Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przewoźnicy kupujący winiety nie zapłacą za przejazd autostradami

0
Podziel się:

Kierowcy uiszczający opłatę winietową będą zwolnieni z opłat za przejazd autostradami - poinformowała w przesłanym w środę PAP komunikacie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Kierowcy uiszczający opłatę winietową będą zwolnieni z opłat za przejazd autostradami - poinformowała w przesłanym w środę PAP komunikacie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Z komunikatu wynika, że na taki krok zgodzili się koncesjonariusze płatnych odcinków autostrad.

Do tej pory przewoźnicy używający samochodów o masie powyżej 3,5 tony byli zobowiązani zarówno do wykupywania kart opłat za korzystanie z dróg krajowych (tzw. winiety), jak i do wnoszenia dodatkowych opłat w przypadku korzystania z autostrad.

O zniesienie opłat za autostrady na początku listopada wnioskowało Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych (ZMPD), argumentując, że ze względów ekonomicznych kierowcy ciężarówek zmuszeni są do korzystania z innych dróg, niejednokrotnie nieprzystosowanych do obsługi profesjonalnego transportu. Wzmożony ruch na tych drogach powoduje ich przyspieszoną degradację, podczas gdy pobliskie autostrady są niewykorzystane - podkreślało ZMPD.

Ministerstwo Infrastruktury w listopadzie przyznało, że pobieranie jednocześnie od przewoźników opłat winietowych i opłat za przejazd autostradami jest niezgodne z unijnym prawem.

Według GDDKiA, obecnie trwają negocjacje pomiędzy Dyrekcją a koncesjonariuszami płatnych odcinków autostrad na temat technicznej formy rozliczeń.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)