Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Tarcza dla firm znad Odry. Posłowie niemal jednomyślni

10
Podziel się:

Firmy działające nad Odrą, poszkodowane w wyniku zatrucia rzeki, będą mogły liczyć na wsparcie od państwa. Sejm zgodził się na wprowadzenie nowej odsłony rządowej "tarczy". Zgodnie z propozycją świadczenie będzie jednorazowe, a jego wysokość wyniesie 3010 zł na pracownika. Aby je otrzymać, trzeba będzie spełnić warunki.

Tarcza dla firm znad Odry. Posłowie niemal jednomyślni
Dopłata dla firm poszkodowanych przez zatrucie Odry. Sejm poparł propozycję przedstawianą przez minister rodziny i polityki społecznej Marlenę Maląg (PAP, PAP/Tomasz Gzell)

Sejm poparł "tarczę" dla firm poszkodowanych przez katastrofę ekologiczną na Odrze. Za przyjęciem ustawy głosowało 429 posłów, przeciwko był jeden i nikt nie wstrzymał się od głosu. Teraz propozycja trafi do Senatu. Zgodnie z zapisami ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z mocą od 1 sierpnia 2022 r.

Dofinansowanie dla firm nad Odrą. Zasady

Zgodnie z zapisami ustawy świadczenie będzie jednorazowe, a jego wysokość wyniesie 3010 zł. Kwota ta będzie przysługiwała za każdego ubezpieczonego zgłoszonego w terminie do 31 lipca 2022 r. do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych (z datą powstania ubezpieczeń emerytalnego i rentowych nie późniejszą niż 1 lipca 2022 r.).

Pieniądze będą wypłacane każdej firmie już po zsumowaniu wszystkich pracowników, na których przysługuje dofinansowanie. Wypłatą zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, do którego uprawnieni będą mogli złożyć wnioski w sieci. Co istotne, świadczenie nie będzie podlegać potrąceniom i egzekucji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nadchodzi czas "zaciskania pasa". Rząd jednak woli dosypać pieniądze wszystkim

O pomoc będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy przede wszystkim z branż: turystycznej, gastronomicznej czy sportowo-rekreacyjnej. Pełen krąg podmiotów wraz z kodami PKD zostanie wyszczególniony w rządowym rozporządzeniu.

Aby otrzymać świadczenie, przedsiębiorca będzie musiał wykazać się spadkiem przychodów powyżej 50 proc. w sierpniu w stosunku do lipca lub czerwca bieżącego roku, lub sierpnia 2021 r. Trzeba będzie się też pospieszyć, gdyż wnioski będzie można złożyć wyłącznie do 31 grudnia 2022 r.

Ile firm otrzyma pieniądze?

Jednorazowe świadczenie oraz koszty obsługi jego wypłaty będą finansowane z Funduszu Pracy. Zgodnie z oceną skutków regulacji, koszty obsługi wyniosą 0,5 proc. kwoty przeznaczonej na wypłatę jednorazowego świadczenia. Zgodnie z danymi ZUS, osób, na które teoretycznie przysługuje dofinansowanie, jest niemal 68,5 tys. Przy założeniu, że z dofinansowania skorzysta 40 proc. firm (gdyż nie wszystkie zanotują wskazaną stratę), koszt programu osłonowego wyniesie ok. 82 mln zł.

A ile realnie firm otrzyma pomoc? Rąbka tajemnicy uchyliła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w trakcie przedstawiania projektu ustawy: - Wsparciem będą objęte te osoby, od których odprowadzane są składki w miesiącu lipcu. Wypracowaliśmy to rozwiązanie razem z przedsiębiorcami - zaznaczała i dodała, że "tarcza" obejmie 10 tys. firm i około 68 tys. osób.

Opozycja już wcześniej zapowiadała, że poprze projekt, gdyż pomoc przedsiębiorcom jest potrzebna, ale zarazem rządowa propozycja jest niewystarczająca. Dlatego też proponowali swoje poprawki.

Dobrze, że po czasie, po fakcie proponujecie rozwiązania i wsparcie dla przedsiębiorców, że znów zauważacie, że dotknięci katastrofą będą wymagali pomocy - stwierdził Marek Sawicki (KP). - Zamiast leczyć skutki i wydawać nasze duże budżetowe pieniądze, trzeba było po prostu do tego zatrucia nie dopuścić - komentował.

Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół biegu rzeki. Posłowie opozycji, po skontrolowaniu organów i podmiotów państwowych, podkreślali, że reakcja służb była niewystarczająca i spóźniona, przez co doszło do katastrofy ekologicznej na taką skalę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
zcx
2 lata temu
Ile firm mogło zatruć Odrę na taką skalę? Dwie, Trzy? Bumar-Łabędy i KGHM. ale tam pis nie przeprowadza kontroli, bo są to firmy pod ich zarządem.
zcx
2 lata temu
te odszkodowania powinny w całości płacić firma która zatruła Odrę a to nie trudno ustalić, która. Tyle że jest ona zarządzana przez pis, dlatego od ponad 2 miesięcy nie zrobiono nic w sprawie.
Pisdu
2 lata temu
To jest tarcza dla pracowników nie dla przedsiębiorców.
Jan
2 lata temu
Znowu mam sponsorować prywatne firmy?
max
2 lata temu
co to znaczy dla firm znad odry? 10m od odry czy 100km od odry ? kto to będzie weryfikował? znowu pieniądze dostaną cwaniacy