Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Przewożenie osób. Na czym polega i jaka licencja jest potrzebna?

3
Podziel się:

Sporo jest kierowców, którzy zajmują się przewozem osób. Nie chodzi tu o taksówkarzy, a o tych, którzy wożą ludzi bez licencji. Trzeba jednak powiedzieć, że sam przewóz osób jest legalny.

Przewóz osób nie jest równoznaczny z usługami taksówkarskimi
Przewóz osób nie jest równoznaczny z usługami taksówkarskimi (Fotolia)

Warto na początku powiedzieć, że osoby świadczące usługę przewozów nie posiadają jednakowych uprawnień co licencjonowani taksówkarze. Nie przeszkadza to jednak, by mogli wozić ludzi zarobkowo. Robią to taniej, a mimo to im się to opłaca. Zgodnie z przepisami przewóz osób jest legalny.

Przewóz osób i taksówka – różnice

Żeby wozić ludzi trzeba mieć prawo jazdy konkretnej kategorii, a także zdać egzamin z zakresu transportu drogowego. Firmy, które realizują przewozy osób, starają się, by ich kierowcy znali zasady pierwszej pomocy, zwykle też bardzo dobrze znają topografię miasta. Warto też wiedzieć, że przewóz osób wymaga uzyskania licencji przewoźnika. A to wymaga spełnienia konkretnych warunków. Przede wszystkim taki przedsiębiorca musi mieć dobrą reputację, dodatkowo powinien też mieć certyfikat kompetencji zawodowych. Sytuacja finansowa przewoźnika powinna być stabilna. Pojazd, który przeznaczony jest do przewozu osób, powinien mieć 7–9 pasażerów. I to jest zasadnicza różnica między przewozem a taksówką.

W porównaniu do taksówek przewóz osób różni się nie tylko rodzajem samochodu. Przede wszystkim pojazdy takie nie mogą mieć oznaczeń, które reklamują usługi przewozowe. Znaczy to, że nie będzie na tych samochodach naklejek z nazwą firmy, a także koguta, który jest wyznacznikiem taxi. Kierowca taki nie ma prawa korzystać też z taksometru, czyli przyrządu, który oblicza należność za przejazd. Trzeba pamiętać, żeby realizując przewóz osób nie wprowadzać w błąd klientów.

Przewóz okazjonalny

Przewóz okazjonalny to przewóz, w którym pojazdy jeżdżą bez ustalonego rozkładu. Przewóz okazjonalny może być realizowany jako przewóz krajowy, a także międzynarodowy. Taki przewóz może być wykonywany w określonej częstotliwości i wciąż będzie przewozem okazjonalnym.

Rodzaje licencji

Żeby jednak wykonywać krajowy transport drogowy przewozu osób, jest wymagana licencja. Prawo przewiduje trzy rodzaje takich licencji:

  • licencja na krajowy transport drogowy samochodem osobowym;
  • licencja na krajowy transport drogowy pojazdem, który jest przeznaczony do przewozu, a który ma powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób;
  • licencja na krajowy transport drogowy taksówką.

Licencja wydawana jest przez starostę powiatowego. Jest ona udzielana na okres od 2 do 50 lat.

Żeby taką licencję otrzymać, przedsiębiorca nie może być skazany za przestępstwa karna karbowe albo za przestępstwa związane z wykonywaniem zawodu. Konieczne jest też posiadanie certyfikatu kompetencji zawodowych. Przedsiębiorca musi też mieć zabezpieczenie majątkowe w wysokości 9000 euro na pierwszy pojazd i 5000 euro na każdy kolejny.

Przedsiębiorca musi mieć tytuł prawny do tego, żeby pojazdem dysponować. Musi też mieć stałą siedzibę, mieć dobrą reputację, posiadać zdolność finansową i wymagane kompetencje zawodowe.

msp
poradnik seo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
czarna rozpac...
2 miesiące temu
to po co taki czlowiek wypisuje bzdury i jeszcze to pisze publicznie
Krisi
5 miesięcy temu
wyczytałem w przepisach, że przewożąc 8 osób plus ja jako kierowca, czyli w sumie 9 nie potrzeba żadnej licencji, a tu autor pisze, że jest inaczej, że powyżej 7 w sumie już jest potrzebna licencja...ktoś tu kogoś wprowadza w błąd.
kiero
3 lata temu
Osoba, która to pisze nie koniecznie ma pojęcie na ten temat.