Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Rozwiązanie umowy najmu. Kiedy do niego dochodzi?

0
Podziel się:

Jeśli właściciel mieszkania ma problem z lokatorem, który spóźnia się z opłacaniem czynszu, albo nie dba o mieszkanie, może pod pewnymi warunkami rozwiązać umowę najmu. Dowiedz się, jak to zrobić.

Ze względu na termin obowiązywania wyróżnia się umowę najmu na czas określony i na czas nieokreślony
Ze względu na termin obowiązywania wyróżnia się umowę najmu na czas określony i na czas nieokreślony (iStock.com)

Jak rozwiązuje się umowę najmu?

Umowa najmu potwierdza, że właściciel mieszkania oddaje w użytkowanie swoje mieszkanie. Najemca ma obowiązek płacić za taki lokal ustaloną kwotę pieniędzy. Umowę najmu można zawrzeć na czas określony albo nieokreślony. W tym drugim przypadku będzie ona umową bezterminową. Warto zdać sobie sprawę, że już w chwili, gdy przygotowujemy umowę najmu, warto określić to, w jaki sposób będzie ona mogła być wypowiedzenia. Podstawowe zasady rozwiązania umowy najmu są określone w kodeksie cywilnym.

Rozwiązać umowę najmu należy w formie pisemnej. Taki obowiązek trzeba wypełnić bez względu na to, kto umowę wypowiada.

Najłatwiej umowę można rozwiązać w trybie porozumienia stron. Do rozwiązania takiej umowy wystarczy, by obie strony dogadały się i przystały na to rozwiązanie. Umowa zawarta na czas określony rozwiązuje się, gdy upływa czas jej obowiązywania. Gdy więc jedna ze stron nie jest zainteresowana jej przedłużeniem, to taka umowa przestaje być ważna.

Termin, w jakim można rozwiązać umowę najmu mieszkania

Właściciel mieszkania może rozwiązać umowę najmu w każdej chwili, ale tylko wtedy gdy jest to umowa zawarta na czas nieokreślony. W przypadku umowy na czas określony, rozwiązanie takiej umowy możliwe jest tylko w kilku przypadkach.

Jedną z możliwości jest rozwiązanie umowy najmu w sytuacji, gdy najemca użytkuje lokal niezgodnie z umową albo powoduje różne szkody. Inną możliwość rozwiązania umowy najmu daje zaległość w opłatach za minimum trzy pełne okresy rozliczeniowe. Jeśli do takiej sytuacji doszło, to właściciel mieszkania musi poinformować lokatora o dodatkowym okresie na spłatę zaległości.

Umowa może być rozwiązana w sytuacji, gdy lokator bez zgody właściciela wynajął mieszkanie komuś innemu i to nawet jako bezpłatne użytkowanie. Nie ma to więc znaczenia. Ważniejsze jest, że nie jest to zgodne z ustaleniami. Jeśli w mieszkaniu trzeba przeprowadzić remont albo rozbiórkę, to można natychmiast rozwiązać taką umowę. Nie trzeba wtedy nawet stosować się do okresów wypowiedzenia.

Rozwiązanie umowy najmu przez lokatora

Jeśli mieszkanie ma wady, o których wcześniej nie wiedziano, a uniemożliwiają one korzystanie bieżące z lokalu, to taka umowa może być rozwiązana przez lokatora mieszkania. Ma też prawo na rozwiązanie takiej umowy, jeśli mieszkanie, które zajmuje, zagraża zdrowiu. Wtedy też można rozwiązać taką umowę bez zastosowania okresu wypowiedzenia. Zawsze lokator może poprosić właściciela o usunięcie takich usterek. Jeśli nie będzie to możliwe, to wtedy zupełnie legalnie może taką umowę rozwiązać.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)