Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Podstawowe produkty inwestycyjne dla przedsiębiorców. Jak zarabiać?

0
Podziel się:

Jak najskuteczniej pomnożyć kapitał zgromadzony w firmie? Co zrobić z nadwyżkami? Dowiedz się z naszego poradnika. Oto kilka sposobów na pomnażanie kapitału.

Produkty finansowe to narzędzia pomagające przedsiębiorcy zarabiać i rozwijać firmę
Produkty finansowe to narzędzia pomagające przedsiębiorcy zarabiać i rozwijać firmę (EmirMemedovski/iStockphoto)

Przedsiębiorca może zarabiać, nie tylko prowadząc firmę. Zyski mogą pochodzić z inwestowania w różne produkty. Różnią się one przede wszystkim poziomem ryzyka. Oto przegląd kilku wybranych produktów inwestycyjnych

Rachunek oszczędnościowy

Najbardziej podstawowym produktem pozwalającym inwestować pieniądze jest rachunek oszczędnościowy. Zakłada się go bardzo łatwo, przez co można systematycznie odkładać nadwyżki finansowe. Minusem rachunku oszczędnościowego jest niewielkie oprocentowanie.

Lokaty bankowe dla firm

Przedsiębiorca może inwestować swoje pieniądze również na lokatach bankowych. To dobre rozwiązanie dla kogoś, kto może pieniądze "zamrozić", bo nie będą mu przez dłuższy czas potrzebne. Dlaczego to takie ważne? W zależności od rodzaju lokaty (czy jest to krótkoterminowa, czy długoterminowa lokata), może się zdarzyć, że zamykając produkt przed terminem zapadalności (czyli końcem obowiązywania lokaty) tracimy odsetki. Co istotne im dłuższy czas trwania lokaty, tym oprocentowanie proponowane przez bank dla takiego produktu jest lepsze,

Fundusze inwestycyjne

Fundusze inwestycyjne to wybór dla firm, które zbierają kapitał od inwestorów, a następnie lokują go w określone przedsięwzięcia (inwestycje). Zyski są dzielone między właściciela kapitału, a jego funduszowego opiekuna. Fundusze nie dają gwarancji ochrony kapitału (jak lokata czy konto oszczędnościowe). Gdy na rynku nastąpi spadek, może on się wiązać ze stratą dla inwestora.

Inwestowanie w obligacje

Obligacje to papiery wartościowe. Mogą być emitowane tylko przez określone podmioty. W największym skrócie wystawca obligacji zobowiązuje się, że w określonym czasie je wykupi na konkretnych warunkach. Obligacje mogą być emitowane przez skarb państwa, gminy czy prywatne firmy. O ile obligacje skarbowe są gwarantowane przez państwo, te prywatne nie mają żadnych gwarancji.

Giełda papierów wartościowych

Giełda to miejsce, gdzie można kupić akcje, czyli udziały w firmach, które są na giełdzie notowane. Można też na giełdzie kupić obligacje skarbowe. Jeśli chcemy inwestować pieniądze na giełdzie, trzeba posiadać rachunek inwestycyjny. Prowadzą je banki albo biura maklerskie.

Inwestowanie w nieruchomości

Inwestycja w nieruchomości wymaga sporego kapitału. Jest to dobry sposób na uzyskanie stałego, długoterminowego dochodu. Inwestując w nieruchomości, możemy zarabiać na ich wynajmowaniu albo remontowaniu, dzięki czemu zyskujemy na rosnącej wartości danej nieruchomości.

Rynek nieruchomości pozwala uzyskiwać stały, długoterminowy dochód. Jeśli sami nie czujemy się na siłach, by wybrać odpowiednią nieruchomość w celach inwestycyjnych, warto skorzystać z pomocy pośrednika.

Zarabianie na nieruchomościach polega nie tylko na pobieraniu czynszu wynajmu, ale również jest związane ze wzrostem jej wartości, co pozwala na sprzedaż po latach w wyższej cenie.

Handel walutami

Innym sposobem na inwestowanie jest handel walutami. Nie mam tu jednak na myśli kupowania waluty w kantorze czy banku i czekanie na wzrost kursu, ale korzystanie z forex, czyli globalnego rynku walutowego. To inwestycja obarczona bardzo wysokim ryzykiem utraty kapitału, ponieważ opiera się na dźwigni. Taki mechanizm pozwala otwierać pozycje inwestycyjne o wartości kilka razy wyższej niż faktyczny kapitał, który obarczamy ryzykiem.

Decyzja związana z wyborem produktu inwestycyjnego musi być przemyślana i zgodna ze strategią przyjmowania ryzyka.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)