Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Różnice kursowe. Kiedy powstają?

0
Podziel się:

Jeśli przedsiębiorca dokonuje transakcji z podmiotami zagranicznymi, to są rozliczane w walutach obcych. Wtedy przedsiębiorca będzie musiał rozliczyć tzw. różnice kursowe.

Różnice kursowe pojawić się mogą i po stronie sprzedaży i po stronie wydatków
Różnice kursowe pojawić się mogą i po stronie sprzedaży i po stronie wydatków (Getty Images News)

Pojawią się albo dodatkowe koszty, albo przychód z działalności gospodarczej.

Kiedy powstają różnice kursowe?

Z różnicami kursowymi mamy do czynienia w momencie przeliczania wartości rzeczywistej zapłaty do wartości faktury po jej przewalutowaniu na złotówki. Przeliczenia dokonuje się według kursu średniego ogłoszonego przez NBP na dzień, który poprzedza wystawienie faktury. Jeśli mamy do czynienia z kontem walutowym, to do przeliczenia stosujemy wartość w obcej walucie, która przelicza się według kursu NBP.

Różnice kursowe – sprzedaż i zakupy

Różnice kursowe pojawić się mogą i po stronie sprzedaży i po stronie wydatków. W zależności od tego będą one stanowiły kosz lub przychód firmy. Innymi słowy, różnice kursowe mogą być albo dodatnie, albo ujemne.

Bazując na ustawie o PIT z dodatnimi różnicami kursowymi mamy do czynienia w sytuacji, gdy wartość kosztu, który ponieśliśmy, a wyrażonego w obcej walucie, przewyższa koszt po jego przeliczeniu na złote. Przeliczenia takiego trzeba dokonać według średniego kursu NBP.

Analogicznie będziemy mieli do czynienia z ujemnymi różnicami kursowymi. Wystąpią one, jeśli wartość taka będzie niższa niż wartość przeliczonych środków w dniu zapłaty.

Różnice kursowe po stronie sprzedaży

Różnice kursowe mogą też dotyczyć transakcji sprzedaży. W takiej sytuacji będą one związane z przychodem lub z kosztem. Różnice takie będą występowały, gdy porównany datę wystawienia faktury z datą, w której płatność została dokonana. Jeśli po przeliczeniu różnic kursowych, które wynikają z różnicy między datą wystawienia faktury a terminem zapłaty, wynik jest dodatni, to różnice kursowe będą przychodem firmy. Gdy jest ujemny, będą kosztem.

W przypadku dodatniej różnicy wartość faktury, którą wykazujemy w KPiR, będzie niższa niż to, co zostało zapłacone po przeliczeniu kursu NBP z dnia, który poprzedza dzień wystawienia faktury. Jeśli różnica będzie ujemna, to wartość faktury wykazana w KPiR będzie wyższa niż kwota, która została zapłacona, a jest wyliczona po przeliczeniu według kursu Narodowego Banku Polskiego.

Różnice kursowe po stronie zakupów

Jeśli wyliczamy różnice kursowe od faktur kosztowych, to wtedy liczymy wartość według średniego kursu NBP z dnia roboczego, który poprzedza dzień, w którym była wystawiona faktura i porównujemy ją z wartością, która powstanie po przeliczeniu według średniego kursu NBP w momencie wpływu należności. I tak: jeśli wartość faktury jest wyższa niż kwota, która wyszła nam z przeliczenia kwoty zapłaty według średniego kursu NBP, to różnica jest dodatnia i stanowi to przychód. W sytuacji, gdy różnica jest ujemna, to różnice kursowe są kosztami uzyskania przychodu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)