Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zawadzka
|

Ulga 1 procent - pobijemy ubiegłoroczny rekord?

0
Podziel się:

Jak szacuje Money.pl, w tym roku możemy przekazać na OPP nawet 385 milionów złotych.

Ulga 1 procent - pobijemy ubiegłoroczny rekord?
(damircudic/iStockphoto)

Aż 32 mln złotych w zeszłym roku otrzymała organizacja najbardziej hojnie obdarowana przez podatników. Na drugim biegunie znalazła się instytucja, na konto której podatnicy przekazali zaledwie 30 groszy w ramach tzw. _ jednego procenta _.

Najpóźniej w najbliższy poniedziałek firmy muszą przekazać PIT-y swoim pracownikom. Od przyszłego tygodnia pełną parą ruszy zatem coroczna akcja wypełniania zeznań podatkowych i obdarowywania _ jednym procentem _ organizacji pożytku publicznego.

Jak szacuje Money.pl, w tym roku możemy im przekazać nawet 385 milionów złotych. To o ponad 100 mln złotych więcej, niż przekazaliśmy podczas ubiegłorocznych rozliczeń. Wtedy o wsparcie ubiegało się 5624 organizacji. Zaledwie 26 nie dostało ani grosza. Oznacza to, że aż 99,5 procent skorzystało na tej uldze.

Serwis specjalny Money.pl
*Rozlicz PIT z Money.pl! * * Program do rozliczania PIT * Ulgi podatkowe w 2008 r. * Skala podatkowa 2008 * Urzędy Skarbowe * Doradcy podatkowi zobacz serwis PIT 2008 w Money.pl

Komu pomagamy najchętniej?

Na liście tych, którzy otrzymali największe kwoty, ponad połowa stawia sobie za cel pomaganie chorym dzieciom.

Najwięcej dostali (w rozliczeniu składanym do końca kwietnia 2008)
Fundacja Dzieciom _ Zdążyć z pomocą _ 32,0 mln zł
Dzieło Pomocy św. Ojca Pio 16,7 mln zł
Fundacja Anny Dymnej _ Mimo wszystko _ 11,1 mln zł
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce 7,2 mln zł
Fundacja Warszawskie Hospicjum dla Dzieci 5,2 mln zł
Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym _ Słoneczko _ 4,7 mln zł
Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia 4,2 mln zł
Fundacja TVN _ Nie jesteś sam _ 3,8 mln zł
Fundacja _ Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową _ 3,6 mln zł
Fundacja Ewy Błaszczyk _ Akogo? _ 3,5 mln zł

Nie zawsze tak chętnie pomagaliśmy

Od wprowadzenia w 2003 roku tak zwanego _ jednego procentu _, kwoty odpisywane od podatku na organizacje pożytku publicznego sukcesywnie rosły. Szczególnie imponujący był ich wzrost w ubiegłym roku (czyli w rozliczeniu za 2007), po wprowadzeniu nowych, uproszczonych zasad przekazywania części podatku.

Podatnicy po raz pierwszy nie musieli samodzielnie wpłacać darowizny, wystarczyło, że wskazali w rozliczeniu wybraną organizację - przelewu dokonywał już urząd skarbowy.

To jedna z przyczyn zwiększenia się popularności tej ulgi aż o 176,6 procent w stosunku do rozliczeń za rok 2006.

Źródło: Money.pl na podstawie danych Ministerstwa Finansów

Kolejną było z pewnością przyznanie prawa do odliczenia przedsiębiorcom płacącym podatek liniowy. Oni właśnie najchętniej korzystali z możliwości wsparcia częścią swojego podatku organizacji pożytku publicznego.

Z odliczenia skorzystał w zeszłym roku (czyli w rozliczeniu za 2007) co drugi przedsiębiorca płacący podatek liniowy. Tymczasem wśród płacących podatek na zasadach ogólnych - czyli głównie pracowników, emerytów i rencistów pieniądze na OPP przekazał zaledwie co piąty podatnik.

Odsetek podatników, którzy odliczyli 1 procent podatku na OPP - według rodzaju płaconego podatku

Źródło: Money.pl na podstawie danych Ministerstwa Finansów

Taka dysproporcja wynika przede wszystkim z tego, że osoby, rozliczający się według skali to głównie zatrudnieni na umowę o pracę, emeryci i renciści.

| KOMENTARZ DLA MONEY.PL: |
| --- |
|

*Barbara Wawrzyniak aplikantka radcowska z Kancelarii BSO Prawo & Podatki we Wrocławiu: *Osoby fizyczne, bez względu na to, czy prowadzą działalność gospodarczą czy też nie, mogą w zeznaniu rocznym złożyć wniosek o przekazanie 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Na podjęcie tej decyzji istotny wpływ może mieć sposób rocznego rozliczenia. Sprzyja jej z pewnością osobiste rozliczenie z urzędem skarbowym dotyczące w szczególności przedsiębiorców i osób, które samodzielnie rozliczają dochody roczne. Analizując druk zeznania podatkowego łatwo zauważą, jak niewiele potrzeba, by wspomóc organizację pożytku publicznego. Mniejszy wpływ mają natomiast podatnicy korzystający przy rozliczeniu rocznym z pośrednictwa zewnętrznych instytucji, m.in. emeryci, renciści, osoby rozliczane przez pracodawcę, a nawet przedsiębiorstwa rozliczane przez księgowych bądź zewnętrzne biura rachunkowe. Często pomijają one fakt istnienia organizacji pożytku
publicznego i nie informują podatników o możliwości złożenia wniosku. |

Jak skorzystać z ulgi?

W rozliczeniu rocznym podatnik wskazuje organizację, posiadającą status organizacji pożytku publicznego, której zamierza przekazać swoje odliczenie. Urząd skarbowy, już bez udziału podatnika, przelewa na konto wskazanej organizacji odpowiednią kwotę.

Sprawdź, komu możesz oddać jeden procent podatku
*Komu przekazać 1 procent? * Rozliczając się z fiskusem, nie musimy oddawać mu wszystkiego. Jak co roku, mamy prawo oddać 1 procent podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP).

Naczelnik urzędu skarbowego, na wniosek podatnika, przekazuje na rzecz jednej organizacji pożytku publicznego działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego, kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1procent podatku należnego wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Jak oddać 1 proc. swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego czytaj w artykule: 1 proc. podatku przekaże urząd skarbowy

Podstawa prawna

art. 26 ust. 1 pkt 9 oraz ust. 6e, art. 45 ust. 5c-5g Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)