Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Podatek liniowy. Czy to się opłaca?

1
Podziel się:

Podatek liniowy, zwany też podatkiem płaskim, pozwala rozliczać podatek wprost proporcjonalnie do wielkości podstawy opodatkowania. Niezależnie od wysokości dochodu jego stawka zawsze będzie taka sama.

Podatek liniowy jest chętnie wykorzystywany przez niektórych przedsiębiorców
Podatek liniowy jest chętnie wykorzystywany przez niektórych przedsiębiorców

Podatek liniowy - co to jest?

Podatek liniowy, zwany też podatkiem płaskim, pozwala rozliczać podatek wprost proporcjonalnie do wielkości podstawy opodatkowania. Niezależnie od wysokości dochodu jego stawka zawsze będzie taka sama.

Podatek liniowy jest jedną z form opodatkowania dochodu. Mogą z niego korzystać wyłącznie przedsiębiorcy. Charakteryzuje się płaską stawką, która będzie taka sama niezależnie od tego, jak wysoki będzie dochód.

Podatek liniowy w działalności gospodarczej

Jeśli osoba zakładająca działalność gospodarczą będzie chciała rozliczać dochody za pomocą podatku liniowego, musi złożyć odpowiednie oświadczenie do naczelnika urzędu skarbowego. Ma na to czas najpóźniej do dnia, w którym osiągnie pierwszy przychód.

Gdy taki wniosek nie będzie złożony, urzędnicy uznają domyślnie, że przedsiębiorca chce rozliczyć się zgodnie ze skalą podatkową. Zmiany formy opodatkowania można dokonać do 20 stycznia każdego roku.

Kiedy podatek dochodowy się opłaca?

Podatek dochodowy będzie opłacalny dla tych, którzy nie korzystają z ulg, przede wszystkim związanych z posiadaniem dzieci i z ulgi na internet, a także nie są zainteresowani rozliczaniem z małżonkiem. Podatek liniowy jest najlepszym rozwiązaniem dla najlepiej zarabiających przedsiębiorców. Będzie on się opłacać, gdy dochód roczny przekracza 100 000 zł.

Jest jednak furtka. W sytuacji, gdy podatnik oprócz dochodu uzyskiwanego z prowadzenia działalności gospodarczej ma dodatkowe wynagrodzenie, np. z etatu, to może skorzystać z ulg podatkowych. Będzie musiał jednak złożyć dwa zeznania podatkowe.

Jak rozliczyć podatek liniowy?

Rozliczenie podatku liniowego jest bardzo proste, ponieważ nie bierzemy pod uwagę ulg podatkowych i kwoty wolnej. Dochód wylicza się tak samo, jak w przypadku zasad ogólnych. Znaczy to, że przedsiębiorca może rozliczyć kosztów poniesione dla celów uzyskania przychodu.

Opodatkowanie podatkiem liniowym nie zakłada odliczania kwoty wolnej. Trzeba więc go rozliczyć niezależnie od tego, jak wysoki dochód się uzyskało. Zaliczki na podatek można opłacać na dwa sposoby: miesięcznie lub kwartalnie.

Rozliczenie kwartalne jest przywilejem tzw. małych podatników. To ci, którzy nie zarobili więcej niż równowartość 1,2 mln euro. Kwartalne rozliczanie dozwolone jest też w przypadku podatników rozpoczynających prowadzenie biznesu. Wybór tej formy opłacania zaliczek musi być zgłoszony do urzędu skarbowego.

Rozliczanie podatku liniowego jest możliwe niezależnie od formy prowadzenia rachunkowości. Może to być KPiR, a także pełna księgowość.

Oczywiście, jeśli księgowość jest prowadzona przez biuro rachunkowe, trzeba o tym poinformować urząd skarbowy.

Kto nie może rozliczać się podatkiem liniowym?

Podatkiem liniowym nie mogą rozliczać się ci, którzy świadczą usługi na rzecz byłego albo obecnego pracodawcy. Chodzi tu oczywiście o usługi polegające na tym samym co praca, która była wcześniej wykonywana. Podatek liniowy również nie będzie mógł być wykorzystany przez menedżerów. Wszystko dlatego, że zarządzanie przedsiębiorstwem, a także kontrakty menedżerskie i umowy, które mają podobny charakter, mogą być rozliczane jako przychody z działalności wykonywanej osobiście. Podatkiem liniowy nie mogą też rozliczać się pracownicy etatowi, a także renciści i emeryci.

działalność gospodarcza
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Ba
5 lata temu
A czy od 2019 roku nie jest tak że zmianę formy opodatkowania na liniowa można dokonać do 20 miesiąca po którym uzyskano pierwszy przychód ? czyli działając od początku roku 2019 - można zmienić formę opodatkowania do 20 lutego .