Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przedsiębiorcy nie widzą szans na zmniejszenie biurokracji

0
Podziel się:

Biurokracja jest obecnie większa niż kilka lat temu - uważa 71 proc. pracowników małych i średnich przedsiębiorstw.

Przedsiębiorcy nie widzą szans na zmniejszenie biurokracji
(Tiago Estima/Dreamstime.com)

Biurokracja jest obecnie większa niż kilka lat temu - tak uważa 71 proc. pracowników małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. 67 proc. z nich nie widzi szans na poprawę i twierdzi, że sytuacja będzie się pogarszać w przyszłości - wynika z badań Maison Institute dla Centrum im. Adama Smitha.

Jak pokazują bowiem dane dotyczące struktury zatrudnienia w administracji publicznej, wzrastało ono systematycznie od 2005 r., doprowadzając do sytuacji, że w 2010 r. mieliśmy w kraju blisko milion urzędników (997 tys.). Tymczasem 45 proc. przedsiębiorcy z sektora MSP uważa, że nie skrócił się czas załatwiania spraw urzędowych, zaś według 32 proc. będzie jeszcze gorzej.

_ - Choć być może obsługa w urzędach jest dziś przyjemniejsza niż kilkanaście lat temu, to drastycznie wzrasta zakres spraw w których wolno decydują nieefektywnie działający urzędnicy. Wpływa to na ograniczenie wolności obywateli _ - powiedział Robert Gwiazdowski z Centrum im. A. Smitha. Spoglądając na opinie

Badania pokazały, że 51 proc. badanych nie widzi poprawy działania administracji w związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej. - _ To nie od Unii Europejskiej zależy funkcjonowanie administracji w Polsce a od polskiego rządu i parlamentu. Mimo unijnych pieniedzy na szkolenia urzędników i informatyzację administracji, nadal nie działa ona lepiej niż przed wstąpieniem Polski do Unii _ - skomentował Andrzej Sadowski z Centrum im. A Smitha.

Ekonomiści z Centrum uważają, że dla poprawy sytuacji niezbędnym jest zlikwidowanie delegatur rządowych i większości agencji. Kolejnym krokiem miałyby być zmiany strategiczne, jak zlikwidowanie powiatów czy stworzenie jednego organu zajmującego się poborem podatków. - _ Za zły system płacimy dodatkowy podatek w postaci odszkodowań za niszczące skutki działania administracji _ - stwierdził Sadowski.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/115/t136051.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ciecia;w;urzedach;w;tk;prezydent;gora,141,0,800653.html) Cięcia w urzędach w TK. Prezydent górą? To pierwsza ustawa przygotowana przez rząd Donalda Tuska, której prezydent nie podpisał.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/13/t132621.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/zbedna;biurokracja;kosztuje;37;mld;zl;pawlak;to;zmieni,75,0,776779.html) Zbędna biurokracja kosztuje 37 mld zł. Pawlak to zmieni? Na pierwszy ogień idzie 100 najbardziej kosztownych i bezsensownych obowiązków nakładanych na firmy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t86832.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/bat;na;urzednikow;zaplaca;za;bledy,187,0,763835.html) Bat na urzędników? Zapłacą za błędy Za błędną decyzję urzędnik poniesie karę finansową w wysokości nawet 12 jego pensji.
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)