Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraińcy w Polsce. Firmy obawiają się zaostrzenia przepisów o zatrudnianiu cudzoziemców

48
Podziel się:

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jakub Skiba powiedział, że nowe przepisy pomogą w walce z nadużyciami, przewidują - między innymi - większą kontrolę nad pracodawcami i obcokrajowcami.

Ukraińcy w Polsce. Firmy obawiają się zaostrzenia przepisów o zatrudnianiu cudzoziemców
(Jacek Bereźnicki)

Polscy przedsiębiorcy obawiają się zmian w zasadach zatrudniania obcokrajowców, które przygotowało Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Mogą one uderzyć przede wszystkim w ponad 800 tysięcy pracujących w Polsce Ukraińców.

Obecnie większość z nich otrzymała wizy na podstawie oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy. Pojawiły się jednak patologie, jak podrobione czy fikcyjne dokumenty. Na przykład właściciel sklepu z warzywami zatrudniał aż 40 obcokrajowców.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jakub Skiba powiedział, że nowe przepisy pomogą w walce z nadużyciami, przewidują - między innymi - większą kontrolę nad pracodawcami i obcokrajowcami. - Co nie zmienia pozytywnej oceny pracy Ukriańców w Polsce, pomimo wszystkich ryzyk z tym związanych - dodał.

Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan powiedział, że nowe procedury będą bardziej czasochłonne dla pracodawców. Już teraz w niektórych urzędach trzeba czekać na zezwolenie na pracę dla cudzoziemca 3-4 miesiące. Stąd, część pracodawców może zdecydować się na zatrudnienie na czarno.

Prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Jacek Piechota powiedział, że rzeczywiście już teraz przedsiębiorcy mają problemy w urzędach. Niemniej jednak kwestia zatrudniania obcokrajowców musi być uporządkowana, a nowe przepisy wprowadzają dobre rozwiązania, na przykład, centralizowany system zezwoleń. Pozwoli on na sprawdzanie prawdziwości dokumentów, które zastąpią oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy.

Nowe rozwiązania mają obowiązywać od stycznia. Okres przejściowy będzie trwać do marca.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(48)
lothar
8 lat temu
dopóki w polsce jest bezrobocie powinien być narzucony limit pracowników z poza EU
lothar
8 lat temu
dopóki w polsce jest bezrobocie powinien być narzucony limit pracowników z poza EU
T.
8 lat temu
[QUOTE] Na przykład właściciel sklepu z warzywami zatrudniał aż 40 obcokrajowców. [/QUOTE] Tacy "przedsiębiorcy" rzeczywiście mogą obawiać się zmian. Natomiast biorąc pod uwagę narastający brak rąk do pracy w Polsce ,polskie przepisy powinny być przychylne do zatrudniania osób z Ukrainy w różnych branżach.
kris
8 lat temu
Nie kupuję w sklepach w których pracują Ukraińcy.
Polak
8 lat temu
Wreszcie
...
Następna strona