Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Poparcie dla 19-proc. podatku od firm

0
Podziel się:

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych poparła wprowadzenie 19-procentowego liniowego podatku dla firm. Posłowie komisji uznali jednocześnie, że nie powinno być barier ograniczających możliwość wyboru formy opodatkowania przez firmy rozliczające się według PIT

.

Zgodnie z poprawką do projektu rządowej nowelizacji ustawy o PIT zgłoszoną przez szefa komisji Mieczysława Czerniawskiego osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą będą mogły skorzystać z opcji podatkowej.

Opcja ta zakłada możliwość rozliczania się według 19-procentowej stawki, za cenę rezygnacji między innymi z kwoty wolnej i wspólnego opodatkowania małżonków.

Posłowie nie zgodzili się na zapis zawarty w poprawce, zgodnie z którym mali przedsiębiorcy musieliby prowadzić działalność co najmniej przez rok, aby móc skorzystać z opcji.

Za usunięciem tej bariery głosowało 21 posłów, przeciw 15, nikt się nie wstrzymał.

Wiceminister finansów Elżbieta Mucha zwróciła uwagę na dodatkowe skutki budżetowe takiej decyzji, jednak nie podała szczegółów.

"To dotyczy kwestii związanych ze skutkami dla FUS i NFZ. Moje stanowisko uzależniam od tego, jakie stanowiska zajmą inni ministrowie w tej sprawie" - powiedziała Mucha.

Wiceprzewodniczący komisji Stanisław Stec zgłosił wniosek mniejszości w tej sprawie. Jego wycofanie uzależnił od opinii rządu.

Komisja finansów zajmuje się w środę poprawkami do ustawy o PIT. Zakończy prace prawdopodobnie w tym tygodniu. Jedna z poprawek zakłada m.in. przedłużenie o pół roku, czyli na pierwszą połowę przyszłego roku, zwolnienia od opodatkowania dochodów uzyskiwanych na giełdzie. Następnie komisja przekaże projekt do drugiego czytania w Sejmie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)