Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Bartosz Krzyżaniak
|

Składki na ZUS po nowemu. Przedsiębiorcy zapłacą nawet o 715 zł więcej

162
Podziel się:

W 2018 roku przedsiębiorcy wpłacą do kas ZUS znacznie więcej niż rok wcześniej. Znamy nowe stawki składek.

Przedsiębiorcy muszą się przygotowac na wyższe składki w 2018 roku
Przedsiębiorcy muszą się przygotowac na wyższe składki w 2018 roku (TOMASZ HOLOD/POLSKA PRESS/EAST NEWS)

Prowadzący działalność gospodarczą przyzwyczaili się w 2017 r. do stałych składek, które odprowadzali do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Łącznie z ubezpieczeniem chorobowym wynosiły w minionym roku 1172 zł i 52 grosze. Chyba że przedsiębiorca otworzył działalność mniej niż dwa lata wcześniej i korzystał z tzw. krótkiego ZUS-u, czyli preferencyjnej stawki - wtedy jego miesięczna składka wynosiła 487,90 zł.

Zobacz także: Nowy sposób opłacania ZUS. O tym powinni pamiętać przedsiębiorcy

Tymczasem opublikowane w środę dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące wynagrodzeń w IV kwartale 2017 r. pozwalają obliczyć, jakie będą zobowiązania przedsiębiorców w 2018 r. Okazuje się, że wzrosną w przypadku standardowych składek do 1232,18 zł miesięcznie, a w przypadku preferencyjnych - do 520,09 zł.

- Oznacza to wzrost standardowej składki o 5,1 proc. oraz preferencyjnej o 6,6 proc. Wzrost jest szybszy niż w 2017 r., kiedy stawki rosły o odpowiednio 4,6 i 4,9 proc. - podliczyli Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej.

Przedsiębiorcy muszą się więc przygotować na dodatkowe wydatki rzędu 715,2 zł w skali roku (w przypadku stawek preferencyjnych zapłacą o 386,28 zł więcej w skali roku).

Jak zauważają Pracodawcy RP, taki wzrost zobowiązań jest konsekwencją rosnących płac w gospodarce.

- Dobrze prosperująca część przedsiębiorców praktycznie nie odczuje różnicy, choć dla niektórych mikrofirm będzie to stanowiło zwiększenie i tak niewspółmiernych obciążeń. Dlatego warto zastanowić się nad wprowadzeniem takich rozwiązań, które powiążą wysokość składek z efektem ekonomicznym prowadzonej działalności - mówi Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Pracodawców RP.

Od początku 2018 r. przedsiębiorcy wpłacają wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne (łącznie ze składkami za grudzień 2017 r.) na jeden rachunek zamiast dotychczasowych czterech. To ułatwienie, ale prowadzący działalność muszą mieć świadomość, żeci, którzy mają zaległości w opłacaniu składek, stracą prawo do świadczeń z funduszu chorobowego.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(162)
Arni
6 lat temu
Rzad pis co sie robi dajcie mniej a nie wiecej zeby ludzie zyli normalnie male firmy ile musza placic czlowiek chce zarobic aby wyplata byla to najlepiej podniesc zus podatki I nic nie zostaje eh
azazis
6 lat temu
wszystko do czego człowiek jest zmuszany i odbiera się mu jego wolność jest złe i śmierdzi przekrętem dlatego polecam rejestrację spółek za miedzą i niepłacenie na ta bandę
mini
6 lat temu
Strzelają na ślepo - to w Caracale, to w Merkel, to w Izrael, to w TVN.
kiedy mały ZU...
6 lat temu
Jak PIS nie wprowadzi ZUSU dla małych firm naliczanego % od dochodu firmy to my mali przedsiębiorcy nie zagłosujemy za PISEM, mały zus drogi Panie Morawiecki powinien być wprowadzony w 2018 roku bo nikt wam nie da kredytu zaufania na 2019 wybory to już będzie za późno nikt z nas przedsiębiorców nie da się nabrać że wprowadzicie dla nas mniejszy zus po wyborach 2019. Więc jak nie będzie tej poprawki w 2018 r. to my przedsiębiorcy mikro i całe nasze rodziny nie zagłosujemy za PISEM !!!
j
6 lat temu
A teraz komuszki gospodarcze z pisu proszę o odpowiedź. Są trzy drogi gospodarcze dla Polski: 1. Napływ kapitału i zagranicznych inwestycji, ktore jak wiemy kończą sie drenażem i wykorzystywaniem taniej sily roboczej gdzie stajemy sie tylko wyrobniami i montowniami oraz odplywem kapitalu skąd przybył. 2. odgórne i centralne planowanie inwestycji rodem z PRLu co bylo, jest i zawsze bedzie utopią na kedyt oraz bolszewicką myslą gospodarczą konczącą sie przeważnie rozlewem krwi. 3. Patriotycznie uwolnić małe polskie firmy od wysokich i skomplikowanych danin by te fitmy stały sie wieksze lub lacząc sie stworzyły polski duzy kapital. Chodzi o mikro i małe polskie firmy które nie obługują państwowych instytucji gdzie zawsze znajdzi sie sprzedajny polityk .bo jak można zrobić przekręt na państwowej kasie gdy będąc pryeatnym producentem latarek sprzedajacy latarki prywatnym osobom.zatem jak najmniej styku prywatnego bizbesu z państwem. mozecie sie krzatac i nerwowo oszukiwac ale nie ma innej drogi chyba ze znasz inną bo jak na razie to pis tkwi gospodarczo w PRLu z jedna roznica - przekonany jest ze socjalizm sie tym razem uda bo jest teraz w wersji modlitewnej i obyczajowo konserwatywnej.
...
Następna strona