Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Skarga na czynności komornika. Kiedy i jak złożyć?

0
Podziel się:

Czynności egzekucyjne prowadzone przez komornika nie zawsze są przyjemne. Warto wiedzieć, że można złożyć skargę na czynności komornika. Jak i kiedy można to zrobić?

Skarga na czynności komornika powinna być przygotowana w formie pismnej i właściwie sformułowana
Skarga na czynności komornika powinna być przygotowana w formie pismnej i właściwie sformułowana (STANISLAW KOWALCZUK/EAST NEWS)

Kodeks postępowania cywilnego określa, w jaki sposób można zaskarżyć czynności komornika. Skarga może być złożona odnośnie czynności wykonanych przez komornika, ale też i w stosunku do zaniechań komornika. Warto wiedzieć, że zaniechaniem jest sytuacja, gdy komornik nie realizuje czynności, które ma obowiązek wykonać. Skarga na czynności komornicze jest metodą na kontrolę organu egzekucyjnego, tak by ocenić, czy jego działania są legalne.

Kto może złożyć skargę na czynności komornika?

Skargę na czynności komornicze może złożyć każda osoba, która uważa, że naruszono jej prawa w związku z czynnościami komornika lub w sytuacji, gdy zaniechał on czynności. Znaczy to, że skarga może być wniesiona nie tylko przez dłużnika i wierzyciela, ale również przez osobę trzecią, która wykaże, że jej prawa zostały naruszone. Czynności komornika może też zaskarżyć sąd, prokurator albo inny organ, który żądał wszczęcia egzekucji.

Jak sformułować skargę na komornika?

Skarga na czynności komornicze powinna być sporządzona na piśmie. Skarga jest formalnym dokumentem, który ma charakter pisma procesowego. Trzeba w nim oznaczyć:

  • sądu, do którego składana jest skarga,
  • strony postępowania i ich adresy,
  • rodzaj pisma,
  • sygnaturę akt komorniczych,
  • zaskarżaną czynność lub zaniechanie czynności. Skargę trzeba oczywiście podpisać.

Jak przebiega wniesienie skargi na komornika?

Skarga wnoszona jest do sądu za pośrednictwem komornika. Komornik wraz ze skargą przekazuje do sądu uzasadnienie czynności albo tłumaczy przyczyny zaniechania. Takie wyjaśnienie przekazuje razem ze skargą i aktami do właściwego sądu.

Składając skargę, trzeba dołączyć do niej odpowiednią liczbę odpisów, przynajmniej po jednym dla każdej ze stron i jedną dla komornika. Za wniesienie skargi trzeba zapłacić 100 zł. Przy okazji można też złożyć wniosek, by zostało zawieszone postępowanie egzekucyjne, które się toczy. W przypadku, gdy komornik skargę uwzględnia, nie przekazuje się jej do sądu. Wtedy nie trzeba płacić opłaty sądowej.

Składając skargę na komornika, trzeba zachować odpowiednie terminy. Musi ona być wniesiona do sądu maksymalnie w terminie 7 dni, od kiedy komornik dokona zaskarżanej czynności lub gdy zawiadomił osobę, która uważa, że jej prawo zostało naruszone. Jeśli komornik zaniechał jakiejś czynności, to termin wniesienia skargi liczy się od dnia, gdy czynność powinna być wykonana.

Bezczynność komornika i skarga

Trzeba wiedzieć, że bezczynność komornika nie jest równoznaczna z zaniechaniem czynności. W związku z tym nie można takiej bezczynności zaskarżyć. Jeśli jednak bezczynność jest długotrwała, można zaskarżyć samo postępowanie egzekucyjne i jego przewlekłość.

Od stycznia 2019 skarga na komornika może być wniesiona na specjalnym formularzu, który komornik będzie musiał dostarczyć dłużnikowi. W przypadku naruszenia prawa przez komornika będzie on mógł być obciążony kosztami postępowania. Warto wiedzieć, że czynności egzekucyjne będą musiały być nagrywane. Nagranie stanie się dokumentacją sprawy. Koszt skargi na komornika zmniejszy się do 50 zł.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)