Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pożyczki od wspólnika już bez podatku

0
Podziel się:

Od roku 2009 udzielenie pożyczki przez wspólnika spółce kapitałowej korzystać będzie ze zwolnienia z podatku.

Pożyczki od wspólnika już bez podatku
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*W związku z nowelizacją przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC) z dniem 1 stycznia 2009 r. zmianie ulegną zasady opodatkowania pożyczek udzielanych spółce kapitałowej przez wspólnika (akcjonariusza). *

**Dotychczas udzielenie takiej pożyczki traktowane było jako zmiana umowy spółki (art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o PCC) i w konsekwencji podlegało opodatkowaniu PCC według stawki 0,5%. Jednocześnie wpływu na wysokość opodatkowania PCC tego typu transakcji nie miał fakt, iż którakolwiek ze stron transakcji była z tytułu dokonania omawianej czynności opodatkowana VAT lub zwolniona z tego podatku, co w wielu przypadkach pożyczek od podmiotów innych niż udziałowiec/akcjonariusz oznaczało wyłączenie danej transakcji z zakresu opodatkowania PCC (art. 2 pkt 4 ustawy o PCC).

Od roku 2009 udzielenie pożyczki przez wspólnika (akcjonariusza) spółce kapitałowej nie będzie uznawane za zmianę umowy spółki, a sama transakcja korzystać będzie ze zwolnienia z PCC na podstawie art. 9 pkt 10 lit. i) znowelizowanej ustawy o PCC. W związku z powyższym, pożyczki udzielane spółce kapitałowej przez wspólnika (akcjonariusza) nie będą podlegały opodatkowaniu ani stawką 0,5% jako zmiana umowy spółki, ani stawką 2% jako standardowa umowa pożyczki.

Przyjęcie wspomnianych zmian miało na celu wdrożenie postanowień dyrektywy Rady nr 2008/7/WE z dnia 12 lutego 2008 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)