Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Pracownicy z Ukrainy. Jak przebiega outsourcing pracowników?

3
Podziel się:

Na polskim rynku pracy, pomimo dużego poziomu bezrobocia, nadal brakuje chętnych do podjęcia pewnych rodzajów zatrudnienia. Problemem jest nie tylko znalezienie wartościowych specjalistów, ale także osób do pracy fizycznej. Odpowiedzią na takie zapotrzebowanie mogą być pracownicy z Ukrainy.

Zapotrzebowanie na pracowników w Polsce daje sporą szansę na zatrudnienie Ukraińcom
Zapotrzebowanie na pracowników w Polsce daje sporą szansę na zatrudnienie Ukraińcom (Fotolia)

Jak odbywa się rekrutacja pracowników z Ukrainy?

Usługi tego typu, najczęściej oferowane przez firmy pośredniczące, pomagają w znalezieniu ekspertów i specjalistów odpowiednich do pracy na z góry określonym stanowisku. Pracodawca ma możliwość złożenia zamówienia na osobę o określonym wykształceniu, doświadczeniu i predyspozycjach. Na podstawie takiej prośby, firma pośrednicząca uruchamia swoją rekrutację na miejscu. Jednocześnie pośrednik odpowiedzialny jest także za uregulowanie wszystkich spraw dotyczących legalizacji pobytu i podjęcia pracy przez taką osobę.

Outsourcing pracowników z Ukrainy

Outsourcing pracowników z Ukrainy to wyjście dla osób, które rozważają przeprowadzenie rekrutacji zewnętrznej dla swojej firmy. Istotą tego rodzaju zatrudnienia jest to, że agencja podpisuje umowę z pracownikiem (płaci pensje, nadzoruje, działa jako pracodawca, obsługuje usługę HR), a praca jest wykonywana dla klienta. Pracownicy z Ukrainy są zatrudnieni na podstawie delegacji lub umowy eksportowej.

Umowa trójstronna między przedsiębiorstwem, agencją pracy tymczasowej i pracownikiem tymczasowym to idealne rozwiązanie dla pracodawców, którzy chcą szybko zatrudniać pracowników i jednocześnie obniżać koszty. Natychmiast reagować można na zmiany i zapotrzebowanie na zasoby kadrowe, proponując szereg rozwiązań wspierających wydajność firmy.

Możliwy jest także outsourcing procesów produkcyjnych. Dzieje się tak na podstawie umowy handlowej, która zawierana jest pomiędzy daną agencją pośrednictwa pracy a firmą produkcyjną. Zgodnie z nią, część procesów produkcji odbywa się na terenie obcego zakładu. To rozwiązanie o dużym potencjale ekonomicznym, bardzo chętnie wykorzystywane przez współczesne firmy. Taka produkcja odbywać się może na przykład na terenie Ukrainy, gdzie jest zdecydowanie większy dostęp do siły roboczej.

Jakie są zadania firmy pośredniczącej?

Firma zajmująca się obsługą pracowników z Ukrainy wykonuje szereg czynności:

  • zajmuje się rekrutacją osób do pracy;
  • koordynuje przyjazdy pracowników;
  • organizuje zatrudnianie pracowników z Ukrainy;
  • pomaga pracownikom w procesie wizowym (wizy pracownicze, wizy Schengen);
  • uzyskuje niezbędne dokumenty i zezwolenia wymagane do podjęcia pracy w Polsce;
  • pomaga w rejestracji do Urzędu Pracy;
  • pomaga pracownikom w znalezieniu zakwaterowania i przygotowuje ich do podjęcia zatrudnienia.

Jakie są zalety zatrudniania pracowników z Ukrainy?

Pracownicy z Ukrainy najczęściej w mniejszym lub większym stopniu posługują się językiem polskim. Jednocześnie te dwa kraje są do siebie zbliżone pod względem kulturowym, co ułatwia przystosowanie się do pracy. Osoby pochodzące z Ukrainy mają dużą motywację i chęć do pracy. Wykorzystywać ich można chociażby do pracy na liniach produkcyjnych.

Dzięki współpracy z pośrednikami pracy z Ukrainy otrzymasz w możliwie najkrótszym czasie i przy rozsądnej cenie zmotywowanych pracowników. Nie musisz również poświęcać czasu na zatrudnianie pracowników. Wszyscy pracownicy, którzy ubiegają się o dane stanowisko, przechodzą etap wielopoziomowego szkolenia i walidacji przez pracowników firmy pośredniczącej, aby wybrać najlepszego kandydata.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Jarek
3 lata temu
Współpraca z agencjami ma wiele zalet głównie wygoda i bezpieczeństwo dla pracodawcy użytkownika. Wadą jest koszt, agencja musi zarobić :) Mimo wszystko warto. Polecam Human Legal Services
Jarek
3 lata temu
Współpraca z agencjami ma wiele zalet głównie wygoda i bezpieczeństwo dla pracodawcy użytkownika. Wadą jest koszt, agencja musi zarobić :) Mimo wszystko warto. Polecam Human Legal Services
Aneta
4 lata temu
Eurokadra pomaga pracodawcom w znalezieniu pracowników z Ukrainy - przejmuje cały proces.