Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Skarbówka poszerzy kontrolę. Sprawdzi podatnika nawet za granicą

141
Podziel się:

Resort finansów planuje nadać nowe uprawnienia fiskusowi, będzie wymieniał informacje o podatnikach z innymi krajami. Wszystko dla szerszego uszczelnienia podatkowego. Do pierwszej wymiany informacji ma dojść jeszcze w tym roku.

Nowy bat fiskusa. Sprawdzi podatnika za granicą
Nowy bat fiskusa. Sprawdzi podatnika za granicą (East News)

Ministerstwo Finansów zamierza wymieniać się danymi o podatnikach i transakcjach z innymi krajami. Na pierwszy ogień pójdą informacje o transgranicznych schematach podatkowych - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Pierwsza wymiana będzie miała miejsce jeszcze w tym roku, najpóźniej 31 października.

Resort szacuje, że dzięki takiej współpracy do budżetu państwa będzie wpływało 555 mln zł rocznie, a do kasy samorządów - 180 mln zł. MF liczy również na to, że inne kraje pójdą w ślady Polski i wdrożą u siebie rozwiązania podobne do JPK VAT, STIR, SENT czy białej listy podatników.

- Chcemy zakończyć przepychanie karuzel z zachodu na wschód i z północy na południe Europy. Im większy będzie dostęp państw europejskich do nowoczesnych rozwiązań, tym większa szansa, że firmy uczestniczące dziś w karuzelach zrezygnują z tego procederu - powiedział w wywiadzie dla "DGP" wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Dodał, że na razie najbliżej nam do współpracy z Czechami i Słowacją, które mają już doświadczenie w wymianie informacji. Zjawisko można by jeszcze bardziej ograniczyć, gdyby podobnymi narzędziami dysponowały również inne państwa. Wówczas, na zasadzie wzajemności, moglibyśmy wymieniać się z nimi pełniejszymi informacjami.

Zobacz także: Obejrzyj: PIT 2020. Skarbówka wypełni za nas, ale lepiej wszystko posprawdzać

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(141)
erik
3 lata temu
skarbowka tom. Afia
rumburak
3 lata temu
Najpierw muszą mnie znaleźć za ta granicą, buahahahahahahahaha :) a ja nie będę informował US, że akurat wpadłem na chwilę do polski na kawę z mlekiem
poldek
3 lata temu
Nie dają rady z mafią VATowską to będą gnębić biednych szarych ludzi
ja
3 lata temu
Dzisiaj wchodzę do Urzędu Pracy, a tam trzy panie mają na komputerze otwartą stronę internetową z jakimś sklepem odzieżowym (nawet się z tym nie kryją, bo po co) i debatują... Kupić?... Czy nie kupić?... I co kupić?... Oto jest pytanie.
łona
3 lata temu
Przecież wymiana informacji o podatnikach z innych krajów istnieje już od lat. Co to za rewelacja? Ps. panu redaktorowi kłania się Ordynacja podatkowa, rozporządzenie 904/2010 i umowy międzynarodowe! (niektóre z lat 60.).
...
Następna strona