Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Praca w gospodarstwie rolnym a staż pracy. Co mówią przepisy?

0
Podziel się:

Praca w gospodarstwie rolnym, które prowadzone jest przez jakieś osoby trzecie, a nawet we własnym w niektórych przypadkach może zostać zaliczona do stażu pracy. Zazwyczaj w celu wyliczenia dokładnego stażu pracy, pod uwagę bierze się zatrudnienie na mocy stosunku pracy, które opisane są w Kodeksie pracy. Jednak praca jako rolnik może być wyjątkiem od tej reguły.

Praca w gospodarstwie rolnym w pewnych okolicznościach może być zaliczona do stażu pracy
Praca w gospodarstwie rolnym w pewnych okolicznościach może być zaliczona do stażu pracy (iStock.com)

Kiedy pracę w gospodarstwie rolnym zaliczamy do stażu pracy?

W przypadku gdy przepisy ustaw oraz przepisy wykonawcze lub układy zbiorowe pozwalają na włączenie tej pracy do stażu pracy, praca w gospodarstwie rolnym zaliczona może być do stażu pracy. Wówczas wlicza się do niego okresy, w których prowadzono indywidualne gospodarstwo rolne albo pracy w gospodarstwie prowadzonym przez współmałżonka. Jako prowadzenie gospodarstwa rolnego uznaje się zarówno zarządzanie nim, jak i faktyczną pracę w tym gospodarstwie, osobiście lub przy pomocy innych osób.

Do stażu pracy wliczy się także pomoc w gospodarstwie prowadzonym przez rodziców lub teściów przed jego osobistym przejęciem (dalszym prowadzeniem samodzielnie lub razem z małżonkiem), jeżeli działo się to przed 1 stycznia 1983 roku. Ostatnia możliwość to praca w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika rozumianego zgodnie z przepisami o społecznym ubezpieczeniu rolników indywidualnych i ich rodzin po 31 grudnia 1982 roku.

Wówczas takie okresy pracy zostają zrównane z pracą zawodową na etacie w innym zakładzie pracy i należą się z tego tytułu pewne udogodnienia.

Praca w gospodarstwie rolnym a nagroda jubileuszowa

Dzięki temu, że pracę w gospodarstwie rolnym zaliczyć można do stażu pracy, można za jej sprawą również szybciej zyskać nagrodę jubileuszową, a także otrzymać dodatek stażowy ze względu na okres pracy.

To jeszcze nie koniec korzyści. Okres pracy w gospodarstwie rolnym zaliczany do stażu pracy wpływa równie na wymiar urlopu wypoczynkowego, wysokość odprawy emerytalnej lub rentowej, a więc ma bezpośredni wpływ na uzyskiwane profity.

Praca w gospodarstwie rolnym – wątpliwości

Najwięcej kontrowersji w tym kontekście wzbudza uwzględnienie okresu pracy jako domownik. Zgodnie z obecnymi przepisami domownik to osoba bliska rolnikowi od czasu ukończenia przez nią 16 roku życia, która pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z rolnikiem albo w jego najbliższym sąsiedztwie. Taka osoba nie może być z rolnikiem związana stosunkiem pracy.

Taka osoba również może nadal być uczniem lub studentem, a mimo tego traktowana jest jako domownik i współpracownik w gospodarstwie rolnym. Praca na roli nie musi bowiem stanowić głównego źródła utrzymanie tej osoby. Nie wymaga także opłacania ubezpieczenia społecznego z tego tytułu. Równocześnie domownik musi w gospodarstwie pracować stale, to znaczny nie jest do stażu zaliczany okres, kiedy pomaga sezonowo, na przykład przy żniwach. Obecnie obowiązują przepisy ustalone 1 stycznia 1991 roku.

Udokumentowanie pracy w gospodarstwie rolnym

W celu zaliczenia przez pracodawcę do stażu pracy obowiązków wykonywanych w indywidualnym gospodarstwie rolnym, pracownik musi przygotować odpowiednie zaświadczenie wystawiane przez urząd gminy. Ten okres pracy może zostać udowodniony także na podstawie zeznań dwóch świadków, którzy w danym czasie zamieszkiwali na terenie, na którym położone jest gospodarstwo rolne.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)