Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Umowa kupna samochodu. Jak ją skonstruować?

0
Podziel się:

Jeśli samochód nabywany jest od firmy, ta wystawia fakturę, która potwierdza taką transakcję. Żeby skutecznie kupić samochód od osoby prywatnej, należy sporządzić umowę kupna samochodu. Zobacz, jak to zrobić właściwie.

Pisemne zawarcie umowy kupna samochodu pozwala na rejestrację pojazdu
Pisemne zawarcie umowy kupna samochodu pozwala na rejestrację pojazdu (pixabay.com / CC0)

Umowa kupna pozwoli nowemu właścicielowi zarejestrować pojazd. Zanim jednak do tego dojdzie, trzeba taką umowę sporządzić. W prawie nie znajdziemy określonych reguł, jak umowa kupna powinna wyglądać. Obowiązuje tu bowiem zasadę swobody zawierania umów. Zakłada ona, że tylko od ustaleń między stronami zależy, jak ją sporządzimy. Warto wiedzieć, że teoretycznie można by nawet zawrzeć ją ustnie. Jednak tylko pisemna wersja pozwoli zarejestrować samochód.

Umowa kupna jest potwierdzeniem, że kupujący stał się właścicielem pojazdu i wpłacił ustaloną kwotę sprzedającemu.

Dane w umowie kupna samochodu

Najważniejszym elementem umowy kupna samochodu będzie wskazanie właściwych danych sprzedawcy i kupującego. Do umowy trzeba też wpisać:

  • markę samochodu,
  • rok produkcji,
  • numery nadwozia i silnika,
  • numer rejestracyjnego,
  • numer karty pojazdu,
  • aktualny przebieg,
  • kolor,
  • cenę.

Przy okazji warto pamiętać, że nieodzowne będzie też zaznaczenie godziny, w której doszło do zawarcia transakcji. Wszystko dlatego, że nowy właściciel może skorzystać z ubezpieczenia OC. Godzina transakcji zwalnia byłego właściciela z wszelkiej odpowiedzialności za ewentualne szkody.

Umowa kupna pozwoli też rozliczyć podatek od czynności cywilnoprawnych. Urzędnicy skarbowi zwrócą uwagę na wartość pojazdu określoną w umowie. Jeśli ją celowo zaniżymy, narazimy się na odpowiedzialność karno-skarbową związaną z tym, że chcemy uszczuplić podatek.

Ile kosztuje samochód?

Ważnym elementem umowy jest cena samochodu. Koniecznie musi być wpisana do umowy. Kwota ta musi być dokładnie taka, jaka trafi do ręki sprzedającego lub na jego konto bankowe. Jeżeli strony ustalą, że rozliczą się później, to w chwili podpisania umowy, kupujący musi przekazać zadatek lub zaliczkę. Umowa ma wtedy charakter umowy przedwstępnej.

Zły stan techniczny pojazdu

Umowa kupna samochodu chroni strony przed ewentualnymi roszczeniami. Chodzi tu głównie o to, by kupujący podpisał oświadczenie o tym, że zna stan techniczny samochodu i przez to nie będzie dochodził żadnych praw u sprzedającego. Jeśli jednak samochód będzie niezbyt niesprawny, ma prawo skorzystania z rękojmi. Na skorzystanie z rękojmi jest rok. Kupującemu powinno zależeć, by w umowie zapisać, że pojazd jest własnością sprzedającego, i nikt inny nie rości sobie praw do tego pojazdu.

Jakie dokumenty przekazać kupującemu?

Umowa kupna stwierdza przejście własności samochodu na kupującego. Razem z umową musi on otrzymać komplet kluczyków, dowód rejestracyjny, a także kartę pojazdu. Obowiązkowo trzeba też przekazać potwierdzenie opłacenia ubezpieczenia OC. Wszystko dlatego, że jak już wspominaliśmy, kupujący może skorzystać z ubezpieczenia OC, które już jest wykupione. Sprzedawca ma prawo je po sprzedaży wypowiedzieć po to, by go nie opłacać na kolejny rok. Takie ubezpieczenie może być wykupione przez nowego właściciela w dowolnej firmie ubezpieczeniowej. W sytuacji, gdy samochód jest sprowadzony z zagranicy, sprzedający musi przekazać kupującemu potwierdzenie, że rozliczył wszystkie opłaty (przede wszystkim akcyzę).

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)