Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Tytuł wykonawczy – dokument potrzebny do przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego

1
Podziel się:

Tytuł wykonawczy związany jest z procedurą windykacji, a dokładnie postępowaniem egzekucyjnym. Jest stosowany, gdy dłużnik nie kwapi się z oddaniem pieniędzy.

Tytuły wykonawcze można podzielić na kilka grup
Tytuły wykonawcze można podzielić na kilka grup (Shutterstock/www.BillionPhotos.com)

Wielu przedsiębiorców doświadczyło chociaż raz problemów z nierzetelnymi kontrahentami, którzy nie chcieli zapłacić za towar lub usługę. Jeśli dłużnik nie chce zapłacić, a wszelkie polubowne sposoby odzyskania należności spełzły na niczym, można spróbować je odzyskać od komornika. Żeby jednak do tego doszło, to trzeba najpierw przeprowadzić postępowanie egzekucyjne. Do jego przeprowadzenia niezbędny jest właśnie tytuł wykonawczy.

Tytuł egzekucyjny a tytuł wykonawczy

Tytuł wykonawczy to tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Sam tytuł egzekucyjny jest dokumentem urzędowym, który określa osoby wierzyciela i dłużnika, a także wysokość roszczenia. Każdy z tych elementów musi znaleźć się na dokumencie tytułu egzekucyjnego. Dzięki temu komornik wie, kto jest wierzycielem, kto dłużnikiem i jaką sumę trzeba odzyskać.

Tytuł egzekucyjny powinien też zawierać:

 • termin, w którym świadczenie miało zostać spełnione;
 • warunek, uzależniający spełnienie świadczenia;
 • termin, do kiedy wierzyciel może wystąpić o przyznanie klauzuli wykonalności.

Następujące dokumenty mogą być tytułami egzekucyjnymi:

 • wyrok sądu polubownego;
 • prawomocne orzeczenie sądu;
 • ugoda zawarta przed sądem polubownym;
 • ugoda zawarta przed mediatorem;
 • wszelkie inne orzeczenia, ugody i akty, które z mocy ustawy podlegają wykonaniu w drodze egzekucji sądowej.

Sam tytuł egzekucyjny nie wystarczy jednak do skierowania sprawy do komornika. Musi on najpierw mieć klauzulę wykonalności. Dopiero gdy uda się ją uzyskać, można rozpocząć odzyskiwanie swoich pieniędzy.

Klauzula wykonalności jest aktem sądowym, który stwierdza, że tytuł egzekucyjny może być wykonany. Innymi słowy, oznacza to, że można rozpocząć egzekucję przeciw dłużnikowi Dłużnik może złożyć zażalenie na takie postanowienie.

Rodzaje tytułów wykonawczych:

 • tytuły wykonawcze cywilne, dotyczące najczęściej przedsiębiorców;
 • tytuły wykonawcze z postępowania administracyjnego;
 • tytuły wykonawcze sądów karnych;
 • tytuły wykonawcze karno-skarbowego (wystawiane np. z powodu zaległości podatkowych).

Warto pamiętać, że komornik nie musi sprawdzać, czy tytuł wykonawczy jest zasadny. Jeśli dłużnik złoży wobec tego sprzeciw, to i tak będzie on bezpodstawny.

Egzekucji podlega całe zadłużenie, które jest wskazane w tytule. Dłużnik odpowiada całym swoim majątkiem za to, żeby tę wierzytelność pokryć.

W przypadku tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko osobie, która jest w związku małżeński, nie można prowadzić egzekucji z majątku, który należy do wspólnoty majątkowej. Wierzyciel może prowadzić egzekucję wyłącznie z majątku osobistego dłużnika. Może więc zajmować wynagrodzenie za pracę albo dochody z działalności gospodarczej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
sadinternetow...
6 lat temu
Do kogo skierować wniosek egzekucyjny powinno się wybrać wśród komorników w pobliżu dłużnika. Wtedy komornik z urzędu musi pofatygować się do dłużnika, a to co innego niż egzekucja za biurka.