Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął projekt ustawy o elektronicznym składaniu deklaracji

0
Podziel się:

Firmy - płatnicy podatku PIT oraz CIT - będą miały obowiązek składania swoich deklaracji podatkowych drogą elektroniczną. Rząd przyjął projekt.

Rząd przyjął projekt ustawy o elektronicznym składaniu deklaracji
(judgmentalist/CC/Flickr)

Firmy - płatnicy podatku PIT oraz CIT - będą miały obowiązek składania swoich deklaracji podatkowych drogą elektroniczną - zakłada przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz innych ustaw.

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, głównym celem projektu jest automatyczne gromadzenie w systemach informatycznych administracji podatkowej danych niezbędnych do uruchomienia w 2015 r. usługi wstępnie wypełnianych zeznań podatkowych dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych - usługa PFR.

Zgodnie z projektem ograniczona zostanie liczba dokumentów papierowych, jakie w chwili obecnej wpływają do administracji podatkowej i są przez nią przetwarzane.

_ Projekt noweli ustawowej nakłada na płatników podatku PIT i podmioty niepełniące funkcji płatnika w tym podatku - obowiązek przekazywania administracji podatkowej informacji o dochodach podatników wyłącznie drogą elektroniczną. Zwolnienie z tego obowiązku, czyli możliwość przekazania informacji w formie papierowej, dotyczyłoby jedynie podmiotów, które dane o dochodach podatników sporządzają dla nie więcej niż pięciu osób _ - czytamy w komunikacie CIR.

Oznacza to, że każdy podatnik będzie miał konto w ramach nowego systemu informatycznego e-podatki, tworzonego przez Ministerstwo Finansów. Znajdzie tam wstępnie wypełnione zeznanie PIT, i jeśli uzna, że wszystko jest w porządku, to używając ikonki _ wyślij _, prześle go do urzędu skarbowego i automatycznie uzyska poświadczenie jego odbioru.

Jak podkreślono, zaproponowane rozwiązanie ułatwi dokonywanie rozliczeń podatkowych, ograniczy najczęściej popełniane błędy w rozliczeniach, a także zmniejszy liczbę dokumentów papierowych. Zyska podatnik, dla którego wstępne rozliczenie PIT przygotuje administracja podatkowa i płatnik, który nie będzie musiał wysyłać skarbówce osobnych informacji o pojedynczych podatnikach. Płatnicy będą mogli wysyłać urzędom skarbowym zbiorczą informację o dochodach wielu podatników, podpisaną jednym podpisem elektronicznym.

W przypadku płatników będących osobami fizycznymi, nie będzie wymagany bezpieczny podpis elektroniczny.

Założono, że od 2015 r. usługę PFR urzędy skarbowe udostępnią dla podatników rozliczających PIT-37 (składany głównie przez pracowników, zleceniobiorców, emerytów i rencistów), a od 2016 r. rozszerzą ją na PIT-36 (składany głównie przez przedsiębiorców) i PIT-38 (składany przez osoby osiągające dochody kapitałowe, np. z giełdy)
.

Także w przypadku podatników i płatników podatku dochodowego od osób prawnych nałożono obowiązek składania zeznania podatkowego CIT-8 oraz informacji o wysokości przychodu uzyskanego przez zagranicznych podatników IFT-2 wyłącznie elektronicznie.

_ Złożone w ten sposób deklaracje podatkowe trzeba będzie opatrzyć bezpiecznym podpisem elektronicznym, tj. weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu _ - napisano.

Zgodnie z projektem nowelizacji prawo do złożenia zeznań podatkowych CIT-8 i IFT-2 w formie papierowej, przysługiwałoby jedynie podatnikom i płatnikom podatku dochodowego od osób prawnych, którzy są zwolnieni z obowiązku składania elektronicznych deklaracji w podatku PIT.

Czytaj więcej w Money.pl
Sejm zajmie się rajami podatkowymi Projekt zawiera zmiany, których celem będzie zwalczanie szkodliwej konkurencji ze strony części państw.
75 proc. podatku? Ministerstwo ma projekt Państwo będzie bezlitosne, Trybunał Konstytucyjny dał zielone światło.
Szykują się zmiany w ustawie o PIT i CIT Zgodnie z zapisami projektu, dochody zagranicznych spółek byłyby opodatkowane w Polsce, jeżeli firma krajowa miałaby w podmiocie zagranicznym ponad 25 proc. udziałów.
Dodatkowe wydatki dla firm. Od kiedy? Od 2015 roku płatników podatków dochodowych od osób fizycznych i prawnych czekają zmiany.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)