Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rośnie powszechność zastosowań SAP w firmach

0
Podziel się:

Aż 44 na 100 największych polskich firm korzysta z systemów SAP, wynika z raportów firm analitycznych DiS i PMR. SAP jest obecny w 19% przedsiębiorstw, zatrudniających powyżej 250 pracowników oraz w 10% firm średnich, zatrudniających od 50 do 249 pracowników.

Raport 'Analiza informatyzacji 100 największych przedsiębiorstw i instytucji w Polsce', przygotowany przez DiS, wykazuje, że rozwiązania SAP są najczęściej stosowane w tej grupie firm, a SAP jako dostawca odnotował znaczącą ekspansję - ilość firm z pierwszej setki, wykorzystujących rozwiązania SAP jako krytyczny system wspomagający zarządzanie wzrosła z 37 w 2003 roku do 44 w 2004. Kolejny konkurent w zestawieniu odnotował w pierwszej setce jedynie 12 wdrożeń, zaś następni poniżej pięciu. Wzrost obecności SAP w grupie stu największych firm w Polsce utrzymuje się od kilku lat - w latach 2001 i 2002 wg analiz DiS z systemów SAP korzystało odpowiednio 26% i 34% organizacji z pierwszej setki. Analitycy DiS, oceniają na podstawie sygnałów z rynku, że ten trend się utrzyma. Stwierdzają również, że 'rozwój systemów zarządzania pozwala na coraz sprawniejszą konsolidację przedsiębiorstw. Dlatego coraz częściej przedsiębiorstwa stawiają na uznane rynkowo aplikacyjne systemy zarządzania, nawet jeśli się to wiąże z
dużymi nakładami inwestycyjnymi.'

W swoich raportach DiS bierze pod uwagę pierwsze sto firm z Listy 500 dziennika Rzeczpospolita. Szacuje, że wydatki tych firm i instytucji na informatyzację stanowią około 30% wszystkich wydatków na IT w Polsce.

Z kolei raport firmy badawczej PMR pt. 'Rynek ERP i CRM w Polsce 2005-2006' przedstawia analizę ilościową systemów ERP stosowanych w firmach dużych (powyżej 250 pracowników) i średnich (50-249 pracowników). W obydwu tych grupach SAP jest najpowszechniejszy wśród wymienianych rozwiązań ERP. W grupie dużych firm zdecydowanie najwięcej ankietowanych przedsiębiorców używa rozwiązań SAP - aż 19%, co oznacza wzrost o jeden punkt proc. w stosunku do poprzedniego analogicznego badania, wykonanego ponad rok temu. W grupie średnich firm wśród systemów dostarczanych przez konkretnych dostawców również najbardziej powszechny jest SAP - tych systemów używa 10% średnich firm. PMR Research (dział firmy PMR) przebadał ten segment rynku po raz pierwszy.

'Rosnąca powszechność wdrożeń SAP oznacza, że nasze rozwiązania są coraz bardziej przystępne nie tylko dla dużych, ale także dla firm średniej wielkości' - stwierdził Grzegorz Rogaliński, Prezes Zarządu SAP Polska. 'Od kilku lat SAP pracuje nad tym, aby obniżyć barierę wejścia w zaawansowane rozwiązania ERP - we współpracy z parterami oferujemy prekonfigurowane pakiety ERP i systemy dedykowane dla małych i średnich firm. Dużym firmom proponujemy elastyczne podejście do wdrożeń takich funkcjonalności, które są najbardziej niezbędne w ich biznesie i specyficzne dla danej branży. Wyniki badań świadczą, że takie podejście do potrzeb rynku przynosi efekty w postaci rosnącej popularności SAP.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)