Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Umiarkowany optymizm przedsiębiorców

0
Podziel się:

Przedsiębiorcy oczekują dalszej nieznacznej poprawy koniunktury w czwartym kwartale 2005 roku. Według nich wzrost PKB na koniec tego roku wyniesie 3,3 proc., a w przyszłym roku będzie to 4,3 proc. - wynika z Rocznego Indeksu Biznesu, przygotowywanego przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan.

"W październiku roczny indeks biznesu PKPP Lewiatan uległ kolejnej, tym razem niewielkiej, jednopunktowej korekcie do 53 punktów, natomiast indeks kwartalny poprawił się o dwa punkty w stosunku do ostatniego notowania z ubiegłego kwartału, do poziomu 54 pkt." - napisano w komentarzu do badania.

"W rezultacie, obecnie indeks kwartalny przebił indeks roczny jednym punktem, co można interpretować jako oczekiwanie dalszej umiarkowanej poprawy koniunktury w ostatnim kwartale roku. Jednak ta niewielka przewaga wraz z korektą w dół indeksu rocznego świadczą, że tempo oczekiwanego przyspieszenia w IV kwartale będzie nieznaczne, oraz że szacowane przyspieszenie w III kw. pozostaje poniżej wcześniejszych oczekiwań" - uważają eksperci PKPP.

Według nich wzrost PKB na koniec tego roku wyniesie 3,3 proc., a w przyszłym roku będzie to 4,3 proc.

Zgodnie z opracowaniem PKPP roczny indeks popytu globalnego spadł w październiku do 32 pkt. z 35 pkt. we wrześniu, a kwartalny wzrósł do 47 pkt. z 40 pkt. przed miesiącem.

Roczny indeks finansów, oceniający rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, spadł w w październiku o 3 pkt. do 66 pkt., podobnie jak kwartalny.

Roczny indeks sytuacji makroekonomicznej wzrósł natomiast do 69 pkt. z 68 pkt., identycznie zachowywał się indeks kwartalny.

Roczny indeks sytuacji politycznej wzrósł w październiku o 2 pkt. do 40 pkt., a kwartalny o 9 pkt. do 41 pkt.

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan powstaje na podstawie prognoz ekonomistów polskich, oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 pkt. odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3,5-4,5 proc. PKB rocznie.

firma
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)