Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przedsiębiorcom będzie lżej

0
Podziel się:

Klimat dla biznesu w przyszłym roku będzie uzależniony od efektów porządkowania finansów publicznych, zmian w systemie podatkowym, możliwości finansowania gospodarki oraz integracji z UE - uważa wiceminister finansów Igor Chalupec

.

Na spotkaniu poświęconym "Warunkom gospodarowania w 2004 roku", przygotowanym przez Polski Instytut Dyrektorów, wiceminister finansów ocenił, że kluczowy dla rozwoju polskich przedsiębiorstw oraz sytuacji na rynkach finansowych będzie ostateczny rezultat reform sektora finansów publicznych.

"Sukces w przeprowadzeniu planu Hausnera i jego oddziaływanie na klimat przedsiębiorczości prawdopodobnie ma decydujące znaczenie. (Plan) budzi nadzieje, ale też oczekiwanie na ostateczny finał" - powiedział Chalupec na konferencji prasowej w środę, w drugim i ostatnim dniu spotkania.

"To, co się wydarzy w obrębie tego pakietu, będzie miało poważny wpływ na wiarygodność Polski, politykę stóp procentowych oraz kurs walutowy. Jeśli plan nie powiedzie się, to dotknie to z pewnością polskich przedsiębiorców. Będzie miał przełożenie także na rynki finansowe. Pokazały one już teraz, jak nerwowo potrafią reagować" - dodał.

Jego zdaniem istotne dla działalności firm będą również wprowadzane od 2004 roku zmiany w systemie podatkowym, dające szansę obniżania obciążeń fiskalnych. Przyczynią się one, w jego opinii, do poprawy konkurencyjności polskich produktów i usług na rynkach unijnych.

"W 2004 roku istotne dla kształtowania klimatu dla biznesu będzie obniżenie stawki CIT oraz wprowadzenie możliwości rozliczenia się według stawki 19-procentowej dla osób prowadzących działalność gospodarczą" - powiedział wiceminister.

"Powinny z tego korzystać w szczególności małe i średnie firmy. Ma to także szerszy kontekst - europejski. Stajemy się podatkowo konkurencyjni. Mamy dzięki temu szansę na przyciągnięcie inwestycji zagranicznych" - dodał.

Wiceminister finansów uważa też, że nowe regulacje w systemie bankowym mogą się przyczynić do zwiększenia ilości zaciąganych kredytów.

"Akcja kredytowa w ostatnich latach uległa spowolnieniu, ale 2003 rok przyniósł pewne oznaki ożywienia. (...) Regulacje przyjęte wspólnie przez bank centralny, rząd i Ministerstwo Finansów zaowocowały złagodzeniem norm ostrożnościowych w zakresie tworzenia rezerw i klasyfikacji kredytów" - powiedział Chalupec.

"To powinno doprowadzić do uelastycznienia polityki banków. Dostęp do kredytów dla polskich przedsiębiorców powinien być łatwiejszy" - dodał.

Korzystnie wpływać na pobudzanie przedsiębiorczości będzie przystąpienie Polski do Unii Europejskiej, chociaż konkurowanie z rynkami unijnymi będzie niewątpliwym wyzwaniem dla większości firm - uważa wiceminister.

"Udaje nam się równoważyć obroty handlowe, ale dzieli nas dystans w strukturze eksportu. Eksportujemy głównie tanie i pracochłonne produkty. (...). Mam nadzieję, że przyszły rok będzie rokiem aktywności polskich przedsiębiorców w Unii" - powiedział.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)