Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

1
Podziel się:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest jedną z możliwych form opodatkowania przychodów z tytułu prowadzenia działalności. Taka forma rozliczenia jest dostępna dla przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych rozlicza się formularzem PIT-28
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych rozlicza się formularzem PIT-28 (Gina Sanders/Fotolia)

Komu przysługuje ryczałt od przychodów ewidencjonowanych?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych można zastosować w sytuacji, gdy zyski pochodziły będą z pozarolniczej działalności gospodarczej, także jednoosobowej, ze spółki cywilnej fizycznej i spółki jawnej osób fizycznych. Można go także wybrać, jeżeli przychody uzyskiwane będą przez osoby fizyczne, które wykonują wolne zawody. Istnieje dokładny wykaz tych zawodów. Są to osoby takie jak lekarz, dentysta, tłumacz, pielęgniarka. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest należny także osobom zarabiającym na najmie, podnajmie, dzierżawie i innych podobnych umowach. Przysługuje on także osobom stanu duchownego.

Kto nie może korzystać z ryczałtu?

Z ryczałtu wyłączni są podatnicy, którzy rozliczają się na karcie podatkowej. Dotyczy on również podatników zwolnionych okresowo z podatku dochodowego, a także osób, których działalność jest obciążona podatkiem akcyzowym. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nie przysługuje również osobom, które przed rozpoczęciem działalności na ryczałcie rozliczały się na zasadach ogólnych (także z małżonkiem). Nie mogą z niego korzystać również osoby, które przed rozpoczęciem prowadzenia działalności zajmowały się tym samym w ramach stosunku pracy.

Istnieje także cała lista wykluczeń podmiotowych. Na tej liście znalazło się prowadzenie aptek, lombardów, kantorów wymiany walut, handel częściami do pojazdów mechanicznych oraz wolne zawody niewymienione w ustawie.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – dokumenty

W przypadku ryczałtu podstawowym dokumentem księgowym jest ewidencja przychodów na każdy rok. Można wybrać, czy podatek będzie naliczany co miesiąc, czy co kwartał. Naliczany jest on na podstawie ewidencji przychodów. Inny dokument to rejestr środków trwałych oraz* ewidencja wyposażenia*. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wymaga także przechowywania wszelkich dokumentów zakupu towarów.

Podatek dochodowy w przypadku ryczałtu jest wyliczany na podstawie wysokości przychodu. Pomniejsza się go o opłacone składki ZUS. Konkretną kwotę należy wpłacić do urzędu skarbowego do 20 dnia kolejnego miesiąca po okresie rozliczeniowym. Stawki ryczałtu wahają się od 2, do nawet 20 proc. Konkretna wysokość zależy od rodzaju prowadzenia działalności.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nie daje możliwości zmniejszenia kwoty podatku o koszty prowadzenia działalności. Jest to niekorzystne w przypadku niektórych profili firm, w których koszty są wysokie. Ryczałt nie pozwala także na rozliczanie się wspólnie z małżonkiem.

Osoba na ryczałcie rozlicza się z przychodów do końca stycznia, składając PIT-28.

Dlaczego warto zdecydować się na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych?

W niektórych przypadkach stawki podatku będą najniższe w przypadku ryczałtu. Plusem jest również uproszczona księgowość, niewymagająca korzystania z pomocy księgowej. Można także opłacać zaliczki na podatek w formie ulgowej raz na kwartał.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ma także swoje wady. Przede wszystkim istotne ograniczenia co do rodzaju prowadzonej działalności, a także wysokości dochodów, które nie mogą przekroczyć 150 tysięcy euro rocznie. Nie ma w tym przypadku także ulgi na dzieci oraz dogodniejszych warunków dla samotnych rodziców.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Mmbb
6 lat temu
Zwolnienie wynosi 250 tyś euro po kursie z dnia 1 paź roku poprzedniego a nie 150tyś, taka drobna różnica