Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Trudny rok Jeronimo Martins w Polsce. Właściciel Biedronki z dużym potencjałem

2
Podziel się:

Sprzedaż i zyski portugalskiego Jeronimo Martins w tym roku powinny rosnąć - prognozują analitycy. Oczywiście głównym źródłem dochodu będzie sieć Biedronka, choć eksperci wskazują, że w ostatnim czasie jej wyniki już tak nie zachwycały.

Ograniczenie handlu w niedziele nie pozostało bez wpływu na sprzedaż w Biedronce.
Ograniczenie handlu w niedziele nie pozostało bez wpływu na sprzedaż w Biedronce. (Wikimedia Commons CC BY)

Portugalski Jeronimo Martins, czyli właściciel m.in. sieci Biedronka w Polsce, podsumował wyniki za 2018 rok. Sprzedaż w naszym kraju wzrosła o 2,7 proc. w porównaniu z 2017 rokiem (w porównywalnych sklepach). Biorąc pod uwagę nowe sklepy, przychody Biedronki zwiększyły się, rok do roku o niecałe 6 proc.

W ciągu 12 miesięcy Jeronimo Martins otworzyło 122 nowe sklepy. Tym samym cała sieć liczy już 2900 sklepów.

Po analizie raportu finansowego analitycy Haitong Banku stwierdzili, że był to dość trudny rok dla Jeronimo Martins w Polsce. Wskazują, że wzrost sprzedaży w samym czwartym kwartale był poniżej oczekiwań i możliwe, że stajemy przed strategiczną zmianą. Spółka może nieco zmienić profil z nastawionej na maksymalny wzrost i skoncentrować się na obronie dotychczasowych marż.

W stosunku do 2019 roku analitycy Haitong Banku oczekują poprawy dynamiki wzrostu zysków Jeronimo Martins z negatywnej do neutralnej. Spodziewają się zwiększenia przychodów z blisko 17,3 mld euro w 2018 do prawie 18,2 mld w 2019 roku. Zysk EBITDA tym samym powinien przekroczyć okrągły miliard euro (1030) wobec 971 mln w ubiegłym roku.

Eksperci wskazują, że na wynikach w Polsce odbiło się ograniczenie handlu w niedzielę, które zostanie jeszcze rozszerzone w tym roku. Już tylko w jedną niedzielę w miesiącu (ostatnią) sklepy będą otwarte.

Zobacz także: Kalendarz niedziel handlowych 2019. Zasada jest prosta

Haiton Bank widzi ciągle duży potencjał w Jeronimo Martins, którego zdają się nie dostrzegać inwestorzy. Akcje portugalskiej firmy we wtorek są wyceniane na około 11,60 euro za sztukę. Tymczasem analitycy sugerują, że są warte blisko 30 proc. więcej, czyli 15,20 euro.

Według obecnego kursu akcji cały biznes Jeronimo Martins szacuje się na 7,30 mld euro. To nieco więcej niż kapitalizacja drugiego największego polskiego banku, czyli Pekao.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Wk
5 lata temu
Biedronka to tylko sklepy . Narzuca naszym producentom ceny ,nie inwestuje w innowacje w Polsce, nie płaci podatków w pl
Mistrz Polika...
6 lat temu
Znajoma pracuje w Biedronce - mają teraz 2 razy większe targety sprzefaży niż rok temu, bez wzrostu zatrudnienia i bez zmian w płacach. To znavzy że 3 pracownice na zmianie mają biegać 2 razy szybciej? Trochę to bez sensu...