Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Spółka komandytowo-akcyjna - wady i zalety

0
Podziel się:

Spółka komandytowo-akcyjna jest spółką, w której widać elementy zarówno spółki osobowej, jak i kapitałowej. Pod względem formalnym spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową. Jak powstaje spółka komandytowo-akcyjna i jakie ma wady, a jakie zalety?

Spółka komandytowo-akcyjna to pod względem formalnym spółka osobowa
Spółka komandytowo-akcyjna to pod względem formalnym spółka osobowa (pexels.com/Mohammad Danish)

Spółka komandytowo-akcyjna to, najprościej mówiąc, połączenie spółki komandytowej z akcyjną. Dzięki takiej konstrukcji odpowiedzialność za zobowiązania jest nierównomierna.

Jeden ze wspólników, który jest zwany komplementariuszem, odpowiada bez żadnych ograniczeń za wszelkie zobowiązania, a akcjonariusz, który też jest wspólnikiem, nie ma żadnej odpowiedzialności. Wspólnikiem spółki komandytowo-akcyjnej (tak komplementariuszem, jak i akcjonariuszem) może być zarówno osoba fizyczna, jak i prawna.

Podobnie jak to jest przypadku innych spółek, także spółka komandytowa działa pod firmą. Firma to inaczej nazwa danej spółki. Powinno się w niej znaleźć nazwisko komplementariusza lub kilku (gdy jest ich wielu), a także oznaczenie "sp.k.a.". Nie trzeba w nazwie umieszczać nazwiska akcjonariusza. Jeśli tak się zdarzy, to będzie odpowiadał za zobowiązania spółki tak samo jako komplementariusze.

Komplementariusz w spółce komandytowo-akcyjnej

Komplementariusz odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczeń. Ponosi odpowiedzialność całym swoim majątkiem. Komplementariusz ma prawo reprezentowania spółki. Musi też prowadzić wszystkie sprawy związane ze spółką.

Sprawy spółki komandytowo-akcyjnej może prowadzić walne zgromadzenie lub rada nadzorcza. Musi to być jednak określone w statusie spółki. W takiej sytuacji komplementariusz nie może prowadzić spraw spółki. Ma jednak prawo do kontrolowania tego, co dzieje się w spółce. Może pytać o stan majątku, a także interesy prowadzone przez spółkę. Komplementariusz musi wnieść do spółki wkład. Jednocześnie przysługuje mu udział w zyskach.

Akcjonariusz w spółce komandytowo-akcyjnej ma rolę, którą można określić jako wyłącznie inwestycyjna. Nie odpowiada za zobowiązania, może jednak brać udział w walnym zgromadzeniu. Może dzięki temu aktywnie wpływać na to, co dzieje się w spółce. Każda akcja, którą ma, daje prawo jednego głosu (chyba że w statucie zapisano inaczej).

Powstanie spółki komandytowo-akcyjnej

Podstawą działania spółki komandytowo-akcyjnej jest statut. To właśnie ten dokument jest bazą, która powoduje, że założyciele mogą założyć sp.k.a. Statut musi być koniecznie przygotowany przez notariusza. Sama spółka komandytowo-akcyjna powstanie jednak dopiero wtedy, gdy będzie zarejestrowana w KRS.

Kapitał zakładowy spółki komandytowo-akcyjnej

Kapitał zakładowy spółki komandytowo-akcyjnej nie może być niższy niż 50 000 zł. Udział w zysku zależy od tego, jaką wartość wkładu wnieśli wspólnicy. Zwykle jest on proporcjonalny.

Warto jednak wiedzieć, że statut spółki może przewidywać zupełnie inny podział zysku, nawet niezwiązany z wniesionym wkładem. Same wkłady komplementariuszy mogą mieć różną formę. Mogą to być zarówno ruchomości, jak i nieruchomości, a nawet usługi, które będą realizowane dla spółki komandytowo-akcyjnej.

W przypadku akcjonariuszy rodzaj wkładu może być taki jak w przypadku spółki akcyjnej. Nie jest możliwe, by akcjonariusz jako wkład świadczył dla spółki jakieś usługi.

Zalety spółki komandytowo-akcyjnej

Podstawową zaletą spółki komandytowo-akcyjnej jest to, że zyski mogą być nieopodatkowane. W przypadku akcjonariusza opodatkowanie jest odroczone.

Wady spółki komandytowo-akcyjnej

Po pierwsze wysokie koszty obsługi księgowej z racji pełnej księgowości. Po drugie pamiętać trzeba o wysokim wkładzie własnym, który wynosi 50 000 zł. Dla niektórych wadą może być też mała atrakcyjność inwestycyjna. Spółce komandytowo-akcyjnej ze względu na formę rozliczania dochodów trudniej wejść do obrotu publicznego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)