz umowy o pracę otrzymuję dochody z innych źródeł autorskie koszty uzyskania przychodu - 50%
Miesięczne zarobki:

Politycy PO zapewnili, że rozliczenie PIT poprzez elektroniczne konto podatkowe ma być możliwością, a nie obowiązkiem wszystkich podatników. - _ Pozostawiamy podatnikowi prawo wyboru _ - deklarował Szejnfeld.

PO nie przesądza, jakie oszczędności przyniesie zmiana formuły rozliczenia PIT. Grabowski wskazał natomiast, że _ zwolnią się zasoby, które w tej chwili są wykorzystywane do obsługi tradycyjnego, papierowego systemu _. _ - Per saldo wydaje się, że koszty administracji skarbowej spadną _ - ocenił.

Platforma skrytykowała zaproponowany przez PiS nowy wzór deklaracji dla podatku dochodowego. PiS twierdzi, że proponuje uproszczenie formularza, bo - jak ocenia - niektóre dane, które trzeba wypełnić obecnie, są niepotrzebne. _ - Dziurawa jak durszlak _ - ocenił propozycję PiS Szejnfeld. A Grabowski zaznaczył, że formularz w kształcie proponowanym przez PiS _ ogranicza niektóre prawa podatnika _, bo likwiduje możliwość przekazywania 1 proc. podatku organizacjom pozarządowym. Ponadto - w ocenie PO - gdyby pomysł PiS wszedł w życie, urząd skarbowy nie mógłby zwrócić nadpłaconych podatków w deklaracji rocznej. _ - Wydaje mi się, że te dwie cechy w całości tę deklarację dyskwalifikują _ - zaznaczył Grabowski.

Pytany o ewentualność wprowadzenia podatku liniowego Szejnfeld odparł, że podatek ten _ de facto funkcjonuje _, bo tylko 2 proc. podatników płaci wyższą - 32-proc. stawkę PIT. _ - Sama idea podatku liniowego jest realizowana, natomiast musimy też pamiętać, że jeżeli chodzi o zasadnicze zmiany systemu podatkowego, to muszą być one dostosowane do sytuacji nie tylko Polski, ale też Europy i świata. Dzisiaj składanie deklaracji w tym zakresie byłoby dowodem na nieodpowiedzialność, jaką prezentuje na przykład PiS _ - zaznaczył polityk PO.

Szejnfeld powtórzył, że PO nie zamierza podnosić podatków, przeciwnie - zamierza zmniejszyć poziom opodatkowania VAT.

- _ Co innego zapowiedzieć, że coś się zrobi, a co innego przedstawić pełne projekty tzw. ustaw rządzących, które oznaczają, że całe biblioteki, które do tej pory obciążały procedurę podatkową, zostają unieważnione. To jest naprawdę posunięcie bardzo daleko idące _ - tak do propozycji PO ws. likwidacji formularzy podatkowych PiT odniósł się prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Podkreślił, że pomysł, który proponuje PiS, czyli uproszczenie formularza podatkowego, będzie nieporównanie mniej kosztowało w porównaniu z _ piekielnie skomplikowaną _ procedurą obowiązującą obecnie. Jak mówił, teraz zajmuje ona dziesiątki milionów godzin przedsiębiorcom, ich pracownikom, czego skutkiem jest zapłacenie podatków, ale - jak przekonywał prezes PiS - nigdy nie wiadomo, czy się je dobrze zapłaciło.

Zadeklarował, że PiS nie ma zamiaru zmieniać stawek podatkowych. _ - Natomiast nie ma powodu, aby były dwie ustawy o PIT i CIT, i stąd ustawa będzie jedna _ - powiedział. Dodał, że za kilka dni szczegóły propozycji PiS będzie można znaleźć w internecie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t124007.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/obiecuj;unikaj;konkretow;dowalaj;przeciwnikom;i;usmiechaj;sie,200,0,906952.html) Obiecuj, unikaj konkretów, dowalaj przeciwnikom i uśmiechaj się O wyborczym elementarzu pisze Anna Frankowska.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/213/t83925.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rostowski;kaczynskiemu;pomylily;sie;interpretacje;podatkowe,37,0,907045.html) _ Kaczyński się pomylił. Co będzie dalej? _ Minister Finansów na spotkaniu z Polonią w Londynie ocenił, że prezes PiS ma nieprecyzyjną wiedzę co do systemu podatkowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t156162.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/rewolucja;w;podatkach;zmiany;ktorych;chce;pis;dotkna;wszystkich,157,0,906141.html) Podatkowa rewolucja PiS. Co ma się zmienić? Jarosław Kaczyński zapowiedział przełom w systemie podatkowym. Przedstawił projekty trzech ustaw.
podatki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)