Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Umowa kupna-sprzedaży samochodu 2019

2
Podziel się:

Jeśli chcesz sprzedać lub kupić samochód, będziesz mieć do czynienia z umową kupna-sprzedaży. Oto krótki poradnik, w którym pokazujemy, o czym pamiętać, by umowa kupna-sprzedaży samochodu była prawidłowo sporządzona.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu może być zawarta w formie pisemnej albo ustnej
Umowa kupna-sprzedaży samochodu może być zawarta w formie pisemnej albo ustnej (Unsplash, Pixabay (CCO))

Jeśli chcesz sprzedać lub kupić samochód, będziesz mieć do czynienia z umową kupna-sprzedaży. Kodeks Cywilny nie podpowiada, jaka powinna być dokładna forma umowy kupna-sprzedaży. Może więc być zawarta nawet w formie ustnej. Jednak w sytuacji, gdy mamy do czynienia ze sprzedażą samochodu, umowę kupna-sprzedaży trzeba przygotować w formie pisemnej. Sprzedający umowę kupna-sprzedaży będzie potrzebował do wyrejestrowania pojazdu i zgłoszenia tego faktu ubezpieczycielowi, a kupujący do rejestracji.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu. Najważniejsze elementy

Umowa kupna-sprzedaży samochodu zakłada, że sprzedający wyda rzecz i przeniesie własność na kupującego, a kupujący rzecz odbierze i zapłaci sprzedawcy umówioną cenę. Ważnym elementem umowy kupna-sprzedaży jest data i miejsce, w którym zawarta jest umowa. Wpływa to na termin rejestracji samochodu, a także ma związek z jego ubezpieczeniem.

Sporządzając umowę kupna-sprzedaży samochodu, nie można zapomnieć o wpisaniu poprawnych danych sprzedawcy i kupującego. W umowie kupna-sprzedaży samochodu nie może też zabraknąć:

 • opisu marki samochodu,
 • roku jego produkcji,
 • numerów nadwozia i silnika,
 • numeru rejestracyjnego,
 • numeru karty pojazdu,
 • aktualnego przebiegu,
 • koloru,
 • ceny, po której samochód jest sprzedawany,
 • informacji o tym, kiedy samochód będzie przekazany kupującemu,
 • określenia, kto poniesie koszty związane z zawarciem umowy,
 • podpisów.

Oświadczenie o stanie technicznym pojazdu

Dla dobra sprzedającego w umowie kupna-sprzedaży samochodu warto zawrzeć oświadczenie, że kupujący zna stan techniczny auta i że nie będzie dochodził praw z tego powodu u sprzedającego. Taki zapis chroni sprzedawcę. Czy wobec tego kupujący nie może nic zrobić, jeśli okaże się, że samochód jest niesprawny? W takiej sytuacji może skorzystać z rękojmi. Ma na to rok od daty podpisania umowy. Kupującemu powinno zależeć, by w umowie zapisać, że pojazd jest własnością sprzedającego, i nikt inny nie rości sobie praw do tego pojazdu.

Cena samochodu w umowie kupna-sprzedaży

Najczęściej cała kwota zawarta w umowie przekazywana jest bezpośrednio do ręki sprzedającego lub na jego konto bankowe. Zdarzają się jednak sytuacje, że obie strony uzgadniają, że rozliczenie nastąpi później, a w momencie podpisania umowy sprzedający otrzymuje zaliczkę lub zadatek. W takiej sytuacji umowa kupna-sprzedaży staje się umową przedwstępną.

Jeśli już mowa o cenie samochodu, nierzetelni handlarze namawiają do wpisania do umowy kupna-sprzedaży niższej niż w rzeczywistości ceny pojazdu. Tłumaczą to możliwością zaoszczędzenia na kosztach podatkowych i akcyzie. Jeśli zdarzy się jednak sytuacja, że samochód nie będzie spełniał oczekiwań kupującego i ten będzie chciał zareklamować pojazd, to jeśli wywalczy odszkodowanie, raczej nie będzie ono wyższe niż cena zapisana w umowie, a nie ta faktycznie zapłacona.

Dodatkowe dokumenty przy umowie kupna-sprzedaży

Umowa kupna-sprzedaży przenosi własność pojazdu na kupującego. Nie wolno zapomnieć, by wraz z kluczykami wydać dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, a także potwierdzenie opłacenia ubezpieczenia OC. W sytuacji, gdy samochód jest sprowadzony z zagranicy, sprzedający musi przekazać kupującemu potwierdzenie, że rozliczył opłatę recyklingową, opłaty celne i należne podatki (czyli akcyzę).

Jeśli dobrze przygotujemy umowę kupna-sprzedaży samochodu, kupujący nie będzie miał problemów z jego rejestracją.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Bratek
5 lata temu
To co piszą w tych umowach gotowych do pobrania to wielkie bzdury jak morze kupujący w kilkanaście minut zapoznać się z technicznym stanem pojazdu.
AA
6 lat temu
Jaki numer silnika?