Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Termin zwrotu VAT będzie dwa razy krótszy?

0
Podziel się:

Ministerstwo Gospodarki chce skrócić termin zwrotu podatku VAT z 60 do 30 dni.

Termin zwrotu VAT będzie dwa razy krótszy?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Termin zwrotu podatku VAT zostanie skrócony z 60 do 30 dni. To jeden z wielu pomysłów redukcji obowiązków informacyjnych, planowany przez Ministerstwo Gospodarki. W ten sposób resort chce zwiększyć płynność i obniżyć koszt podatkowy w firmach.

Obecnie podatnicy podatku VAT, którzy wykazali w rozliczeniu nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym, muszą czekać 60 dni od dnia złożenia rozliczenia na zwrot tej różnicy.Takie regulacje, zawarte w ustawie o VAT, oznaczają znaczne koszty obsługi podatku VAT dla przedsiębiorstw.

Problem ten najbardziej dotyka podmioty, które mają wysoki udział towarów eksportowych w sprzedaży z uwagi na objęcie eksportu stawką zerową. W wyniku tego wykazują stałą nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym. W przypadku dużych obrotów z zagranicą, kwota nadwyżki może być znaczna i wpływać negatywnie na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Okres oczekiwania na zwrot nadwyżki podatku VAT jest okresem, w którym środki przedsiębiorstwa są zamrożone i nie przynoszą mu żadnych korzyści.

30 dni zamiast 60

Projekt założeń ustawy deregulacyjnej przewiduje skrócenie terminu zwrotu nadpłaconego podatku VAT do 30 dni. Propozycje znalazły się w dokumencie _ Więcej przedsiębiorczości – mniej papierowych obowiązków _, opublikowanym przez Ministerstwo Gospodarki.

Uwolnienie środków zamrożonych na koncie fiskusa w dwukrotnie krótszym czasie poprawi płynność przedsiębiorstw. Dzięki temu przedsiębiorcy rzadziej będą musieli sięgać po finansowanie działalności kredytem obrotowym. Wiążą się z tym dodatkowe koszty, ponieważ kredyty te są znacznie wyżej oprocentowane, niż kredyty inwestycyjne. Z kolei przedsiębiorstwa, które nie mają problemów z płynnością będą mogły wykorzystać zwrócone wcześniej środki na nowe inwestycje lub po prostu ulokować je na rachunku bankowym i zarabiać na oprocentowaniu.

Wymierne korzyści

Przykładowo przy oprocentowaniu lokaty na poziomie 5 procent w skali roku, podatnicy będą mogli każdego miesiąca zyskać dodatkowo około 0,35 procenta od kwoty nadpłaconego podatku, która obecnie leży bezczynnie przez dwa miesiące na koncie fiskusa. Po opłaceniu podatku (przy opodatkowaniu liniowym), taka lokata może przynieść w ciągu roku zysk na poziomie 4 procent.

Środki ulokowane na rachunku bankowym przynoszą nie tylko korzyści w postaci odsetek. Stanowią one również rezerwy finansowe, które będą mogą być uwolnione w razie wystąpienia nagłych potrzeb gotówkowych.Choć zmiana przepisów korzystnie wpłynęłaby na działalność przedsiębiorców, termin jej wprowadzenia nie jest jeszcze znany.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/169/t77993.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/prostsze;rozliczanie;podatku;od;nieruchomosci,164,0,788644.html) Prostsze rozliczanie podatku od nieruchomości Ministerstwo Gospodarki chce wprowadzić jeden wzór formularza dla wszystkich gmin.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/t21184.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/ustawa;vat;2011;zapoznaj;sie;ze;zmianami,50,0,741938.html) Ustawa VAT 2011. Zapoznaj się ze zmianami Dokument wprowadza stawki VAT, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2011 roku: 5, 8 i 23 procent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/94/t115550.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/co;warto;wiedziec;o;uldze;na;nowe;technologie,119,0,794743.html) Co warto wiedzieć o uldze na nowe technologie Niemal połowa przedsiębiorców nie ma świadomości, że może skorzystać z ulgi na nowe technologie.

Autorzy są analitykami firmy Tax Care

vat
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)