Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Umowa darowizny części samochodu

0
Podziel się:

Umowa darowizny jest jedną z najczęściej występujących umów, które potwierdzają przekazanie własności. W przypadku samochodu nie trzeba darować całego pojazdu. Można to uczynić w odniesieniu do ułamka jego wartości.

Samochód można objąć darowizną w całości lub jedynie w części
Samochód można objąć darowizną w całości lub jedynie w części

W takiej sytuacji wystarczy, że umowa będzie przygotowana w formie pisemnej.

Specyfika umowy darowizny

Kodeks cywilny zakłada, że umowa darowizny jest umową konsensualną. Znaczy to, że skutki prawne wywołuje ona w chwili, gdy obie strony złożą oświadczenia woli w tej samej sprawie. Umowa darowizny stwierdza, że darczyńca chce bezpłatnie przekazać konkretne świadczenie (przedmiot) obdarowanemu, co ważne, kosztem swojego majątku. Jeśli umowa zostanie zawarta między członkami rodziny, to w określonych sytuacjach nie będzie objęta obowiązkiem podatkowym. Umowa darowizny jest nieodpłatna. Znaczy to, że darczyńca nie może oczekiwać w zamian za podarowanie rzeczy, żadnej korzyści majątkowej.

Jedną z popularniejszych umów darowizny jest umowa darowizny samochodu.

Elementy umowy darowizny samochodu

Żeby umowa darowizny była prawidłowa, oprócz właściwego oznaczenia stron powinna mieć konkretnie opisany przedmiot darowizny. W przypadku samochodu będzie to na pewno marka, a także rok produkcji, numer silnika, pojemność, nr nadwozia i numer rejestracyjny

Na umowie darowizny darczyńca powinien zawrzeć oświadczenie, że jest właścicielem tego samochodu, a inne osoby nie mają wobec niego żadnych roszczeń.

Umowa darowizny samochodu musi też zawierać oświadczenie składane przez obdarowanego, że ten przyjmuje samochód jako darowiznę. Dobrze też, żeby obdarowany wpisał liczbę przekazanych mu darowizn, a także stopień pokrewieństwa łączący go z darczyńcą. W umowie dobrze jest też określić, kto poniesie koszty związane z zawarciem takiej umowy.

Darowizna części samochodu

Darczyńca wcale nie musi przekazywać praw do całości pojazdu. Jak wobec tego stworzyć umowę przekazania części pojazdu? Żeby to zrobić, nie trzeba udawać się do notariusza. Wystarczy zwykła forma pisemna. Na umowie oznaczmy procentowy udział w samochodzie, który jest przenoszony na obdarowanego. Przy okazji trzeba będzie określić jego wartość. To potrzebne jest do obliczenia ewentualnego zobowiązania podatkowego.

Przy sporządzaniu umowy darowizny samochodu trzeba dobrze określić wartość pojazdu. Wszystko dlatego, że darowizna jest opodatkowana. Żeby obliczyć obciążenie podatkowe, trzeba będzie poznać wartość samochodu. Prawidłowe określenie wartości jest ważne przede wszystkim dla obdarowanego, bo to on będzie musiał ustalić należny podatek, złożyć zeznanie podatkowe w tej sprawie i w razie konieczności go zapłacić.

Samochód stanowi ruchomość, dlatego własność udziału przechodzi na obdarowanego, gdy rzecz zostanie mu wydana. W tym wypadku będzie to przeniesienie posiadania.

I tutaj ważna uwaga. Jeśli ta sama osoba obdarowała nas więcej niż jeden raz, to trzeba doliczyć do tego wartość wszystkich rzeczy, które otrzymaliśmy od niej w ciągu ostatnich 5 lat.

Jeżeli samochód ma kilku właścicieli (współwłasność)
, to można podarować tylko tę część, która należy do darczyńcy i może to zrobić tylko on.

Darowizna realizowana przez małżonka

Może się zdarzyć, że do przeprowadzenia darowizny będzie konieczna zgoda współmałżonka. Według kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nie będzie takiej potrzeby, jeśli darowizna dokonywana jest z majątku wspólnego i nie ma dużej wartości. Jeśli mówimy w tym kontekście o współwłasności samochodu i darowiźnie, to trzeba wziąć pod uwagę, czy taka darowizna nie uszczupli znacznie majątku wspólnego małżonków, a jednocześnie nie spowoduje, że obdarowany w znaczny sposób się wzbogaci.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)