Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podatek od nieruchomości. Firmy wydają na niego krocie, a mogą płacić mniej

8
Podziel się:

Polskie firmy nadpłacają podatek od nieruchomości. Z szacunków firmy doradczej PWC wynika, że mogą odzyskać do jednej piątej wartości zapłaconej daniny.

Podatek od nieruchomości. Firmy wydają na niego krocie, a mogą płacić mniej
(Wlodzimierz Wasyluk/REPORTER/East News)

Aleksander Jarosz, ekspert firmy doradczej PWC, wyjaśnia, że podatki od nieruchomości są ważnym źródłem dochodów dla gmin. Z szacunków audytora wynika, że stanowi średnio 83 proc. wpływów, pochodzących ze wszystkich lokalnych podatków i jedną trzecią wszystkich podatków ściąganych przez gminy.

Menedżer do spraw podatkowych w PWC, Michał Hankus powiedział, że przedsiębiorcy nie widzą okazji, dzięki którym mogą zapłacić niższy podatek od nieruchomości. Rozmówca IAR podaje przykład wiaty, pod którą przedsiębiorca trzyma służbowe samochody. Wielu z nich, jak wyjaśnia Michał Hankus, opodatkowuje je jako budynki. Według prawa budowlanego, są to budowle, a to oznacza, że można zapłacić od nich niższy podatek.

W Polsce działa blisko 2,5 tysiąca gmin. Każda, jak wyjaśnia Aleksander Jarosz, ma inny system podatków od nieruchomości. To kłopotliwe szczególnie dla tych, którzy swoją działalność prowadzą w wielu samorządach na terenie całego kraju. Muszą oni przeanalizować każdą uchwałę rady gminy dotyczącą podatku od nieruchomości. Muszą też wypełnić wzory druków, które nie są ujednolicone.

Korzyści mogą być duże, ponieważ w niektórych przypadkach roczne zobowiązania z tytułu podatków od nieruchomości mogą przekroczyć 100 mln zł. Eksperci radzą wprowadzenie podatkowej definicji budowli, podobnej do definicji powierzchni użytkowej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
leonek_king
6 lat temu
ponad 30 lat prowadzę firmę......... pazerność władz lokalnych nie zna granic. w procederze tym pomaga każda ekipa rządząca ustalając widełki wysokości podatku od gruntów i nieruchomości. wcześniej przy wysokim wskaźniku inflacyjnym, podatki rosły zazwyczaj o wskaźnik inflacyjny. od ponad 2 lat mamy deflację a obniżki nie było. drugim paradoksem jest podnoszenie podatku o wskaźnik inflacyjny ale zapomniano o przeszacowaniu wartości środków trwałych. płacimy więcej za każdy metr hali a ona np. w moim przypadku posiada wartość z roku 1993....... jeżeli doliczymy podatek od wieczystej dzierżawy, który zdrożał 4-krotnie to dla przykładu zakład warty w 1993 1 mln zł dzisiaj jest wart księgowo 500tyś zł a podatek wzrósł w tym czasie prawie 5-krotnie. z tych powodów podatek katastralny nie chce być wprowadzony, gdyż obniżył by znacznie wpływy do gmin i powiatów
Polak
6 lat temu
Gmina nakłada podatek jednakowo w sezonie letnim jak i po za letnim dla usług turystycznych, to jest chore, Jak można nakładać taki sam podatek jak obiekt nie jest czynny? Pazerność gmin nie ma końca.
qaz
6 lat temu
Firmy zachodnie mają 99% zniżkę i już wiadomo kto rządzi w Polsce.
rafael1
6 lat temu
C.D. podatek za grunt 1000m2 naktórym stoi dom 120m2 i garaż 80m2 pod działalność gospodarczą oraz 30m2 komórki na kosiarkę ,rower i.t.p. .Płacisz za to 3700 zł za rok.ale przychodzi kontrola podatkowa podatku od nieruchomości i okazuje się ,że nie płacisz za wszystko ,bo nie policzyłeś podatku od budowli związanych z działalnością gospodarczą,a budowlą jest 1 utwardzenie gruntu (kostka ,asfalt,tłuczeń) 2 przyłącza (energetyczne,wodociągowe,gazowe,kanalizacyjne) 3szambo jeżeli takowe posiadasz 4 studzienki na deszczówkę jeśli nie masz kanalizacji 5 ogrodzenia i bramy Podatek za budowle płacimy jeśli są związane z działalnością w wys.2% rocznie od ich wartości rynkowej(jeśli sam np.położysz kostkę to i tak zapłacisz 2%od ceny rynkowej) Za podłączenie prądu już zapłaciłeś ,ale PAŃSTWO i tak chce od Ciebie 2% rocznie za to przyłącze pomimo tego ,ze operator już płaci za wszystkie przyłącza,słupy i linie energetyczne.To samo z wodą,gazem itd itp PODATEK za PODATKIEM i ciągle MAŁO.ilu urzędasów jest potrzebnych aby to ogarnąć? A wystarczy JEDEN PODATEK TYLKO ZA POWIERZCHNIĘ GRUNTU i 60% nicnierobów można zwolnić.
rafael1
6 lat temu
I znowu ktoś coś pisze i nie ma pojęcia o czym,( Eksperci radzą wprowadzenie podatkowej definicji budowli, podobnej do definicji powierzchni użytkowej.)Panowie eksperci i Pan redaktor chyba nie wiedzą ,że definicja budowli jest zawarta w prawie budowlanym i ta definicja obowiązuje podczas kontroli podatku od nieruchomości.Ogólnie w naszym Państwie jest tyle bzdurnych przepisów i przepisów do przepisów,że nawet eksperci się gubią,ha ha.Podatek od nieruchomości powinien być JEDEN DLA WSZYSTKICH, bo wszyscy w\g konstytucji jesteśmy równi.Podatek od nieruchomości powinniśmy płacić tylko i wyłącznie za powierzchnię gruntu,anie zato co na tym grucie postawiliśmy.Podam przykład